united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Obywatele polscy za granicą, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Argentynie, wciąż nie mogą umówić się na wizytę w konsulatach po nowy paszport. To wina wadliwie działającego systemu e-Konsulat i działalności nielegalnych pośredników, którzy za opłatą oferują miejsca na wizyty w konsulatach. Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zainterweniował w tej sprawie do MSZ.
Robert Horbaczewski
18.03.2024

Dłuższy nabór w programie „Wygrana rodzina”

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Do 19 kwietnia przedłużony został nabór w programie „Wygrana rodzina”. Gminy, w partnerstwie z organizacjami społecznymi, mogą pozyskać do 3 mln zł na działania z obszaru pomocy społecznej. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych. To nowy projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, finansowany ze środków europejskich.
Robert Horbaczewski
18.03.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
41 organizacji pracodawców i związkowców zaapelowało do rządu o przywrócenie zwrotu części VAT zawartego w cenie wyrobów budowlanych przeznaczonych na budowę i remont własnego domu lub mieszkania. Branża budowlana zwraca uwagę na spadającą liczbę nowych mieszkań i pozwoleń na budowę. Jako rozwiązanie wskazuje zachęty podatkowe dla osób fizycznych.
Monika Pogroszewska
18.03.2024
VAT
Podczas ostatniej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim europosłowie przyjęli wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów w całej UE. Zakładają one m.in. bardziej ambitne cele na 2030 rok w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności oraz zwiększenie odpowiedzialności producentów za produkty tekstylne, odzież i obuwie. Kształt przepisów ma wypracować nowy parlament.
Inga Stawicka
18.03.2024
Rynek Prawo europejskie

Szkolenie służb zatrudnienia i rozbudowa systemów wymaga więcej czasu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Przesunięcie o rok – z 30 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. - terminu zakończenia realizacji inwestycji wspierających reformę instytucji rynku pracy, to jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy w ramach jego rewizji. Konsultacje publiczne w tym zakresie już się rozpoczęły i prowadzi je Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Powodem jest niemożność rozbudowy systemów teleinformatycznych, z uwagi na niewdrożenie ustaw, które docelowo mają regulować kwestie rynku pracy oraz służb, a także zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
18.03.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Zagadnienie reprezentatywności związku zawodowego budzi najwięcej wątpliwości w odniesieniu do międzyzakładowej organizacji związkowej. Problem, w mojej ocenie, wynika z chaosu legislacyjnego – pisze radca prawny Paweł Korus. Dokonując kolejnej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, prawdopodobnie nie zauważono, jakie skutki wynikają z braku zmiany art. 34 ust. 1, przy jednoczesnym dodaniu art. 25(2).
Paweł Korus
18.03.2024
Prawo pracy

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
18.03.2024
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
O ile większego sprzeciwu nie budzi sprzedaż przez syndyka zwierząt z hodowli lub gospodarskich, to "spieniężenie" ukochanego psa lub kota upadłego - już tak. I choć sędziowie komisarze unikają tego jak ognia, to jednak prawo upadłościowe traktuje zwierzęta hodowlane i domowe jednakowo. Zdarzają się też przypadki, gdy spisem inwentarza syndyk obejmuje np. jeża pigmejskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.03.2024
Prawo gospodarcze Finanse Upadłość
Komitety wyborcze mogą wydatkować na kampanię wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitem wydatków, który ustala się oddzielnie dla każdego komitetu przez sumowanie kwot obliczonych według zasad określonych w kodeksie wyborczym. Muszą to być wydatki na cele związane z wyborami. Wyjaśniamy, co jest wydatkiem wyborczym i jak go dokumentować.
Robert Horbaczewski
18.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Nieruchomość to dobry sposób, by ochronić swoje oszczędności przed skutkami inflacji. A gdy mieszkanie się wynajmie, to również źródło dochodu pasywnego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Choć właściciele mają prawo zadbać o to, by ich lokum znalazło się w dobrych rękach, to klauzule mocno wkraczające w prywatność najemcy będą nieważne.
Monika Sewastianowicz
18.03.2024
Dla studenta

Są przedszkolaki, brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Narasta problem braku kadr w przedszkolach. Gminy apelują do MEN o ułatwienie dostępu do zawodu nauczyciela przedszkolnego, poprzez zmianę przepisów ich kształcenia. Swoje postulaty dotyczące edukacji przedszkolnej zamierza przekazać ministerstwu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Chce m.in. wyższych wynagrodzeń dla wychowawców i mniejszych grup dzieci.
Maria Dec-Kiełb
18.03.2024
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
W odchodach psów i kotów mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. I radzi opiekunom zawsze zbierać i wyrzucać odchody zwierzęcia, również w lesie czy na polu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Jeśli nie sprząta się po pupilu, można dostać mandat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2024
Środowisko Odpady
Marszałek Sejmu zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków z budżetu państwa na poszczególne kościoły i inne związki wyznaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła katolickiego. Zakres kontroli ma obejmować okres od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. i dotyczyć m.in. wydatków z Funduszu Kościelnego, ulg, zwolnień oraz preferencji podatkowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2024
Administracja publiczna Finanse
Jedno z przedsiębiorstw energetycznych informowało konsumentów smsami o możliwej obniżce opłat za prąd w 2023 r.  Wiadomość taka powinna była jednak zawierać oznaczenie terminu lub choćby informację, że spełnienie warunków zostało ograniczone terminem. A odesłanie w smsie na stronę internetową przedsiębiorstwa nie wypełnia w całości obowiązku informacyjnego. Może bowiem odbierać możliwość skorzystania z obniżki osobom wykluczonym cyfrowo. Biuro RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.03.2024
Rynek i konsument Domowe finanse
Zadaniem dziennikarza jest nie tylko przekazywanie informacji budzących lub choćby mogących budzić zainteresowanie społeczeństwa, ale także wyrażanie ocen i opinii, które mogą przybrać postać dezaprobaty, mającej charakter wartościujący a nawet osądzający, i to także mającej charakter przesadny – orzekł Sąd Najwyższy w sporze polityka z dziennikarzem o zniesławienie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2024
Prawo karne

Zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć to dyskryminacja?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W 2022 r., podobnie jak i w 2021 r., najliczniejszą grupą pobierających emerytury z ZUS były osobowy w wieku 65-69 lat (29,9 proc.), a średni wiek osób przechodzących na emeryturę wyniósł ponad 62 lata. W 2022 r. 96,5 proc. kobiet uzyskało emeryturę w wieku 60-64 lata, a 98 proc. mężczyzn w wieku 65 lat lub więcej. Resort pracy nie dysponuje jednak ekspertyzami na temat skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.
Grażyna J. Leśniak
16.03.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Robi się cieplej i na drogi wyjeżdżają hulajnogi elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego (UTO), a ich rosnąca w ruchu drogowym liczba, to także więcej szkód z udziałem takich pojazdów. Użytkownik hulajnogi elektrycznej odpowiada za szkody tak jak kierowca auta, czyli niezależnie od swojej winy. 
Regina Skibińska
16.03.2024
Prawo cywilne
W kontekście prawa własności przemysłowej w środowisku szerokim echem odbił się jeden z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którego efekcie unieważniony został wzór przemysłowy jednego z modeli sportowych butów Pumy. Prawnicy podkreślają, że sprawa jest najlepszym przykładem tego, że nawet największe firmy popełniają błędy - i że dyskrecja oraz ostrożność powinny być podstawą działania przedsiębiorców.
Inga Stawicka
16.03.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Wybory do Parlamentu Europejskiego - 9 czerwca. Obie kampanie wyborcze nakładają się na siebie. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy uczestniczący w wyborach samorządowych jednoczesnej agitacji w eurowyborach.
Robert Horbaczewski
15.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Nie trzeba mieć skończonych 18 lat, żeby prowadzić własną działalność gospodarczą. Wielu młodych z tego korzysta. Jak ryby w wodzie czują się przede wszystkim w internecie. Przepisy nie zabraniają nastolatkowi prowadzić własnego kanału na YouTube, TikToku, albo konta na Instagramie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.03.2024
Budowa garażu bardzo często nie wymaga żadnych formalności. Nie zawsze jednak tak jest. Bywa, że niezbędne jest zgłoszenie, a nawet pozwolenie na budowę. Wpływ na to ma konstrukcja garażu, powierzchnia i rodzaj zabudowy czy łączna liczba obiektów na działce. Natomiast bez znaczenia jest, z jakiego materiału garaż będzie wybudowany.
Katarzyna Niemiec
15.03.2024
Budownictwo
Nie wszyscy młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy już pracują, wiedzą o istnieniu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tymczasem portal to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu można załatwić większość spraw przez internet. I to nie tylko będąc przedsiębiorcą, ale także pracownikiem. Można np. sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki albo jakie zwolnienie wystawił nam lekarz.
Grażyna J. Leśniak
15.03.2024
Ubezpieczenia społeczne
Do 15 marca przedsiębiorcy wykorzystujący niektóre produkty jednorazowego użytku, takie jak: plastikowe kubki, nawilżane chusteczki czy baloniki objęte dyrektywą SUP, muszą po raz pierwszy przesłać sprawozdania do BDO. Za 2023 r. poinformują tylko o ilości (masie) wprowadzonych na rynek produktów. Za nieprawidłowości związane ze sprawozdawczością i prowadzeniem ewidencji grożą przedsiębiorcom wysokie kary.
Zofia Jóźwiak
15.03.2024
Odpady Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Pożyczka w rodzinie może być bezpieczniejsza niż darowizna

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Nie istnieje żadne ograniczenie liczby i częstotliwości, ani wartości darowizn. Nie ma zatem przeszkód, aby np. siostra zawarła umowę darowizny na rzecz brata w lipcu, natomiast kilka miesięcy czy lat później, została zawarta kolejna umowa darowizny, tym razem z inicjatywy brata na rzecz siostry. Czasami bezpieczniejsze będzie jednak zawarcie umowy pożyczki – zwłaszcza, że stosunki w rodzinie mogą się popsuć. I pożyczka i darowizna w rodzinie są - pod pewnymi warunkami - zwolnione z podatku.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
15.03.2024
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Jak wymienić prawo jazdy

Samorząd terytorialny
Prawo jazdy trzeba wymienić gdy minął jego termin ważności, minął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy, po zmianie nazwiska oraz gdy dokument został zgubiony lub zniszczony. Nie trzeba go wymieniać po zmianie miejsca zamieszkania, ani zameldowania. Po 2028 r. ruszy obowiązkowa wymiana praw jazdy wydanych przed 2013 rokiem.
Robert Horbaczewski
14.03.2024
Samorząd terytorialny
Według danych na dzień 30 czerwca 2023 r. pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2332,5 tys. osób. Spośród nich 1008,8 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej – podał w czwartek GUS. Aż 9 na 10 osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne było związanych z sektorem prywatnym.
Grażyna J. Leśniak
14.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
Na skutek implementacji dyrektywy Omnibus zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadziły zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy. Wyjaśniamy również, jak interpretować najniższą cenę z ostatnich 30 dni.
Inga Stawicka
14.03.2024
Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
Na stanowisko okręgowego inspektora pracy nie ma konkursów, bo ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy nie określa takiego wymogu prawnego. Okręgowych inspektorów pracy powołuje i odwołuje główny inspektor pracy, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy. Może też powierzyć obowiązki OIP wybranemu pracownikowi. W ten sposób w 9 z 16 okręgowych inspektoratach pracy są osoby pełniące obowiązki, najdłużej od 17 czerwca 2019 r.
Grażyna J. Leśniak
14.03.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Rośnie odsetek osób, które obawiają się wycieku danych osobowych z prywatnych firm i instytucji państwowych. Tak uważa już blisko 40 proc. dorosłych Polaków – wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl. Lęk przed konsekwencjami takiego wycieku przekłada się na niechęć do tych, którzy do niego dopuścili. Z analizy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wynika, że co trzeci klient polskiego dużego sklepu z elektroniką, z którego hakerzy wykradli dane kupujących, nie zamierza więcej robić w nim zakupów.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.03.2024
Rynek i konsument Prawo AI RODO
Rzecznik finansowy zażądał od syndyka Getin Noble Bank wskazania przyczyny i podstawy prawnej oraz kontraktowej podejmowania przez bank czynności upominawczych i windykacyjnych w sytuacji wydanych przez sąd postanowień w przedmiocie zabezpieczenia. Syndyk twierdzi, że realizuje wszystkie ustanawiane przez sądy zabezpieczenia dotyczące kredytów hipotecznych, co do których toczą się postępowania o ustalenie ich nieważności.
Regina Skibińska
14.03.2024
Banki Kredyty frankowe