united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomendował zakwalifikowania opieki farmaceutycznej jako świadczenia gwarantowanego. Podstawą dla AOTMiT była ocena pilotażu przeglądu lekowego, która nie wykazała, aby miał skorzystać na tym publiczny płatnik, bo zabrakło danych. Jednak przegląd lekowy to tylko jeden z elementów opieki farmaceutycznej. Ta jako całość nie była dotąd testowana w ramach pilotażu.
Beata Dązbłaż
23.01.2024
Pacjent Farmacja
Usługi polegające na realizacji warsztatów online w formie uprzednio nagranych filmów nie są objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług przewidzianym dla usług kultury. Potwierdza to interpretacja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zwolnione z VAT są natomiast usługi samodzielnego wykonania dzieła (albumu) na zamówienie nabywcy.
Jakub Sitarski
23.01.2024
VAT Małe i średnie firmy
Nie tylko telewizor czy radio - jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny, odbiornikiem jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programów radiowych i telewizyjnych, którego konstrukcja wskazuje na jego przeznaczenie zasadniczo do odbioru programów radiowych lub telewizyjnych. Liczy się również to, czy dane urządzenie - np. telefon czy tablet - jest nabywany w celu oglądania filmów. To istotne, bo może wpłynąć na obowiązek opłacania abonamentu.
Inga Stawicka
22.01.2024
Rynek i konsument
TSUE pozbawił banki możliwości domagania się waloryzacji roszczeń. To czwarte rozstrzygnięcie Trybunału dotyczące roszczeń banków, związane z tym, że banki miały wątpliwości, czy w słynnym wyroku z czerwca 2023 r. rozstrzygnął o waloryzacji kapitału. Konsumenci zyskali dodatkowe narzędzie i argumenty pozwalające skutecznie odpierać takie roszczenia - wskazują prawnicy frankowiczów. Innego zdania są ci z banków.
Regina Skibińska
22.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. w porównaniu z grudniem 2022 r. wzrosło nominalnie o 9,6 proc. i wyniosło 8032,96 zł brutto. Przeciętne zatrudnienie było niższe o 0,1 proc. i wyniosło 6495,3 tys. etatów – podał GUS. Według Konfederacja Lewiatan w całym 2023 r. wynagrodzenia urosły średnio o 11,9 proc., tj. niewiele ponad średnioroczną inflację, czyli w teorii średnio powinno nam zostać więcej w portfelu. Nie widać tego jednak w innych wskaźnikach, choćby sprzedaży detalicznej.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Przewoźnik Wizz Air Hungary zorganizował 18 maja 2023 roku promocję urodzinową. W czasie jej trwania można było kupić bilety lotnicze za 35 zł. Większość z nich spółka anulowała po zawarciu umowy. Prezes UOKiK postawił przewoźnikowi zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. To nie jedyne działania urzędu wobec przedsiębiorcy.
Ret
22.01.2024
Rynek i konsument
Najnowszy projekt ustawy o sygnalistach to niepoprawiony, a tylko przypudrowany projekt PiS, który powiela jego najgorsze wady – mówi dr hab. Grzegorz Makowski. Jego zdaniem nie powinniśmy poprzestawać na poziomie dyrektywy, która określa minimum. Chociażby z uwagi na ochronę osób zgłaszających nadużycia o charakterze korupcyjnym. Powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej w naszych realiach krajowych te unijne przepisy wdrożyć.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Znów wraca pytanie, czy likwidacja spółek prowadzących działalność w zakresie publicznej radiofonii i telewizji jest możliwa i dopuszczalna na gruncie obecnego prawa, czy też wymagałaby zmiany ustawy. Emocje podgrzało stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie, która toczyła się przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku posłów PiS. Zdaniem prawników, proces likwidacji spółki może się zacząć, natomiast nie może się skończyć dopóki ustawa nie zostanie zmieniona.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Spółki
Metropolie pozostaną głównymi napędami rozwoju gospodarczego w Polsce. Wsparcie dla nich można skutecznie połączyć z pomocą dla obszarów peryferyjnych - wskazuje autorka raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów „Wyzwania, trendy i procesy rozwoju gospodarczego. Identyfikacja biegunów wzrostu i ośrodków równoważenia rozwoju w Polsce”. Kluczem jest odpowiednie połączenie miast napędzających rozwój ze swoim zapleczem.
Maria Dec-Kiełb
22.01.2024
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Obowiązek trwałego znakowania psów i kotów oraz ich rejestracji w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych to pomysł, który ma szansę na realizację, gdyż w Sejmie jest wielu posłów przyjaznych zwierzętom. Inicjatywa PiESEL ma na celu nadanie psom i kotom swoistej tożsamości, co ma poprawić sytuację zwierząt domowych.
Regina Skibińska
20.01.2024

Można się pozbyć kredytu przewalutowanego ze złotych na franki

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Osoby, które w sądach walczą o unieważnienie umowy kredytu frankowego zazwyczaj wygrywają. W gorszej sytuacji są jednak kredytobiorcy, którzy najpierw wzięli kredyt w złotówkach, potem przewalutowali go na franki szwajcarskie, a teraz wnioskują o unieważnienie umowy. W ich przypadku wygrana też jest możliwa - tak uważają prawnicy i przedstawiają różne rozwiązania.
Regina Skibińska
20.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Po śmierci pracownika jego wynagrodzenie - a także większość innych świadczeń z nim powiązanych - nie wchodzi automatycznie w skład spadku. Pracodawca musi ustalić, czy zmarły nie miał małżonka oraz bliskich, którzy mieliby prawo do renty rodzinnej. To im trzeba bowiem wypłacić niezwłocznie pracownicze należności, a nie ustalonym później spadkobiercom.
Michał Kosiarski
20.01.2024
Prawo pracy

Warecka: Mowa nienawiści może już w Polsce być ukarana

Prawo karne Prawo rodzinne Prawo europejskie
Za prezentowanie homofobicznych treści zostali już ukarani kierowcy samochodów z takimi hasłami, a ostatnio także organizator tej akcji. To stwarza szansę na upowszechnienie się w Polsce strasburskiej linii orzeczniczej pozwalającej na karanie za mowę nienawiści - twierdzi Katarzyna Warecka, adwokat, pełnomocniczka oskarżycieli prywatnych w sprawie przeciwko organizatorom akcji "homofobusów".
Krzysztof Sobczak
20.01.2024
Prawo karne Prawo rodzinne Prawo europejskie
Skuter elektryczny nie jest wózkiem inwalidzkim ani pojazdem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tak twierdzi fiskus w interpretacjach i nie zgadza się, by osoba niepełnosprawna skorzystała z ulgi rehabilitacyjnej na zakup skutera trójkołowego ani czterokołowego. Odliczyć może jedynie wydatki na dostosowanie pojazdu do własnych potrzeb.
Monika Pogroszewska
20.01.2024
PIT Niepełnosprawność

Nie każde urzędowe pismo musi mieć Orła Białego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Używanie wizerunku orła ustalonego dla godła RP powinno być traktowane jako uprawnienie przynależne organowi przy wykonywaniu władztwa administracyjnego, nie zaś jako nakaz stosowania dla każdego pisma wychodzącego z urzędu – wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznaje, że ze względu na anachroniczny charakter przepisów dotyczących symboli państwowych, sprawa wykorzystania ich w internecie nie jest całościowo uregulowana.
Robert Horbaczewski
20.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Pracownik, który nie mógł wykorzystać wszystkich dni corocznego płatnego urlopu przed złożeniem wypowiedzenia ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Państwa członkowskie nie mogą powoływać się na względy związane z ograniczaniem wydatków publicznych, aby ograniczać to prawo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Prawo nie definiuje pojęcia siedliska. Wyjaśnia je jednak orzecznictwo sądowe. Wynika z niego, że działka siedliskowa jest działką rolną przeznaczoną pod zabudowę domem mieszkalnym oraz zabudowaniami gospodarskimi, na której koncentrują się czynności życiowe rolnika i jego rodziny, a także zaspokajane są elementarne potrzeby życiowe.
Katarzyna Niemiec
19.01.2024
Budownictwo
Nauczyciele to grupa zawodowa bardzo silnie podatna na stres zawodowy i jego negatywne skutki. Poza typowymi obciążeniami związanymi z pracą, narażeni są także na szereg specyficznych wymagań, w tym m.in. agresywne zachowania uczniów, konieczność dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, utrzymanie dyscypliny w klasie, radzenie sobie z wprowadzaniem zmian czy roszczeniowe postawy rodziców.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą
Sztucznej inteligencji w kontekście pracy najbardziej obawiają się ci, którzy dotychczas nie korzystali z niej w pracy – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Przedstawiciele takich branż, jak marketing, PR czy HR, gdzie rozwiązania wykorzystujące mechanizmy AI często są już w tej chwili w codziennym użyciu, upatrują w nich raczej szansy rozwojowej niż zagrożenia. Z drugiej jednak strony - mimo obaw - Polacy zdają sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może być dla nich pomocna.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Urlop niewykorzystany w roku poprzednim musi być udzielony do końca września 2024 r. Zaległy wypoczynek wykorzystywany jest w pierwszej kolejności, przed przysługującym za obecny rok. Jeśli tworzone są plany urlopów, to w takim planie powinien być uwzględniony. Jeżeli planów nie ma - to termin jego wykorzystania uzgadniają pracodawca z pracownikiem, przy czym powszechnie uznaje się, że pracodawca może narzucić termin zrealizowania tego urlopu tak, by zachować wymóg wynikający z ustanowionego w przepisach terminu jego udzielenia.
Marek Rotkiewicz
19.01.2024
Prawo pracy
Przychodnie lekarzy rodzinnych, szpitale i placówki nocnej i świątecznej opieki od 1 stycznia 2024 r. muszą wypytać rodzinę o wykształcenie zmarłej osoby i dane te przekazać Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Lekarze zaznaczają, że nowe rozporządzenie nakłada na nich kolejne biurokratyczne obowiązki, tym razem na potrzeby statystyki publicznej. Przypominają, że nie są urzędnikami.
Katarzyna Nocuń
19.01.2024
Pacjent Zawody medyczne
System opieki zdrowotnej w Polsce wyczerpał swoje zdolności do efektywnego rozwoju i adaptacji do zaspokajania potrzeb społecznych w tym zakresie. Cały mechanizm wymaga gruntownej zmiany i należałoby poważnie rozważyć powrót do zaniechanej, niesłusznie, reformy kas chorych. Kolejne pieniądze wpompowane w ten quasi system, bez jego gruntownej zmiany, tylko go utrwalą, nie zmienią istniejących patologii – podkreśla dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. 
Józef Kielar
19.01.2024
Pacjent Zawody medyczne
Kary nie odstraszają osób z minimalnym wynagrodzeniem od parkowania gdzie im się żywnie podoba, gdyż i tak nie można ich wyegzekwować. Samorządy biją na alarm, bo rośnie liczba dłużników, którzy mogliby spłacić długi, ale wiedzą, że nie muszą, bo chroni ich dziurawe prawo. Po kolejnej podwyżce w tym roku, wynagrodzenie wyłączone spod egzekucji będzie otrzymywał już co czwarty pracujący w Polsce.
Robert Horbaczewski
19.01.2024
Finanse samorządów Domowe finanse
Parlament Europejski zatwierdził przyjęcie dyrektywy wzmacniającej pozycję konsumentów, zakazującą twierdzeń wprowadzających w błąd i „greenwashingu”. Oznacza to początek dużych zmian w etykietowaniu i oznaczaniu produktów. Twierdzenia typu "dobry dla środowiska" będą bowiem musiały być potwierdzone badaniami. Państwa będą miały jednak czas na dostosowanie się do nowych przepisów.
Inga Stawicka
18.01.2024
Środowisko Prawo europejskie
Najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 roku będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwanie banku to: inflacja, wzrost stóp procentowych oraz cen i kosztów życia i wysoki kurs franka szwajcarskiego - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
18.01.2024
Banki Kredyty frankowe
W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się prace nad zmianą kodeksu karnego, dotyczące mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści m.in. wobec osób LGBT. Wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek powiedział, że chodzi głównie o poszerzenie katalogu przesłanek, które będą traktowane jako dyskryminacyjne w kontekście dyskryminacyjnych czy pogardliwych wypowiedzi lub czynów.
Agnieszka Matłacz
18.01.2024
Prawo karne
17 lutego br. zacznie obowiązywać tzw. akt o usługach cyfrowych. Nowe obowiązki mają objąć przede wszystkim cyfrowych gigantów, a użytkownikom - zapewnić bezpieczniejsze i bardziej przyjazne otoczenie w internecie. Zakazane ma być m.in. tworzenie tzw. zwodniczych interfejsów w sklepach internetowych. Obecnie trwa również wdrażanie regulacji w ramach ustawy na polskim gruncie, eksperci oceniają jednak, że wiele kwestii wciąż wymaga doprecyzowania.
Inga Stawicka
18.01.2024
Rynek i konsument Prawo AI Prawo europejskie

Sygnaliści na rządowej agendzie, czyli śpieszmy się powoli

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści
Informacja o planach przyjęcia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych nowego rządu 10 stycznia br., zaskoczyła wielu komentatorów. Dzień później tekst projektu opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy projekt ustawy transponującej prawo unijne przedstawiony przez rząd Donalda Tuska. Do Sejmu ma on trafić w pierwszym kwartale tego roku – piszą dr Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.
Anna Hlebicka-Józefowicz Gniewomir Wycichowski-Kuchta
18.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści

Wniosek do ZUS o świadczenie wspierające wstrzyma wypłatę pielęgnacyjnego na starych zasadach

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Samo złożenie przez dorosłą osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia ani nawet jej otrzymanie nie zmienia niczego w wypłacie dla opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach. Wypłata zostanie wstrzymana dopiero po złożeniu wniosku do ZUS o świadczenie wspierające przez osobę niepełnosprawną. Opiekun w okresie przejściowym zachowa jednak ubezpieczenie.
Beata Dązbłaż
18.01.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Nadzór wojewodów nad prawem samorządowym potrzebuje zmian

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza
Eksperci Fundacji Batorego proponują, aby odejść od rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, a ciężar badania legalności uchwał i zarządzeń organów JST przenieść do sądów administracyjnych. Aby odciążyć sądy należałoby zaś wdrożyć możliwość postępowania sanacyjnego. Fundacja proponuje też szerszy udział mieszkańców w postępowaniu nadzorczym wojewody. Samorządowcy uważają, że co do zasady zmiany są potrzebne, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Robert Horbaczewski
18.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza