Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Prof. Zembrzuski: Ochrona konsumenta nadal nie jest skuteczna

Prawo cywilne

Przepisy postępowania odrębnego w sprawach z udziałem konsumenta urągają unijnym i europejskim standardom i założeniom. Nie są one w stanie zapewnić jednolitej i przewidywalnej praktyki sądowej - wskazuje prof. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

22.05.2024

Bezwzględne dożywocie zniknie z Kodeksu karnego - jest już projekt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego ma już projekt pilnych zmian w przepisach karnych. Mają objąć to, co - w ocenie prawników - zostało przyjęte z naruszeniem Konstytucji i prawa międzynarodowego. Chodzi m.in. o możliwość orzekania bezwzględnego dożywocia, objęcie kodeksem karnym 14-latków odpowiadających za zabójstwo kwalifikowane czy usunięcie celów wychowawczych w dyrektywie kary, a także kazuistyczne instrukcje dla sędziów dotyczące grzywien.

22.05.2024

Alimenciarz wciąż państwu umyka, pomóc ma tryb natychmiastowy i tabele

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Rządy od lat szukają sposobów na dłużników alimentacyjnych. Na legislacyjnym stole ponownie znalazły się alimenty natychmiastowe i pomysł tablic alimentacyjnych. Prawnicy, w tym również sędziowie, nie mają wątpliwości, że każde rozwiązanie, które przyspieszy sądowe decyzje w tym zakresie i spowoduje, że będą one skuteczne - jest dobre. Są już jednak wątpliwości, dotyczące m.in. tego, co powinno znaleźć się w tabelach, jak powinny wyglądać wyliczenia i czy taka alimentacyjna sprawiedliwość rzeczywiście rozwiąże problem.

21.05.2024

Dziecko czeka na decyzję sądu rodzinnego nawet kilka lat

Prawo rodzinne

Sędziowie rodzinni są obciążeni sprawami, ich referaty sięgają nierzadko 800 spraw, do pracy nie zachęcają m.in. jej warunki i brak perspektyw awansu. Dużym problem jest brak biegłych, czego efektem jest zbyt długie oczekiwanie na kluczowe, z punktu widzenia sytuacji dzieci, opinie. MS szuka więc rozwiązań, które poprawiłyby sytuację. Prawnicy wskazują, że wydziały mogłyby zastąpić sądy rodzinne, w których wyspecjalizowanych sędziów wspieraliby kompetentni i dobrze opłacani urzędnicy.

20.05.2024

Będą zmiany w sądownictwie rodzinnym? Wiceministra widzi ich potrzebę

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sędziowie rodzinni są pozbawieni dostatecznego wsparcia, mają ogrom pracy i nie mają perspektywy awansu z sądów rejonowych - to w ocenie wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wymaga naprawy. To jedna z kwestii, którą - jak dodaje - chce zainteresować Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego. Ma ona zostać powołana za kilka tygodni. Pozostałe tematy to choćby kwestia alimentów, mediacji czy tzw. porwań rodzicielskich.

06.05.2024
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    228