Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Zdalne rozprawy – komplikacje to ich drugie imię

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej rozpraw sądowych prowadzonych jest w zdalnej lub hybrydowej formule. Problem w tym, że w choć w dużej liczbie przypadków wszystko działa jak należy, problemy techniczne też nadal zdarzają się regularnie. Sędziowie, ale też adwokaci i radcy podkreślają, że tego nie można lekceważyć. A do tego dochodzą inne nieprzewidziane sytuacje, które czynią te rozprawy niesztampowymi.

11.12.2021

Klauzula wykonalności – magiczne słowa dla wierzyciela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zaspokojenie wierzyciela nie zależy często od tego, czy wygra przed sądem i uzyska prawomocny wyrok, ale od tego, czy dłużnik dobrowolnie bądź pod przymusem prowadzonej egzekucji zapłaci mu należność. Prowadzenie egzekucji jest z kolei możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków formalnych. Po pierwsze potrzebny jest tytuł egzekucyjny, a nie jest nim wyłącznie prawomocny wyrok sądowy.

04.12.2021

Dziecko potrzebuje pilnie decyzji sądu - miejsce zamieszkania na dalszym planie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W nagłych przypadkach każdy sąd opiekuńczy może zająć się sprawą małoletniego lub ubezwłasnowolnionego, bez względu na to, czy byłby on właściwy miejscowo do jej rozpoznania. Co do zasady, postępowanie powinno być prowadzone w sądzie opiekuńczym miejsca zamieszkania osoby, której ono dotyczy. Problemy mogą pojawić się także na etapie postępowania wykonawczego.

27.11.2021

Pandemia odsłania bolączki sądów, w tym problemy z informatyzacją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed informatyzacją ani sądy, ani prawnicy nie uciekną. Nawyki i umiejętności, które w związku z pandemią nabyli sędziowie, powinny być i po niej w sądach wykorzystywane. Problemem nadal są kwestie techniczne i lokalowe sądów, a także nadużywanie takich narzędzi jak choćby posiedzenia niejawne - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

25.11.2021

Sprawca wypadku może zapłacić też za prywatne wizyty i sprzęt do rehabilitacji

Prawo karne Prawo cywilne

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może uzyskać świadczenia w toku postępowania likwidacyjnego. Niezadowolony z jego wyników może też podjąć decyzję o zgłoszeniu żądań na drodze procesu cywilnego i dochodzić realizacji swoich roszczeń w postępowaniu karnym. Możliwości jest wiele - tyle że roszczeń nie można kumulować, a świadomość społeczna o co i jak można walczyć jest nadal mała.

19.11.2021
1    49  50  51  52  53  54  55  56  57    220