Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Weto Polski nie zmieni mechanizmu praworządności

Prawnicy Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności czeka na uchwalenie przez Parlament Europejski. Wejdzie ono w życie mimo polskiego weta. Jedynym rozsądnym wyjściem dla Polski jest wynegocjowanie, że do czasu rozstrzygnięcia sporu Unia nie będzie tego prawa egzekwować, a najlepszym - choć mało realnym - powrót do praworządności - uważa ambasador Jan Truszczyński, polski negocjator.

21.11.2020

Natarczywe żebranie w sieci i w realu - na tatuaż, kota i start-up

Prawo karne Pomoc społeczna Administracja publiczna

Tradycyjne żebranie na ulicy wypierają nowoczesne sposoby w postaci publicznych zbiórek internetowych. Do tego zaciera się granica między staroświeckim proszeniem o jałmużnę, a nowoczesnym crowdfundingiem. Bo jedni proszą o datki na obiecującą inwestycję, a inni na tatuaż. Karane jest jednak tylko wykorzystywanie portali crowdfundingowych do zbiórki na cele przestępcze, np. na opłacenie mandatu.

21.11.2020

Sędziowski immunitet coraz słabiej chroni przed naciskami politycznymi

Prawnicy

Do niedawna immunitet sędziowski uchylano, by możliwe było pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności za przestępstwo kryminalne lub poważne wykroczenie. Teraz praktyką staje się ściganie sędziów także za ich działalność orzeczniczą. A gdy do tego dodać, że dotyczy to sędziów krytykujących "dobrą zmianę" w wymiarze sprawiedliwości, to efekt mrożący tej akcji może być coraz bardziej widoczny.

20.11.2020

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.

20.11.2020

SN: Oszustwo na ciążę bliźniaczą może być wynikiem choroby dwubiegunowej

Prawo karne

Biegli nie zwrócili uwagi na to, że oskarżona przejawiała w czasie trwania obserwacji medycznej zachowania charakterystyczne dla choroby afektywnej dwubiegunowej, takie jak wielomówność. Wnioski z ich badań nie były spójne - zauważył Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił orzeczenie w sprawie kobiety, która dopuściła się oszustwa: Wyciągnęła pieniądze od starszych ludzi na zagrożoną ciążę.

19.11.2020
1    460  461  462  463  464  465  466  467  468    2006