Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Opaski w szpitalach - bezpieczeństwo wygrało z RODO

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od 1 stycznia 2022 roku szpitale na opaskach identyfikujących pacjenta mają podawać jego imię, nazwisko i datę urodzenia. Eksperci od RODO protestują, bo to ułatwia identyfikację chorych. Ich zdaniem trzeba wprowadzić centralny system do sczytywania kodów z opasek. Tyle, że szpitali na to nie stać. Placówki cieszą się ze zmiany prawa, bo mogą zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo.

28.07.2021

Bezpłatne leki dla młodych matek i e-zlecenia na wyroby medyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 roku kobiety w ciąży będą mieć prawo do bezpłatnego zaopatrzenie w wyroby medyczne. Zaś po urodzeniu dziecka, przez okres połogu, mamy zyskają prawo do bezpłatnych leków. Tak wynika z informacji Centrum Informacyjnego Rządu. Znikną też papierowe zlecenia na wyroby medyczne.

27.07.2021

Rośnie problem fałszywych zaświadczeń o szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Już nie tylko media piszą o możliwości kupienia paszportu covidowego. Do Naczelnej Izby Lekarskiej również docierają niepokojące informacje o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń. Takie działanie uznać należy za przewinienie zawodowe - wskazuje Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Tyle, że trudno je wykryć. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy.

27.07.2021

Szybkie rekompensaty za błąd medyczny: niewysokie i bez wsparcia prawnika

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Za zakażenie w szpitalu, nieprawidłową lub opóźnioną diagnozę czy źle przeprowadzony zabieg, pacjenci będą mogli dochodzić maksymalnie 200 tys. zł rekompensaty, bez wykazania winy. Za śmierć bliskiego na skutek błędu medycznego będzie 100 tys. złotych. Postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta ma trwać maksymalnie trzy miesiące, ale nie będzie mógł w nim uczestniczyć prawnik.

26.07.2021

MZ: Osoby z niepożądanymi odczynami mogą mieszać szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej przy premierze dopuściło mieszanie szczepionek przeciwko Covid-19. Jeśli po pierwszej dawce wystąpił objaw niepożądany i został zgłoszony do rejestru, to jako drugą dawkę można podać inną szczepionkę. Do tej pory nie można było mieszać, np. szczepionki Astra Zeneca z Pfizerem.

23.07.2021
1    95  96  97  98  99  100  101  102  103    534