Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Urzędnicy nie chcą być ponaglani, skarga na przewlekłość od razu do sądu

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Matki ubiegające się o świadczenia rodzinne, gdy ich mężowie pracują za granicą, mają stracić prawo do ponaglenia urzędników w załatwianiu swoich spraw. Na opieszałość w działaniu urzędu ma teraz przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. To niepotrzebna komplikacja i wydłużenie procedury dla zainteresowanych i dodatkowe sprawy do rozpatrywania przez sądy.

20.04.2021

ZUS ubezpieczy zdrowie bezrobotnych. Nie wiadomo tylko, czy wszystkich

Prawo pracy

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego ma mieć każda osoba bez pracy czy emerytury - wynika z propozycji resortu rozwoju. Aby uzyskać takie ubezpieczenie nie trzeba już będzie rejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Ma się zająć tym ZUS. W ten sposób w urzędach pracy zostaną tylko ci, którzy są zainteresowani znalezieniem pracy lub np. szkoleniem.

19.04.2021

Konfederacja Lewiatan: Mniejsze firmy też zaszczepią pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Plan akcji szczepień w zakładach pracy, który został opracowany przez rząd, rozszerza liczbę firm, które będą mogły wziąć udział w szczepieniach organizowanych przez pracodawców. Dobrze, że do programu będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób. Szkoda, że rząd nie umożliwił szczepienia także rodzin pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan.

19.04.2021

ZUS liderem elektronicznej wymiany danych o świadczeniach międzynarodowych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył europejski system elektronicznej wymiany danych EESSI. Dzięki temu sprawy międzynarodowe są obsługiwane sprawniej i szybciej. W 2020 r. ZUS wypłacał ponad 242 tysiące świadczeń osobom, które oprócz aktywności zawodowej w Polsce, pracowały za granicą. Aż 91 proc. z nich trafiało na rachunki bankowe.

19.04.2021

Równość płac w Polsce wymusi dopiero unijna dyrektywa

Prawo pracy

Rząd nie zamierza nic robić w kwestii uregulowania równości płac, dopóki nie zmusi go do zmian nowa unijna dyrektywa, nad którą trwają już prace. Uważa, że przepisy Kodeksu pracy są wystarczające i można je najwyżej doprecyzować. Tyle tylko, że - jak wskazują prawnicy - obowiązujące w Polsce regulacje to implementowane prawo unijne, które w UE obowiązuje od kilkudziesięciu lat.

19.04.2021
1    496  497  498  499  500  501  502  503  504    772