Z sygnałów, jakie docierają do redakcji Prawo.pl wynika, że u wielu pracodawców zespoły powypadkowe mają problemy z prawidłowym wypełnieniem protokołu powypadkowego. Po części jest to efekt stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy z kwietnia 2024 r., a po części także postępowania samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który – jak wynika z naszych informacji – zwraca protokoły powypadkowe celem uzupełnienia, w tym właśnie dopisania numeru dowodu osobistego osoby poszkodowanej w wypadku w miejscu pracy.

- Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z kwietnia 2024 r. może wprowadzać w błąd i to bardzo istotny. Konsekwencją zaś tego stanowiska jest np. to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odsyła protokoły powypadkowe prosząc o uzupełnienie numeru dowodu osobistego – mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Stucke, prawnik prowadzący własną kancelarię prawa pracy, biegły sądowy z zakresu prawa pracy i RODO, mediator sądowy i pozasądowy. Według niego, ZUS prawdopodobnie zasugerował się wzorem protokołu powypadkowego i pewnie uznał, że skoro jest rubryka, to trzeba ją wypełnić.

Czytaj również: GUS: Rośnie liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy>>

 

Jakie dane może gromadzić pracodawca?

Zgodnie z par. 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r., Nr 105, poz. 870), po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany dalej „protokołem powypadkowym”, według wzoru ustalonego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie art. 237 par. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto