Prawo.pl
Rządowy Portal Cen Mieszkań ma pomóc znaleźć wymarzone M w atrakcyjnej cenie. Pieniądze na jego utworzenie mają pochodzić jednak z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, by chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy i są one wkalkulowane w cenę lokali. Klienci deweloperów, którzy kupili mieszkanie, sfinansują więc państwowy portal tym, którzy mieszkań szukają.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.07.2023
Finanse Nieruchomości
Kły, rogi, łapy czy skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem nie zawisną już w salonach myśliwych ani osób, które lubują się w takim wystroju wnętrz. Posłowie chcą zakazu sprowadzania do Polski trofeów szeregu zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską. Za załamanie zakazu ma grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Regina Skibińska
24.07.2023
Środowisko Prawo europejskie
Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego musi być oparte o mocne dowody. Instytucja ta stanowi bowiem ingerencję w wynik demokratycznych wyborów, i to zarówno z punktu widzenia samego radnego, jak i wyborców, którzy na tego radnego oddali swój głos - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wygaszenie mandatu nie może być także wykorzystywane instrumentalnie.
Marek Sondej
24.07.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Ponad 30 tys. zagranicznych turystów musiało uciekać z greckiej wyspy Rodos z powodu pożarów. Obecnie przebywają tam turyści z biur Grecos, Itaka i Rainbow. Czy pożar może być powodem bezpłatnego odstąpienia od umowy turystycznej? Dr Piotr Cybula, radca prawny, analizuje przypadki nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2023
Prawo cywilne
Sądy w trybie nakazowym ukarały 12 osób za złamanie zakazu wstępu do lasu. W 2017 r. brały one udział w pokojowej akcji protestacyjnej przeciw masowemu pozyskiwaniu drewna w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasacje do Sądu Najwyższego na korzyść ukaranych mandatami od prawomocnych wyroków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2023
Prawo karne
Zasadą jest obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu zakończenia zatrudnienia. Dopiero, gdy jest to niemożliwe, powstaje wyjątek od tej zasady – przekazanie dokumentu w ciągu siedmiu dni od końca pracy. Drugim wyjątkiem jest wydanie świadectwa jedynie na wniosek pracownika, wówczas gdy istnieje zamiar kontynuowania współpracy.
Marek Rotkiewicz
22.07.2023
Prawo pracy
Kredytobiorcy frankowi spełniali świadczenia na poczet wierzytelności pozwanego banku, która nie istniała, bo wynikała z nieważnej umowy kredytu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. W konsekwencji ta wierzytelność pozwanego nigdy nie była wymagalna. Dlatego też zarzuty przedawnienia i nadużycia prawa, stawiane przez bank konsumentom, okazały się nietrafne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2023
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sukcesja nie polega tylko na przygotowaniu rozwiązań prawnych

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
W aktualnym czasie dość często rozmawiamy o sukcesji. Nie przesadzę, jeśli wskażę, że zarówno wśród prawników, ale przede wszystkim wśród przedsiębiorców, temat ten stanowi jedno z istotnych do rozstrzygnięcia zagadnień. Stanowi on przedmiot rozmów poruszanych zarówno w rozmowach z doradcami, jak również z innymi przedsiębiorcami, którzy przygotowują się do przeprowadzenia sukcesji lub już ją przeprowadzili - pisze Justyna Kuś, radca prawny.
Justyna Kuś
22.07.2023
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
Stare listy, pocztówki, dokumenty urzędowe, a nawet e-maile - to nie tylko pamiątki po zmarłych bliskich, ale także źródło potencjalnych kłopotów związanych z tajemnicą korespondencji dla rodziny i kolekcjonerów. To samo dotyczy starych fotografii i nagrań filmowych bądź dźwiękowych. Znaczenie mają tu przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także kodeks cywilny. W niektórych przypadkach wymagają specjalnego zezwolenia.
Michał Kosiarski
22.07.2023
Prawo cywilne
Pracownicy skarbówki na bieżąco prowadzą kontrole i walczą z tzw. szarą strefą. Jak jednak wskazuje Ministerstwo Finansów, w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich. Paragony warto więc brać. Ułatwiają złożenie reklamacji, ale to też dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady uczciwej konkurencji. 
Krzysztof Koślicki
22.07.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy
Za szybka i nietrafna ocena zdarzenia najprawdopodobniej przez dyżurnego jednostki policji, wadliwe zastosowanie przez funkcjonariuszy przepisów kodeksu postępowania karnego - to główne nieprawidłowości, które w ocenie Jacka Kudły, biegłego i eksperta z zakresu czynności operacyjnych można wywnioskować m.in. z relacji pacjentki z Krakowa, która trafiła na SOR po przyjęciu tabletki poronnej.
Patrycja Rojek-Socha
22.07.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Nowe restrykcje dla stężeń retinolu w kosmetykach to problem dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Najprawdopodobniej pod koniec roku zaczną obowiązywać zmiany, nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska dotyczące poziomu dopuszczalnego stężenia witaminy A w kosmetykach. Ma być ono niższe niż obecnie stosowane na rynku. Zostanie wprowadzony również obowiązek informowania o jego zawartości na etykietach. Firmy będą miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów, ale zmiany i tak będą dla nich problematyczne.
Inga Stawicka
22.07.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Street racing, czyli nielegalne wyścigi samochodowe na drogach publicznych, to coraz większy problem nie tylko dużych miast. Policjanci niemal w każdy weekend wlepiają mandaty i zabierają dowody rejestracyjne. W kolejnym tygodniu wyścigi się jednak powtarzają. Część ekspertów uważa, że najwyższy czas wprowadzić do porządku prawnego nową kategorię przestępstw.
Robert Horbaczewski
22.07.2023
Prawo karne Drogi
E-uzależnienia nie zawsze, ale bardzo często, okazują się wtórnym problemem nastolatków. Ten zasadniczy najczęściej leży w rodzinie. Dlatego program pilotażowy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych pozwala na elastyczną pracę dowolnymi, ale skutecznymi narzędziami. Wypracowane dobre praktyki mają rozpowszechnić te metody pracy w innych placówkach.
Beata Dązbłaż
22.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Nowelizacja w swoim brzmieniu jest rozwiązaniem wyjątkowym w skali europejskiej pod względem wymiernych korzyści dla poszukiwaczy skarbów, co doprowadzi do pojawienia się turystyki detektorystyczno-zarobkowej z krajów mniej liberalnych - wskazuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i zachęca do podpisania petycji przeciwko liberalizacji przepisów dotyczących poszukiwania z wykrywaczem metali.
Monika Sewastianowicz
21.07.2023
Upadłość Getin Noble Bank zmienia zasady gry i sytuację dla frankowiczów i innych kredytobiorców posiadających w tym banku kredyty powiązane z walutą obcą, w szczególności w zakresie roszczeń konstruowanych w procesach sądowych. Ponadto kredytobiorcy z GNB w terminie 30 dni muszą podjąć działania związane ze zgłoszeniem wierzytelności, aby ich interesy w postępowaniu upadłościowym zostały należycie zabezpieczone - pisze Karolina Pilawska, adwokat.
Karolina Pilawska
21.07.2023
Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja
Rządowy projekt ustawy jest obarczony wieloma istotnymi wadami merytorycznymi i legislacyjnymi. Błędy te wskazuje Rada Legislacyjna. Jednak nie utracą własności budynków gminy, które same je wzniosły. Po jego poprawieniu projekt powinien jak najszybciej stać się przedmiotem sejmowego postępowania ustawodawczego – uważają eksperci.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2023
Prawo cywilne Finanse samorządów Budownictwo

Dr Kładoczny: Absurdalne i bezprawne pytania policji o aborcję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Podejrzane o dokonanie aborcji kobiety są przepytywane przez policję. I, choć nie popełniły przestępstwa, muszą się bronić. Na pytania funkcjonariuszy należy odpowiadać, że „o sprawach medycznych rozmawiam tylko z moim lekarzem”. A zwolnić lekarza z tajemnicy lekarskiej może tylko sąd - wyjaśnia dr Piotr Kładoczny, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski. Rozpytywanie się funkcjonariuszy, po co ktoś idzie do ginekologa jest niedopuszczalne i absurdalne - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Rzecznik praw obywatelskich i rzecznik finansowy chcą rozszerzenia prawa do renty szczególnej po wypadkach komunikacyjnych także na osoby, które odniosły szkody poza Polską. Senacki projekt zmian w przepisach od roku tkwi w sejmowej zamrażarce. Według RPO wykluczenie części obywateli spod ustawy przewidującej szczególne uprawnienia osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej jest trudne do zaakceptowania.
Regina Skibińska
21.07.2023
Ubezpieczenia
Trzynastki i czternastki wypłacane Polakom żyjącym w Niemczech, wciąż są wliczane do kwoty ich niemieckiego świadczenia. W efekcie osoby, które je pobrały, otrzymują niższe niemieckie świadczenie. Mimo interwencji ZUS, niemieckie instytucje ubezpieczeniowe nie zmieniły swojego postępowania. Z kolei prowadzone w Polsce analizy podwójnego opodatkowania tego świadczenia nie doczekały się rozwiązań prawnych.
Grażyna J. Leśniak
21.07.2023
Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne
Nawet jeśli policjanci mają podejrzenie, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa, muszą trzymać się przepisów wynikających z kodeksu postępowania karnego i z ustawy o Policji. Z kolei podejmując czynności wobec określonej osoby takie jak np. przeszukanie, muszą kierować się zasadą proporcjonalności i minimalizować ryzyko naruszania dóbr osobistych - podkreślają prawnicy, nawiązując do sprawy pacjentki z Krakowa, która, jak sama przyznała, przyjęła tabletkę poronną.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Pracodawcy mogą nadal zatrudniać obywateli Ukrainy według uproszczonych zasad. Ułatwienia te obejmą nie tylko osoby, które wjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku. Procedura dotyczy wszystkich legalnie przebywających w Polsce Ukraińców. To oznacza, że wystarczające jest, aby pracodawca powiadomił w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy - pisze dr Michał Szypniewski.
Michał Szypniewski
21.07.2023
Prawo pracy Ukraina
Od 1 lipca obowiązuje nowy przepis prawa o ruchu drogowym dotyczący potwierdzania zmian konstrukcyjnych pojazdów. Do tej pory była to kompetencja okręgowych stacji kontroli pojazdów. Starostowie mają jednak wątpliwości, które podmioty tworzą teraz „służbę techniczną” wyznaczoną przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Nie wiadomo też, czy nowelizacja dotyczy wszystkich pojazdów.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
21.07.2023
Samorząd terytorialny
Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski debatował nad europejską inicjatywą obywatelską „Save Cruelty Free Cosmetics”, która ma na celu całkowite wyeliminowanie testowania kosmetyków na zwierzętach na terenie państw członkowskich. Pod koniec lipca Komisja Europejska ma wydać komunikat, który wskaże, w jakim kierunku będzie podążać UE. Jak wskazują prawnicy, firmy już teraz mają dostęp do alternatywnych metod, które powinny być szerzej wykorzystywane.
Inga Stawicka
21.07.2023
Rynek Prawo europejskie
W akcie prawnym po raz pierwszy pojawiła się definicja medycyny estetyczno-naprawczej. Odnosi się ona do umiejętności lekarskich. Już teraz Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że kosmetolodzy wstrzykujący botoks, stosujący osocze bogatopłytkowe czy nici liftingujące, przekraczają granice prawa. Kropką nad "i" ma być katalog procedur medycyny estetycznej zarezerwowanych dla lekarza. Pytanie, czy wejdzie w życie przed wyborami.
Katarzyna Nocuń
21.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Coraz częściej zdarza się, że domy jednorodzinne czy też budynki z lokalami przeznaczonymi na wynajem posiadają własną instalację fotowoltaiczną. Okazuje się jednak, że fiskus szuka w takich sytuacjach możliwości opodatkowania takiego najmu akcyzą. Podatnikom nie pomaga fakt, że organy nie potrafią zająć jednolitego stanowiska w tej sprawie, a co kilka miesięcy pojawia się kolejna interpretacja z odmiennymi wyjaśnieniami.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
21.07.2023
Akcyza Doradca podatkowy Nieruchomości
Z chwilą ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank kredytobiorcy frankowi nie mogą już skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu. Nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Kredytobiorcom, którzy nie mają zaległości w spłacie kredytu, nie grozi jednak utrata mieszkania - mówi Bartosz Sierakowski, radca prawny, Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.07.2023
Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, w czerwcu 2023 roku wyniosło 7333,73 zł. Natomiast w II kwartale br. wynagrodzenie to wyniosło 7364,30 zł, podczas gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku, w drugim kwartale w 2023 r. wyniosło 7365,35 zł – podał w czwartek GUS.
Grażyna J. Leśniak
20.07.2023
Rynek Prawo pracy Finanse
Niemal 157 tys. złotych - tyle łącznie wyniosły kary nałożone na dwie spółki, którym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów narzucił naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Powodem było stworzenie niezgodnego z prawem systemu promocyjnego typu piramida, w którym wynagrodzenie jest uzależnione od wprowadzenia nowych osób. Decyzje nie są prawomocne.
Inga Stawicka
20.07.2023
Rynek Finanse
Preferencyjne pożyczki, dodatkowe pieniądze w okresie świątecznym, wsparcie w razie pogrzebu kogoś z rodziny, dopłaty do imprez kulturalnych - to przykłady benefitów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wiele z tych świadczeń przysługuje też byłym pracownikom będącym na emeryturze, rencistom oraz ich rodzinom. Niektórzy z pracodawców pomijają jednak emerytów i ich bliskich w regulacjach ZFŚS. Co wtedy? Pracownicy mogą sami interweniować.
Michał Kosiarski
20.07.2023
Prawo pracy