Jak wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej dofinansowane mogą zostać projekty realizowane w partnerstwie gmin, ośrodka pomocy społecznej i lokalnej organizacji pozarządowej.

- To nie jest program ilościowy. To program jakościowy i jeśli będzie dużo chętnych, będzie popyt, to wtedy jest możliwość zwiększenia funduszy na tego rodzaju projekty – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Maksymalny budżet na jeden projekt to 3 mln zł, wkład własny nie jest wymagany. Beneficjentami programu będą partnerstwa gmin - jako liderów - oraz nie więcej niż trzech lokalnych organizacji pozarządowych, które działają w obszarach np. wykluczenia społecznego, wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. W ramach jednego projektu musi w nim uczestniczyć minimum 15 rodzin, które żyją na obszarach społeczno-gospodarczo zdegradowanych.

- Na terenie danej gminy musi być wyznaczony taki obszar. Może to być np. teren popegeerowski, powojskowy, pokopalniany, czy zaniedbana historycznie dzielnica miasta. Na takim obszarze będą rekrutowane rodziny, które przez długi czas znajdują się pod opieką ośrodka pomocy społecznej i zidentyfikowano u nich zjawisko dziedziczenia ubóstwa z pokolenia na pokolenie – poinformowała Monika Janicka z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pomoc kierowana do takich rodzin będzie wieloaspektowa i wieloobszarowa.

- Nie będzie to polegać na instytucjonalnej formie wsparcia, jaką oferują instytucje opieki społecznej. To będzie zindywidualizowana pomoc dla konkretnej rodziny, dla której przypisany będzie też zespół specjalistów, którzy opracują dla takiej rodziny „plan wyjścia”. Pomoc nie będzie też z góry narzucana, ale wypracowywana wraz z rodzinami - wskazała.

Przedstawicielka resortu wyjaśniła, że chodzi o pomoc terapeutyczną dla całej rodziny i jej poszczególnych członków, edukację rodziców w zakresie kompetencji wychowawczych lub opiekunów np. w sytuacji zagrożenia oddania dzieci do pieczy zastępczej. Pomoc otrzymają dzieci, które mają problemy w nauce.

Warunkiem udziału w konkursie jest realizowanie projektu w partnerstwie dwóch, a maksymalnie czterech podmiotów. W projekcie, jako partner wiodący, musi wziąć udział gmina lub jej jednostka organizacyjna, w której kompetencjach leży świadczenie usług z zakresu pomocy społecznej na obszarze realizacji projektu. Partnerem powinna być organizacja pozarządowa, która posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w działalności na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze włączenia społecznego lub wyrównywania szans.

 

Nowość
Pomoc społeczna. Komentarz
-90%

Cena promocyjna: 23.9 zł

|

Cena regularna: 239 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 239 zł