Prawo dla każdego - strona 268 - Prawo.pl
united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Skazanie skarżącego na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za dwa posty na Facebooku znieważające prezydenta Turcji stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Polski kodeks karny także przewiduje w art. 135 §2 takie sankcje i w obecnym brzmieniu jednoznacznie narusza art. 10 Konwencji.
Katarzyna Warecka
28.10.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Rząd chce zmienić zasady ustalania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Dawni właściciele będą mogli liczyć na więcej, dostaną pieniądze także na przeprowadzkę i urządzenie się w nowym miejscu. Wciąż jednak przedsiębiorcy nie będą mieli żadnych szans na rekompensatę utraconych na skutek wywłaszczenia korzyści. Właśnie opublikowano projekt w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.10.2021
Drogi Nieruchomości

Szefowa KE: Pieniądze za plan likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski Trybunał Konstytucyjny może orzec, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest sprzeczna z konstytucją, ale nie może w ten sposób zakazać sędziom powoływania się na nią przy ocenie statusu innych sędziów. Bo od lat orzecznictwo tego Trybunału uznaje, że prawidłowość powołania sędziego jest elementem objętym wymaganiami z artykułu 6 Konwencji - twierdzi prof. Lech Garlicki.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zagraniczne fundusze mieszkaniowe wykupują od deweloperów na pniu całe osiedla. Hurtowy zakup tysiąca mieszkań w stolicy nikogo już nie dziwi. Nowe mieszkania stają się powoli towarem deficytowym, a ich wybór dla przeciętnego Polaka jest coraz mniejszy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastanawia się więc nad wprowadzeniem przepisów w tym zakresie. Póki co, bacznie przygląda się rynkowi.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.10.2021
Rynek i konsument Nieruchomości
Porozumienie zawarte pomiędzy inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, którego akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce, nie stanowi źródła prawa pracy jako nie oparte na ustawie - to najnowsza uchwała podjęta przez Izęa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów przy jednym zdaniu odrębnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Przywrócono obowiązek noszenia maseczek na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Chodzi o to, by podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni byli z obowiązku zasłaniania ust i nosa
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary w wysokości 1 mln euro dziennie - poinformował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kara naliczana będzie od daty doręczenia postanowienia.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Środowiska inicjujące prace nad projektami kodeksów postępowania w zakresie RODO popełniają błędy, które często wpływają na wydłużenie procedury zatwierdzenia kodeksu, zawieszenie prac nad projektem, a nawet całkowite zaniechanie przygotowania takiego dokumentu - stwierdza prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I doradza, jak to zrobić dobrze.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Prawo gospodarcze RODO
Opłaty za zamówienia wyższe od tych, o których klienci byli informowani przed złożeniem zamówienia, to powód podjęcia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec firmy obsługującej aplikację Glovo oraz postępowania wyjaśniającego wobec Uber Eats.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Rynek i konsument
W popularnym serialu Netflixa „Squid Game” bogacze proponują zdesperowanym ludziom zabawę. Zwycięzca zgarnie fortunę, pozostali zaś zostaną wyeliminowani. Jak się okazuje, eliminacja następuje poprzez odebranie życia. Słabsi nie mogą się utrzymać - zostają pozbawieni życia. Uczestnicy muszą ze sobą konkurować o wygraną. Stawka tej gry jest niezwykle wysoka. Najwyższa.
Grzegorz Krawiec
27.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Przedsiębiorcy nie są gotowi na czwartą falę pandemii koronawirusa. Podstawowym problemem jest brak regulacji, które pozwalałyby na weryfikację, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Rząd przygotował projekt, ale prace nad nim utknęły. A dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią obowiązują tylko do 31 października. Projektu, który przedłużałby je na kolejne miesiące, na razie brak.
Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2021
Rynek Koronawirus szczepienia
Krajowa Informacja Skarbowa zmienia podejście do posiłków finansowanych załodze. Z niedawnej interpretacji wynika, że od firmowego obiadu trzeba zapłacić podatek, bo pracownik - czy pracuje, czy nie - i tak jeść musi. Stanowisko skarbówki jest zaskakujące. Wcześniej uważała, że tego typu świadczenia nie podlegają PIT. Zwłaszcza, że o zwolnieniu mówi nawet Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
PIT Rachunkowość
Po zmianie przepisów w 2018 roku dostępność nowych narkotyków, wcześniej zwanych dopalaczami, została ograniczona, a liczba zatruć spowodowana ich zażywaniem spadła niemal o połowę. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że wciąż nie udało się rozwiązać problemów związanych z handlem nowymi narkotykami przez internet i aktualizacją list tych substancji.
Agnieszka Matłacz
26.10.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Od wtorku obowiązuje nowelizacja ustawy, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy, postanowieniem komendanta Straży Granicznej będzie musiał opuścić terytorium Polski. Nowela dodaje też przesłankę do pozostawienia wniosku uchodźczego złożonego przez taką osobę bez rozpoznania. Będą również kary za niszczenie infrastruktury granicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
26.10.2021
Administracja publiczna
Przepisy wymagają od producenta, by do każdego egzemplarza sprzedawanej maszyny dodał instrukcję obsługi. Jest ona najważniejszym źródłem informacji o prawidłowym użytkowaniu. Instrukcja powinna zawierać wiele elementów. Informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednak jednoznaczne i zrozumiałe. Nie powinno ich też być za dużo, aby nie przeciążać operatora.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
26.10.2021
BHP
Artykuły prasowe na temat zmarłego syna skarżącej - byłego księdza, oskarżonego o molestowanie seksualne małoletnich - stanowiły naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego, a wyrok karny nie pozbawia oskarżonego prawa do bycia zapomnianym - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
26.10.2021
Dzięki niedawnej zmianie prawa dużo łatwiej jest pozbyć się dzisiaj garbu w postaci długów. Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decyduje się więc coraz więcej Polaków. Dominują mieszkańcy Warszawy oraz osoby powyżej 60 roku życia. Często są to byli przedsiębiorcy, którzy nie radzą sobie w covidowej rzeczywistości. Według nowych przepisów oni też mogą ogłaszać updałość konsumencką.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Finanse
Wprowadzenie emerytury stażowej dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i mających okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, zakłada projekt obywatelski złożony przez NSZZ „S” w ramach akcji #emerytura za STAŻ. Zdaniem prawników ustawa może być sprzeczna z konstytucją, a także obniżyć powszechny wiek emerytalny.
Grażyna J. Leśniak
26.10.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Rząd planuje zmiany w ustawie - Prawo pocztowe, zamierza m.in. - jak deklaruje - uprościć procedury dotyczące przekazów pocztowych. To poczta sama poszuka adresata i nadawcy, a po dwóch latach przejmie pieniądze, jeżeli uzna, że nie da się ich zwrócić.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.10.2021
UOKiK planuje kontrolę firm działających na rynku wieprzowiny. Chce sprawdzić czy sieci handlowe i duże zakłady mięsne odmawiają przyjmowania w pełni przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Jest to mięso bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.10.2021
Rynek i konsument
Zmiana LIBOR na SARON nie będzie miała zastosowania do wskaźników LIBOR EUR (EURIBOR), LIBOR JPY czy LIBOR GBP, które z końcem roku 2021 przestaną być publikowane. Obecnie nie istnieje podstawa prawna do ich automatycznego zastąpienia. Banki zapewne będą informowały kredytobiorców o zmianie stopy referencyjnej z LIBOR na SARON i nie będą oferowały żadnych aneksów.
Regina Skibińska
25.10.2021
Kredyty frankowe Nieruchomości

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
25.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń na święta 1-2 listopada - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podobnie zapewniał już wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne obostrzenia epidemiczne na uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.
Agnieszka Matłacz
25.10.2021
Koronawirus a prawo
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że od 2 listopada planowane jest rozpoczęcie szczepienia dawką przypominającą wszystkich chętnych pełnoletnich osób. Obecnie prawo do takich szczepień mają osoby powyżej 50 roku życia i personel medyczny.
Agnieszka Matłacz
25.10.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Noszenie maseczek wciąż obowiązkowe

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Zasady dotyczące noszenia maseczek określa par. 25 rozporządzenia epidemicznego - i choć większość społeczeństwa zdążyła już o tym zapomnieć, to nakaz ten wciąż obowiązuje. W październiku dodano też przepis, który doprecyzował obowiązek zasłaniania ust i nosa na uczelniach.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Renata Krupa-Dąbrowska
25.10.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Chętnych do zawarcia ugody w sprawie frankowej z PKO BP jest sporo, ale pełnomocnicy kredytobiorców uczulają, że to rozwiązanie może nie być tak korzystne, jak pozornie się wydaje. Wielu kredytobiorców rezygnuje z procesu przeciwko bankowi pod wpływem zgłaszanych przez banki zapowiedzi poniesienia przez kredytobiorców konsekwencji ustalenia nieważności umowy kredytu.
Regina Skibińska
25.10.2021
Finanse Kredyty frankowe Nieruchomości

Opłata za parkowanie nielegalna, gdy miejsca źle oznaczone

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
W interesie gminy jest zgodne z prawem oznaczenie strefy płatnego parkowania i miejsc postojowych. Sądy coraz częściej stają bowiem po stronie kierowców, którzy w sporze z miastem podnoszą taki zarzut. A stawka idzie o duże pieniądze, w przypadku niektórych gmin mogą to być miliony złotych, które trzeba będzie zwrócić parkującym na takich nieprawidłowo oznakowanych miejscach.
Marek Sondej
25.10.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Będzie więc wydane nowe rozporządzenie, ale nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Kolejna zmiana czasu na zimowy w najbliższy weekend.
Krzysztof Sobczak
24.10.2021
Administracja publiczna
W przypadku ciał osób zmarłych w wyniku choroby wirusowej Covid-19 należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok. W Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie obwieszczenie w sprawie ujednoliconej wersji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2021
Koronawirus a prawo