SN: Rozprawa dyscyplinarna nie mogła się odbyć bez obwinionego lekarza

Prawo karne Zawody medyczne

Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.

11.01.2021

Projekt PiS - nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu

Prawo karne

To ukarany mandatem będzie musiał udowodnić, że nie popełnił wykroczenia. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do Sejmu projekt ustawy, która uniemożliwi odmówienie przyjęcia wystawionego przez policjanta mandatu. Ukarany, jeżeli nie zgodzi się z decyzją funkcjonariusza, sam będzie musiał odwołać się do sądu. Przeciwko zmianie jest jednak porozumienie.

10.01.2021

SN: Fałszywa informacja podana w czasie przetargu to oszustwo

Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Podanie nieprawdziwych informacji o kwalifikacjach zawodowych inspektora nadzoru w czasie procedury przetargowej jest oszustwem. Postępowanie karne nie może być umorzone, gdy dowody nie mają jednoznacznego wyrazu, a sąd błędnie uznał za rzetelne wyjaśnienia oskarżonego, że nie miał świadomości bezprawności swojego działania - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

08.01.2021

Sędziowie nie wiedzą, jak po zmianach wymierzać karę łączną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Czerwcowa tarcza antykryzysowa rzutem na taśmę wprowadziła zmiany także w karze łącznej. Już sam sposób przeprowadzania nowelizacji budził duże wątpliwości, a praktyka orzecznicza pokazuje, że we wprowadzonych zmianach jest istotna luka. Przepisy przejściowe nie uwzględniają bowiem sytuacji, gdy kary orzeczono zarówno przed, jak i po noweli.

07.01.2021

Ponad 60 osób oskarżonych o wyłudzanie podatku VAT

Prawo karne VAT

61 osób stanie przed sądem w związku z wyłudzaniem podatku VAT. Grozi im do 15 lat więzienia. W śledztwie prowadzonym przez ABW i prokuraturę zidentyfikowano członków grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem metalami. Skarb Państwa stracił ponad 50 milionów złotych.

05.01.2021

SN: Zakaz zbliżania się do dzieci na 20 metrów dla pedofila jest konieczny

Prawo karne

Błędem sądu było uchylenie zakazu kontaktowania się w jakiejkolwiek formie i zbliżania się do dzieci na odległość mniejszą niż 20 metrów wobec pedofila. Chociaż okazało się, że składał on propozycje seksualne osobie dorosłej. Sąd drugiej instancji jednak dopuścił się rażącego naruszenia prawa, bo uchylił zakaz probacyjny - orzekł Sąd Najwyższy.

02.01.2021

SN: Spóźniony wniosek skazanego nie może zostać uwzględniony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skazany wniósł o sporządzenie i doręczenie mu uzasadnienia wyroku. Nie dochował jednak terminu. To, że skazany i jego obrońca nie byli obecni podczas ogłoszenia wyroku nie oznacza, że termin na wniesienie wniosku należało liczyć dopiero od momentu doręczenia wyroku sądu – orzekł Sąd Najwyższy.

31.12.2020

SN: Rzetelne rozpoznawanie spraw przekłada się na budowanie zaufania do sądów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy procedury karnej dopuszczają przekazanie sprawy do innego sądu, jeśli przemawia za tym dobro wymiaru sprawiedliwości. Jest to jednak możliwe tylko wyjątkowo. To, że sprawa karna dotyczy sędziego nie oznacza, że sprawą nie może zająć się sąd właściwy. Wniosek o przekazanie sprawy innemu sądowi nie mógł zostać uwzględniony - orzekł Sąd Najwyższy.

30.12.2020

Nie ma godziny policyjnej, godziny milicyjnej też nie było

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

W sylwestra nie ma "żadnej godziny policyjnej", ale są "ograniczenia przemieszczania się" – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegał przed mandatami za "czynności nadmiarowe" i przed wnioskami policji o "postępowanie administracyjne" zagrożone karą do 30 tys. zł. To kolejne wystąpienie przedstawiciela rządu mające zmiękczyć przepis w rządowym rozporządzeniu.

29.12.2020

W przyszłym roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe będą wyższe

Prawo karne Ordynacja

Niemal 27 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 280 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 2,8 tys. złotych.

29.12.2020

Jest wyrok w sprawie tragedii na otrzęsinach w Bydgoszczy

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Były prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Janusz P. nie dopełnił obowiązku nadzoru nad otrzęsinami na uczelni - uznał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku, uchylając uniewinniający wyrok dla naukowca. Sąd skazał trzy osoby oskarżone w sprawie śmierci trojga studentów podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w 2015 r.

28.12.2020

Zadawanie cierpienia zwierzętom jest karalne, ale zabijać można - łagodnie

Prawo karne Rynek i konsument

Skoro zwierzęta kręgowe nie są rzeczami, to nie powinny być traktowane jak żywność. A jednak obok nakazów humanitarnego traktowania, znajdują się przepisy pozwalające je łagodnie zabijać. Uśmiercane zwierzęta muszą być dobrze traktowane do ostatniej chwili życia - wskazują sądy. A zadawanie im cierpienia coraz częściej karane jest przez sądy więzieniem lub odebraniem koncesji na ich przewóz.

24.12.2020

Nowa ustawa lepiej definiuje doping w sporcie

Prawo karne Farmacja

Dostosowanie przepisów polskiego prawa do znowelizowanego Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Standardów Międzynarodowych, które zostały przyjęte podczas Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. w Katowicach, a będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., to cel podpisanej przez prezydenta ustawy.

23.12.2020

Kradzież choinek zdarza się coraz rzadziej

Prawo karne Środowisko

Kradzież choinek z lasu to już rzadkość. Jeszcze dziesięć lat temu nielegalnie wycięte drzewka liczono w tysiącach, teraz takich przypadków jest po kilkanaście. Osoba przyłapana z ukradzionym drzewkiem zapłaci mandat w wysokości 500 zł, ale kara może być wyższa.

23.12.2020

Trybunał w Strasburgu zajmie się inwigilacją przez polskie służby

Prawo karne Policja

Służby mogą w Polsce korzystać ze swoich szerokich uprawnień bez jakichkolwiek realnych ograniczeń, a obywatele nie mają tego jak sprawdzić, bo prawo nie przewiduje dostępu do informacji o tym, że ktoś był na celowniku służb, nawet jeśli inwigilacja już się zakończyła, a danej osobie nie postawiono zarzutów - przekonują autorzy skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

19.12.2020

Drobna przemoc domowa nadal bez reakcji z urzędu - Polska podtrzymuje zastrzeżenia do konwencji

Prawo karne Prokuratura Policja

Wszystkie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej powinny być ścigane z urzędu - uważają zwolennicy Konwencji Stambulskiej, do której zastrzeżenia podtrzymał Sejm. Sprawcy przemocy domowej nie mogą się czuć bezkarni. Argument, że takie zgłoszenia i ściganie każdej przemocy z urzędu mogłoby zablokować funkcjonowanie policji - nie przekonuje.

19.12.2020

Minister Ziobro zamierza chronić wolność słowa w mediach społecznościowych

Prawo karne Prawo cywilne

Chcielibyśmy zaproponować narzędzia pozwalające odwołać się do organu, który rozstrzygnie, czy dane treści w mediach społecznościowych naruszają dobra osobiste - tak minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowych przepisów w sprawie ochrony wolności słowa.

17.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.

17.12.2020

TK: Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne

16.12.2020