Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Już nie tylko UOKiK, KNF też będzie nadzorował firmy pożyczkowe

Rynek i konsument Finanse

Od początku 2024 roku Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała kolejne, nowe kompetencje. Przejmie w nadzór firmy pożyczkowe i to nie za darmo. Za nadzorowanie będą musiały jej bowiem zapłacić - rocznie nie więcej niż 0,5 proc. przychodów z kredytów i nie mniej niż 5 tys. euro. Choć modele w różnych krajach są różne, prawnicy uważają, że należy unikać takich zależności, a firmy pożyczkowe - że czas zwijać interes.

01.02.2023

Morsowanie, nurkowanie, obrazy i spacery po Warszawie - prawnicy "grają" z WOŚP

Prawnicy

W Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jak co roku włączają się prawnicy - sędziowie, adwokaci, radcy prawni. Można wylicytować trening na ściance wspinaczkowej pod okiem sędziego Pawła Juszczyszyna czy spacery z sędziami Igorem Tuleyą i Piotrem Gąciarkiem ulicami Warszawy, ale też choćby karykatury autorstawa adw. Klaudii Bolesławskiej i jak co roku "Adwokota" namalowanego przez adw. Martynę Kowalską.

28.01.2023

Niealimentacja ani przy podwyżce, ani obniżce alimentów nie pomoże

Wymiar sprawiedliwości

Niealimentacja, podobnie jak utrudnienia kontaktów z dzieckiem, jest nadal jednym z głównych grzechów polskich rodziców, którzy się rozstali. Zdarzają się też tacy, którzy próbują uzyskać np. niższe alimenty wskazując na to, że nie płacą, i tłumacząc trudną sytuacją finansową. Sędziowie przypominają jednak, że może to być argument - co najwyżej - w postępowaniu o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

28.01.2023

Sędzia też człowiek, więc może mieć długi, ale jego wierzyciel nie powinien być jawny

Wymiar sprawiedliwości

Jawność oświadczeń majątkowych to jedno, wiedza o tym, u kogo sędzia ma dług, to zupełnie inna sprawa, która dodatkowo może negatywnie odbić się na rozstrzyganych przez niego sprawach. I nie chodzi tylko o próby wyłączenia sędziów, ale też np. o wywieranie na nich nacisków - mówią prawnicy, przychylając się do niedawnego apelu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

21.01.2023

Przyszłą byłą żonę można kochać, byle nie w sądzie, bo z rozwodem będzie krucho

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Podstawą rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. A to oznacza rozkład we wszystkich sferach - uczuciowej, gospodarczej oraz fizycznej. W przepisach nie ma określonego terminu, sądy przyjmują jednak, że powinno to być minimum kilka miesięcy. Pożegnalny kontakt intymny, zapewnienia o ciepłych uczuciach do jeszcze obecnej żony, w szybkim zakończeniu związku raczej nie pomogą.

21.01.2023
1    21  22  23  24  25  26  27  28  29    221