Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Wojna trwa, a Trybunałowi Konstytucyjnemu nie w smak Konwencja praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może oceniać statusu polskich sędziów, bo przepis Konwencji o ochronie praw człowieka, który jest ku temu podstawą, jest niezgodny z polską konstytucją - orzekł polski Trybunał Konstytucyjny i wywołał prawdziwą burzę. Prawnicy podkreślają, że to kolejny krok w ograniczaniu prawa do sądu i zielone światło dla bezprawia wobec obywateli.

11.03.2022

Książka prawna "w służbie" Ukrainie - można licytować i wspierać

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Prawnicy w różny sposób wspierają Ukraińców. Na Facebooku powstała właśnie grupa „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)”. Wystawiane są na niej różnego rodzaju publikacje prawnicze - także kodeksy, komentarze, wzory pism procesowych i... białe kruki. Dochód z licytacji ma trafiać do organizacji, które pomagają Ukrainie.

03.03.2022

Sędziowskie "dyscyplinarki" zamiast chronić obywateli uderzają w ich prawa

Wymiar sprawiedliwości

Lista sędziów, wobec których zarządzono natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych, z miesiąca na miesiąc jest coraz dłuższa - alarmują prawnicy. Jak dodają, problem jest jednak głębszy i dotyczy całego systemu dyscyplinarnego, który zamiast chronić obywateli przed "czarnymi" owcami w togach, usuwa tych sędziów, którzy są niewygodni dla władzy. A to uderza bezpośrednio w postępowania, a tym samym prawa obywateli.

28.02.2022

E-rozprawy w sprawach karnych rozbijają się o prawo do obrony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy miały być sposobem sądów na covidową zawieruchę. Przepisy obowiązują niemal od dwóch lat i w sprawach cywilnych stosowane są coraz częściej, ale wideokonferencje w sprawach karnych nadal kuleją. Co więcej, obrońcy i sędziowie zgodnie podkreślają, że "zdalnie" - w tym przypadku - powinno być stosowane wyjątkowo, a to ze względu na prawo do obrony i m.in. tajemnicę obrończą.

25.02.2022

Pełnomocnik stracił zaufanie, mocodawca może pełnomocnictwo odwołać

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z orzecznictwem, także Sądu Najwyższego, udzielenie pełnomocnictwa jest wyrazem szczególnego zaufania, a to oznacza, że może ono być w każdej chwili odwołane, a nie tylko gaśnie w momencie śmierci mocodawcy lub samego pełnomocnika. Do takiego odwołania nie potrzeba też szczególnej formy, wystarczy oświadczenie woli o odwołaniu.

19.02.2022
1    49  50  51  52  53  54  55  56  57    228