Prawo.pl
Zarządzanie absencją chorobową pracowników to temat złożony. Jej kilkunastoprocentowy poziom w przedsiębiorstwach często stanowi duży problem organizacyjny, spadek produktywności i niższe obroty finansowe. Niektóre polskie firmy zaczęły zatrudniać osoby na stanowisko menedżera ds. absencji chorobowej. Eksperci wskazują na zalety tego rozwiązania: odpowiednie podejście do zarządzania L4 może przełożyć się na prawidłowe funkcjonowanie organizacji, w tym poprawę kondycji finansowej firmy.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o europejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, którego celem jest m.in.: zapewnienie obywatelom Unii Europejskiej nowych możliwości oszczędzania na emeryturę, umożliwienie inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2023
Emerytury i renty Prawo europejskie
Syndyk Getin Noble Bank składa masowo wnioski o zawieszenie postępowań sądowych o unieważnienie umów kredytów frankowych. Są już pierwsze rozstrzygnięcia sądów. Na razie większość odmawia zawieszenia tych postępowań. Prawnicy nie mają jednak wątpliwości, że jednomyślności w sądach nie będzie i część z nich zaakceptuje prośbę syndyka. Dla frankowiczów nie będzie to dobra wiadomość - nawet kilka lat mogą czekać na odwieszenie swojej sprawy.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.09.2023
Banki Kredyty frankowe

Rząd podzielony w kwestii płacy minimalnej na 2024 r. – ministrowie chcą pieniędzy na podwyżki

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Mimo że resort rodziny i polityki społecznej dał tylko siedem dni ministerstwom na zgłaszanie uwag do projektu rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2024 r., to konsultacje nie zakończyły się. Związki zawodowe chcą większego jej wzrostu, a ministrowie zgodnie twierdzą, że potrzebują dodatkowych pieniędzy, bo z tych, co mają dostać, nie będą w stanie sfinansować podwyżek. Wygląda na to, że rząd sam padł ofiarą znacznych podwyżek płacy minimalnej.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2023
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
18 września 2023 r. ma nastąpić wdrożenie pełnej wersji systemu ZONE. Tymczasem samorządowcy, w ramach protestu, odesłali już do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego ponad pół tysiąca terminali mobilnych, które miały im ułatwić pracę w terenie. Przekonują, że nie uzgodniono z nimi m.in. kosztów, które poniosą w związku z dodatkową inwentaryzacją budynków i źródeł ciepła. Nie wiedzą też dokładnie, za co odpowiadają.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński Robert Horbaczewski
12.09.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Od 31 sierpnia kupujący mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą PCC, jeśli nie mają innej nieruchomości mieszkalnej. Według Ministerstwa Finansów, wykluczone jest też posiadanie domu czy mieszkania za granicą. Fiskus może to sprawdzić, dzięki wymianie informacji podatkowych z innym państwami. Jednak w praktyce weryfikacja może być trudna - uważają eksperci. Łatwiej uniknąć podatku może być jednak cudzoziemcom.
Monika Pogroszewska
12.09.2023
Nieruchomości
Niektórzy seniorzy i rodzice dzieci muszą pofatygować się jeszcze raz do lekarza po receptę uprawniającą do bezpłatnego leku. Jeśli lekarz wystawił receptę zanim pacjent otrzymał prawo do darmowych leków, to farmaceuta nie powinien wydać leku bezpłatnie. To, że pacjent: senior lub rodzice dziecka, realizują ją już po wejściu w życie przepisów o darmowych lekach lub po przekroczeniu określonego wieku, nie ma znaczenia. Kluczowa jest bowiem data wystawienia recepty.
Katarzyna Nocuń
12.09.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia
Dane zebrane dla celów zwalczania poważnej przestępczości i udostępnione właściwym organom nie mogą zostać następnie przekazane innym podmiotom i wykorzystane do zwalczania przewinień dyscyplinarnych związanych z korupcją, których znaczenie jest mniejsze niż zwalczanie poważnej przestępczości. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
11.09.2023
RODO Prawo europejskie
Z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia ministra klimatu i ochrony środowiska wynika, że sprzedawcy energii elektrycznej mają obniżyć o 12 proc. cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wstecznie od początku 2023 r. Maksymalna obniżka należności może wynieść 125 zł.
Krzysztof Koślicki
11.09.2023
Domowe finanse Energetyka
System szkolenia kandydatów na kierowców działa fatalnie. Problemy występują na każdym etapie - od jakości kursów, pracy instruktorów, działalności Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, po pracę egzaminatorów- zdiagnozowała NIK. W efekcie Polska od lat zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem bezpieczeństwa na drogach, a w grupie wiekowej kierowców 18-24 lat jest największy procent sprawców wypadków. Wypadki i kolizje kosztują rocznie ponad 39 mld zł.
Maria Dec-Kiełb
11.09.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny

Emerytury stażowe - wyborcze mydlenie oczu

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił jeden z konkretów programowych partii w trwającej właśnie kampanii przed wyborami parlamentarnymi. To obietnica wprowadzenia po wyborach emerytur stażowych. Pytanie zatem, dlaczego rząd nie zrealizował dotąd tego postulatu? Przecież dwa projekty ustaw: prezydencki i obywatelski, pod którym podpisy zbierała sama „Solidarność”, leżą w Sejmie od prawie trzech lat, a jeśli uwzględnić projekt opozycji – to prawie od... czterech.
Grażyna J. Leśniak
11.09.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił spółce Carrefour Polska nieuzasadnione pobieranie opłat od kontrahentów za transport towarów z magazynu centralnego do sklepów sieci. Zdaniem UOKiK, nosi ono znamiona nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara w wysokości równowartości 3 proc. wartości rocznego obrotu.
Inga Stawicka
11.09.2023
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urlopy menstruacyjne czy finansowanie psychoterapii – to niektóre z rozwiązań proponowanych przez pracodawców w ramach polityki równościowej. Wśród 99 zgłoszeń nadesłanych na konkurs RównoWaga organizowany przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan, nie brakuje ciekawych pomysłów.
Grażyna J. Leśniak
11.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy

Wisi nad nami kryzys demograficzny – czas na zmiany

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Do 2060 roku ludność Polski zmniejszy się z obecnych ponad 37 mln do 26,7 mln osób, według najgorszego scenariusza. Skurczymy się nie tylko jako populacja. Zmniejszać będą się także zasoby ludności w wieku produkcyjnym – wynika z prognozy GUS. Zdaniem prawników i ekonomistów najwyższy czas na uczciwą debatę i reformy. A nie tylko dyskusję nad wyrównaniem i podniesieniem wieku emerytalnego.
Grażyna J. Leśniak
11.09.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Toksyna botulinowa w dużych dawkach jest silną trucizną biologiczną. Zaaplikowana w mniejszych porcjach staje się skutecznym lekiem, z którego korzysta nie tylko medycyna estetyczna. Botulinę wykorzystuje się z efektami przy wielu schorzeniach neurologicznych, np. przewlekłej migrenie. Na refundację mogą liczyć chociażby osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale tylko dopóki są dziećmi. Jest jednak szansa na zmianę.
Magdalena Gajda
11.09.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej dotyczy wyłącznie ścigania karnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2023
Administracja publiczna RODO Compliance Prawo europejskie Służba cywilna
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system awansowania sędziów do sądu wyższej instancji, opierający się na ocenie ich pracy i zachowania, przeprowadzanej przez sędziów tego sądu, jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Materialne warunki oraz zasady proceduralne muszą być jednak ukształtowane w taki sposób, aby pozwolić na wykluczenie wszelkich uzasadnionych wątpliwości co do niezależności i niezawisłości zainteresowanych sędziów po uzyskaniu przez nich awansu.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nieprawidłowe oznaczanie cen, niejasności związane z wyszczególnieniem informacji, czy podmiot jest przedsiębiorcą - to najczęstsze problemy, które po dziewięciu miesiącach obowiązywania nowelizacji ustaw implementujących unijną dyrektywę Omnibus wciąż są widoczne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Zdaniem prawników, to głównie wynik bagatelizowania wagi przepisów i braku procedur.
Inga Stawicka
09.09.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
W debacie nad kwestią, czy wytwory generatywnej sztucznej inteligencji mogą być uznane za utwór dominuje pogląd, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nie jest to możliwe. Z drugiej strony dopuszcza się jednak objęcie ochroną prawnoautorską tzw. utworów hybrydowych, które tworzy człowiek, z wykorzystaniem różnych narzędzi sztucznej inteligencji - pisze Bartosz Mazurek, junior associate w praktyce prawa własności intelektualnej Kancelarii Bird & Bird.
Bartosz Mazurek
09.09.2023
Nowe technologie

Resort rodziny nie zamierza naprawiać krzywd tzw. emerytów czerwcowych

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zamierza już poprawiać przepisów o emeryturach kobiet z rocznika 1953. Uważa, że nowelizacja z 19 czerwca 2020 r. zrealizowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Jednocześnie oszacował, że koszt naprawienia prawa w przypadku emerytów czerwcowych z lat 2009-2019, pominiętych przez ówczesną nowelizację, w latach 2024-2033 wyniósłby w kwotach nominalnych łącznie 2,8 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
09.09.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Fiskus nie każe dopłacać podatku tym, którzy przy zakupie nieruchomości skorzystali z ulgi na własne cele mieszkaniowe, a następnie wynajęli lokal innym osobom. Według dyrektora KIS przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Eksperci radzą jednak, by w razie wątpliwości wystąpić o własną interpretację.
Monika Pogroszewska
09.09.2023
PIT Nieruchomości
Moda na krótkoterminowy wynajem mieszkań zapanowała i w polskich miastach. Na popularnych platformach oferujących takie lokale można znaleźć wiele propozycji, także na strzeżonych osiedlach. Problem w tym, że o ile dla właścicieli to szansa na szybki i godziwy zarobek, to dla sąsiadów - często droga przez mękę. Wynajmujący bywają uciążliwi, często chcą się jedynie nieźle zabawić. Walka o spokój może się skończyć nawet licytacją.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
09.09.2023
Prawo cywilne

Trudno pozbyć się myśliwych z własnych terenów

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko
Niełatwo jest zakazać polowań na własnym gruncie, szczególnie gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli. Przepisy są niejasne, a dominuje interpretacja, że konieczny jest w tym celu osobisty kontakt ze starostą, któremu składa się stosowne oświadczenia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie spieszy się z wprowadzaniem ułatwień dla właścicieli nieruchomości.
Regina Skibińska
09.09.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko
Komisja Europejska przedstawiła 6 września wniosek ustawodawczy w sprawie ujednoliconej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością (EU Disability Card) oraz ulepszonej wersji obecnej europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Będą to dwa oddzielne dokumenty uznawane w całej UE.
Beata Dązbłaż
08.09.2023
Prawo europejskie Niepełnosprawność
Wskaźnik pokrycia wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 roku osiągnął poziom około 85 proc. – poinformował ZUS. Zakład podsumował sytuację finansową FUS w pierwszym półroczu br. Z danych wynika, że wpływy ze składek wyniosły 148,4 mld zł i były o 17,6 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2022 roku. Wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS sięgnęły 155 mld zł, czyli o 17,5 proc. więcej niż przed rokiem.
Grażyna J. Leśniak
08.09.2023
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Zarówno mąż zaufania, jak i obserwator społeczny ma prawo być obecny podczas wszystkich czynności komisji, do której został wyznaczony, także przed dniem głosowania – orzekł Sąd Najwyższy. I postanowieniami z 7 września br. uznał zasadność skarg na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą błędnych wyjaśnień w sprawie uprawnień mężów zaufania i obserwatorów społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.09.2023
Wybory
Osoby na umowach cywilnoprawnych nie dostają świadczenia pieniężnego mającego im zrekompensować utracone dochody na skutek udziału w ćwiczeniach wojskowych. Bo, jak twierdzi MON, w przypadku umów cywilnoprawnych nie można określić utraconego wynagrodzenia za miesiąc poprzedzający pełnienie terytorialnej służby wojskowej. Prawnicy zwracają uwagę na inny reżim prawny niż prawo pracy, któremu podlegają te osoby.
Grażyna J. Leśniak
08.09.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko
Sąd zdecydował, że skazany za niepłacenie alimentów nie może dalej odbywać kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Powodem był fakt, że w sytuacji osobistej, życiowej, zdrowotnej i majątkowej skazanego nie zachodzą żadne szczególne okoliczności. Wyprowadzenie się pod inny adres i niestawiennictwo na rozprawie przesądziło o odbywaniu kary w więzieniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.09.2023
Prawo karne
Zamiast parówek i mielonek pacjenci w szpitalach mieli dostawać jagnięcinę i szynkę. Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim spora porcja warzyw, a posiłki powinny być zbilansowane. Takie zalecenia minister zdrowia wpisał do konsultowanego projektu rozporządzenia już półtora roku temu. Projekt jednak utknął. Jednym z problemów był brak finansowania. Szpitale miały zmienić menu w zakresie własnych możliwości. Te jednak - zwłaszcza w zadłużonych placówkach - są mocno ograniczone.
Katarzyna Nocuń
08.09.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia
Przedstawienie przez podatnika wszelkiego dowodu, z którego będzie wynikało, że budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, daje mu prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Brak formalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza bowiem istnienia budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. To istotne złagodzenie jej dotychczasowego stanowiska.
Wiesława Moczydłowska
08.09.2023
PIT Doradca podatkowy