Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Zmiany w Polskim Ładzie w trakcie roku uderzą w przedsiębiorców

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Księgowi, doradcy podatkowi i ich klienci-przedsiębiorcy wydali znaczne sumy pieniędzy na analizy, szkolenia, zakup poradników, zmiany w oprogramowaniu, a nawet w strukturze organizacyjnej i podatkowej swoich firm. Ich celem był wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Planowane zmiany w trakcie roku podatkowego mogą spowodować, że te wybory okazały się niekorzystne.

29.03.2022

NSA: Definicja paliw silnikowych nieistotna po wyroku TSUE

VAT Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Wykładnia pojęcia paliw silnikowych, których wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte zostało obowiązkiem ustanowionym w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma istotnego znaczenia w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-855/19. Wynika to z poniedziałkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów.

29.03.2022

Dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy to wyższe koszty uzyskania przychodu

Domowe finanse PIT

Pracownika mającego dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy, wiążą z pracodawcą dwa stosunki pracy. Ma on więc prawo do wykazania w zeznaniu podatkowym wyższych kosztów uzyskania przychodu - 4 500 zł, jeśli otrzymywał dodatek za rozłąkę lub 5 400 zł, jeśli takiego dodatku nie otrzymywał. Tak wynika z korzystnej interpretacji skarbówki.

26.03.2022

Organy podatkowe nadmiernie korzystają z klauzuli GAAR

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe w argumentacji swoich decyzji dość często traktują art. 199a par. 1 ordynacji podatkowej jako swego rodzaju zamiennik klauzuli o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania (GAAR). Przepis ten nie zezwala jednak na negowanie danej transakcji, nawet jeżeli została ona przeprowadzona w celu uzyskania korzyści fiskalnych - takie m.in. wnioski płyną z Toruńskiego Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego.

25.03.2022

Fiskus ma prawo odmówić podatnikowi dostępu do zebranych dowodów

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Organ podatkowy nie ma obowiązku udostępniania akt sprawy zawsze, gdy strona wystąpi z takim żądaniem. Prawo wglądu podlega ograniczeniom w odniesieniu do dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny. Chronione musi być dobro osób trzecich, niebędących stroną postępowania.

23.03.2022
1    53  54  55  56  57  58  59  60  61    109