Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Mediatorzy niezmiennie apelują o wyższe wynagrodzenia

Wynagrodzenie dla mediatorów sądowych są zbyt niskie, zniechęcają do wykonywania zawodu, powodują odpływ z niego tych, którzy mają doświadczenie i odpowiednią wiedzę - uważają mediatorzy. Zmiany w tym zakresie są jednym z głównych postulatów, który pojawia się w związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji. Zgadzają się z tym zresztą sami sędziowie, którzy w mediacji zaczynają dostrzegać szanse na rozładowanie sądowych zaległości.

17.10.2024

Po obronie utrata ulg i konieczne zgłoszenie do ZUS

Dla studenta

Zniżki w autobusie, kinie czy wybranych sklepach, są adresowane do tych studentów, którzy okażą ważną legitymację studencką. Ten dokument nie musi być każdorazowo oddany w dniu obrony bronionej pracy - w niektórych przypadkach uprawniony może korzystać z niego dłużej. Obroniona praca oznacza też obowiązki dla zleceniodawcy - takiego studenta należy zgłosić do ZUS.

14.10.2024

Dr Kluczewska: Wysłuchanie dziecka zyskuje na popularności

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dzięki znowelizowaniu przepisów poświęconych wysłuchaniu wzrasta rola tej instytucji. Dziecko ma prawo być wysłuchane i przedstawić swoje stanowisko. Szczególną rolę w ochronie praw dzieci może mieć też reprezentant małoletniego - wskazuje dr Aleksandra Kluczewska. Jak dodaje, rola reprezentanta dziecka nie jest wcale łatwa i zapewne wymaga od prawników dodatkowych umiejętności, często kompetencji wykraczających poza sferę merytoryczną.

12.10.2024

SN: Sprawa o alimenty od dziadków także w postępowaniu uproszczonym

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dotyczące alimentów od dziadków wymagają wnikliwej analizy - m.in. tego, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Sądy miały więc wątpliwości, czy możliwe jest dochodzenie takich świadczeń w postępowaniu uproszczonym. Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego wnuka przeciwko swojemu dziadkowi, której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł, podlega rozpoznaniu według takich przepisów.

10.10.2024

Prawo do kontaktu z dzieckiem dobrem osobistym? Sądy odróżniają je od więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W orzecznictwie sądów przeważa pogląd, że prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest dobrem osobistym. Wskazują przy tym, że kontakt nie jest tożsamy z więzią rodzinną, choć może ją tworzyć lub umacniać. W takim przypadku powództwa o ochronę dóbr osobistych dotyczą więc raczej prawa do niezakłóconej więzi rodzinnej, a nie ściśle utrudniania kontaktów. A wpływ na zanik więzi może mieć też ciągłe deprecjonowanie drugiego rodzica.

09.10.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    229