Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Pięć polskich firm i blisko 100 innych unijnych oskarżonych o przekazywanie danych do USA

Prawo gospodarcze RODO

Po ogłoszeniu w lipcu br. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Schrems, zakazującym przekazywania danych osobowych Europejczyków do USA, organizacja pod nazwą noyb złożyła skargi na 101 firm we wszystkich państwach unijnych, w tym na pięć polskich spółek. Zaatakowany został Onet.pl, bank PKO BP, Interia.pl, stacje telewizyjne TVN oraz TVP.

16.09.2020

SN odpowie, czy można dwa razy obniżać emeryturę pracownikowi organów bezpieczeństwa PRL

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sąd Najwyższy ma dziś odpowiedzieć na pytanie, czy można – zgodnie z prawem – dwa razy obniżać emeryturę funkcjonariuszom służb PRL. Nad podobnym problemem zastanawia się Trybunał Konstytucyjny. Jeśli SN przyjmie „prokonstytucyjną” wykładnię przepisów, a potem TK stwierdzi, że ustawa nie jest niezgodna z Konstytucją, to dojdzie do „rozbieżności” w wykładni.

16.09.2020

SN: W apelacji można zmienić umowę kredytową, jeśli zawiera niedozwolone klauzule

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finanse

Żądanie unieważnienia wzorca umowy nie jest tożsame z żądaniem unieważnienia całej umowy według art. 58 kc - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy, rozpoznając pytanie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a wypłaconych w złotówkach.

15.09.2020

SN: Zmiana terminu wymagalności roszczenia powoduje, że przedawnienie biegnie na nowo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

15.09.2020

SN: Lepiej nie wnosić zażalenia na błąd w wyroku

Prawo cywilne

Od zażalenia na postanowienie w przedmiocie sprostowania albo odmowy sprostowania orzeczenia pobiera się opłatę proporcjonalną w związku z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Oznacza to dużo większy koszt dla strony niż, gdyby była to opłata podstawowa - 30 zł.

15.09.2020
1    482  483  484  485  486  487  488  489  490    2005