Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Długotrwałe posiadanie cudzej nieruchomości może przerodzić się we własność

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości jest zasiedzenie. Potrzebne do tego są jednak przekonujące dowody. Mogą to być dokumenty, rachunki za media. W takich sprawach znaczenie mają zeznania świadków a nawet zdjęcia rodzinne. Co istotne, dla rozstrzygnięcia ma znaczenie ma również posiadanie nieruchomości w złej lub dobrej wierze.

13.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023

Małżonek nie chce dorzucać się do utrzymania - ratunkiem sąd

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

09.08.2023

Więzienie do uwolnienia się od alimentów nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Pobyt w więzieniu może utrudniać wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Sam jednak fakt przebywania w zakładzie karnym nie powoduje, że taki obowiązek względem dziecka lub dzieci zostaje automatycznie ograniczony. Sąd orzekając o wysokości alimentów od osadzonego powinien wziąć pod uwagę jego sytuację, jest też kilka możliwości "ściągnięcia" alimentów - np. z należności za jego pracę lub z pieniędzy znajdujących się w depozycie zakładu karnego.

17.07.2023

Nowe dziecko na kontakty z poprzednimi wpływać nie powinno

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kontakty z dzieckiem nie są jedynie prawem, ale też obowiązkiem rodzica. Ich celem jest tworzenie i pogłębianie więzi, także z nowym, przyrodnim rodzeństwem. Prawnicy podkreślają więc, że zmiana sytuacji życiowej choć może uzasadniać modyfikację zasad realizowania kontaktów, nie może być uzasadnieniem dla zaniedbywania dzieci z poprzedniego związku.

06.07.2023
1    20  21  22  23  24  25  26  27  28    228