Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Sędzia Zaradkiewicz nie będzie już dyrektorem KSSiP

Prawnicy

Sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zrzekł się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zaradkiewicz mógł pozostawać w konflikcie interesów, szkoląc przyszłe kadry wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie orzekając w sprawach skarg kasacyjnych, wnoszonych przez wykładowców i absolwentów tej placówki.

19.01.2024

Jaka ma być nowa KRS? Krytyka projektu rządowego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest teraz najpilniejszym tematem. W Ministerstwie Sprawiedliwości regularnie zbiera się zespół ds. przywracania praworządności. Ostatnio spotkał się 16 stycznia, kolejny termin wyznaczony jest w przyszłym tygodniu. Są to cotygodniowe spotkania z sędziami, które mają doprowadzić, aby projekt znalazł poparcie środowiska. Nie wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą sędziów.

19.01.2024

Sędzia Radzik odwołany przez ministra. KRS protestuje

Prawnicy

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik został odwołany z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaprotestowało przeciwko opinii wydanej przez kolegium tego sądu. Sędzia Radzik złoży zawiadomienie do prokuratury. A przewodnicząca KRS wskazuje, ze kompetencje prezesa i członka kolegium są odrębne, dlatego wezwała właściwe organy SA do ponownego przeprowadzenia posiedzenia kolegium.

18.01.2024

SN: Sędzia dobrowolnie poddała się karze za przeklejanie cen na książkach

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O 20 procent będzie miała obniżone uposażenie sędzia w stanie spoczynku, która naraziła sprzedawcę książek na straty wynoszące 30 zł. Obniżenie uposażenia orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na rok. Jest to drugi wyrok w tej samej sprawie tego samego sędziego, tym razem z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

18.01.2024

SN: Można ponownie przesłuchać pokrzywdzone dziecko, ale warunkowo

Prawo karne

Dziecko pokrzywdzone przez czynności seksualne dorosłych lub przemoc poniżej 15 roku życia można ponownie przesłuchiwać , gdy oskarżony nie miał obrońcy w chwili pierwszego przesłuchania tylko wyjątkowo. Siedmiu sędziów Izby Karnej podjęło uchwałę według której prawo do obrony oskarżonego ustępuje przed zdrowiem psychicznym dziecka.

17.01.2024
1    76  77  78  79  80  81  82  83  84    2005