Adwokaci chcą, by ich ustawa pomogła w batalii z kancelariami odszkodowawczymi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Samorząd adwokacki postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i w projekcie nowelizacji Prawa o adwokaturze proponuje doprecyzowanie kwestii związanych ze świadczeniem pomocy prawnej. Konkretnie chce do katalogu czynności zawodowych adwokata dodać m.in. pośrednictwo w zawieraniu umów, ale też zorganizowane dochodzenie roszczeń od osób trzecich - czyli np. sprawy frankowe i odszkodowawcze.

27.03.2025

Prof. Girdwoyń: Sędzia nie tylko orzeczeniem komunikuje się ze światem

Prawnicy Strefa aplikanta

W sądach i prokuraturze wciąż za małe znaczenie mają „miękkie” formy komunikacji, redukujące naturalny stres uczestników postępowań - twierdzi prof. Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Mówi, że jest to w programie kierowanej przez niego placówki, ale przyznaje, że za mało i chce to zmienić. - Będziemy w tym kierunku modyfikować program szkoleń i aplikacji - deklaruje.

26.03.2025

SN: Roszczenia obrońcy przedawniają się po trzech latach

Prawo karne Prawnicy

Prawo do ściągnięcia zasądzonych kosztów postępowania karnego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy należało je uiścić - to zasada obowiązująca od lat. Dlatego dodatkowych należności obrońcy z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokata lub radcę prawnego można dochodzić od Skarbu Państwa tylko w tym terminie. Należy go liczyć od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

26.03.2025

NSA: Adwokatura musi zapłacić 6 tys. zł grzywny za opóźnienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd nałożył na Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej grzywnę z powodu nieprzekazania w terminie sądowi akt sprawy, która dotyczyła wydalenia adwokata z Palestry. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że brak jest podstaw do podważania zasadności wymiaru nałożonej grzywny i umorzenia postępowania, mimo realizacji obowiązku.

26.03.2025

Produkcja prawa wyhamowała, ale legislacyjnych absurdów nie brakuje

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Rok 2024 przyniósł w końcu spadki w produkcji prawa w Polsce. W polskiej legislacji wciąż jednak wiele jest do poprawy. Wśród przykładów można wskazać choćby nieżyciowe przepisy w sprawach cywilnych dla pełnomocników z urzędu, specustawę drogową, która stała się regułą, zamiast wyjątkiem, czy martwe przepisy dotyczące egzekwowania zakazu posiadania zwierząt. Punktujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

25.03.2025

Sędzia Zgoliński nie wyłącza sędziego Rocha

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Adam Roch nie zostanie wyłączony ze sprawy korupcyjnej byłego wójta. Na przeszkodzie stoi przepis ustawy o Sądzie Najwyższym, zakazujący podważenia orzeczenia wydanego z udziałem sędziego Sądu Najwyższego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności wyłącznie z powodu okoliczności towarzyszących powołaniu tego sędziego.

25.03.2025

Teksty prawne pisane przez AI czy to już teraźniejszość?

Prawnicy Prawo AI

Już dziś wyzwaniem jest określenie roli prawnika w świecie wyposażonym w instrumenty AI. Narzędzia AI nastawione na automatyzację zwiększają efektywność pracy, modelując też wachlarz niezbędnych kompetencji prawnych. Asystenci AI usprawniający proces pisania, to nie tylko melodia przyszłości, ale i raczkująca teraźniejszość. Czy pisanie maili, treści marketingowych, a może pism procesowych i opinii prawnych, to już otaczająca nas rzeczywistość?

22.03.2025

Sala rozpraw to nie salon SPA, więc sędzia nie musi być miły?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnicy narzekają na niską kulturę niektórych sędziów na salach sądowych - zdarzają się im niestosowne uwagi, wprowadzanie nerwowej atmosfery, ruganie ich przy klientach, czy nadmierne używanie sędziowskiego młotka. Pamiętają za to tych sędziów, którzy zawsze potrafią być spokojni i kulturalni, nawet w najtrudniejszych sprawach. Sędziowie powinni uczyć się umiejętności miękkich pomimo tego, że są prezesi sądów, którzy uważają, że to niepotrzebne, bo "komunikują się ze stronami poprzez orzeczenia".

22.03.2025

Dwaj nowi sędziowie w Izbie Cywilnej SN

Prawnicy

Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej powołani zostali prof. dr hab. Marcin Trzebiatowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Katedry Prawa Handlowego oraz prof. dr hab. Ireneusz Kunicki z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu w Łodzi.

21.03.2025

Dr Tatara: Pełnomocnik potrzebny, aby nie składać samodenuncjacji

Prawo karne Prawnicy

Pełnomocnik przypilnuje, aby osoba występująca w charakterze świadka nie dokonała samodenuncjacji, czyli złożenia zeznań, w których świadek obciążyłby sam siebie. W polskim procesie karnym świadkowie nie mają tego obowiązku i mogą odmówić odpowiedzi na pytania, które mogłyby narazić ich i osoby dla nich najbliższe na odpowiedzialność - mówi dr Andrzejem Tatarą z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, adwokat, partner w Sak, Tatara, Tuński i Partnerzy s.p. w Opolu.

21.03.2025

Minister Bodnar o mediacji i arbitrażu

Prawo cywilne Prawnicy

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z przedstawicielami Polskiej Sekcji Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na rzecz Mediacji (GEMME), aby omówić m.in. rządowy program „Sprawne Sądy - 10 Filarów”. Minister dostrzega kluczową rolę mediacji oraz innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów w usprawnianiu postępowań sądowych.

19.03.2025

Adwokat wydalony z zawodu przed rozpoznaniem kasacji - jest projekt NRA

Prawnicy

Sytuacja wokół Izby Dyscyplinarnej, a następnie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN, dała się adwokackim dyscyplinarkom mocno we znaki. NRA chce poprawić przepisy Prawa o Adwokaturze i proponuje, by adwokata skreślało się z listy adwokatów z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o jego wydaleniu z adwokatury, czy w praktyce - po decyzji Wyższego Sądu Dyscyplinarnego jako drugiej instancji. Prawnicy mają jednak wątpliwości: co w sytuacji, gdy SN uwzględni potem kasację.

19.03.2025

SN: Przynależność do „Iustitii” nie oznacza stronniczości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt udziału w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich „Iustitia”, które nakłada pewne rygory na członków nie wskazuje na wątpliwości co do bezstronności. Sędzia orzeka zgodnie ze swoim sumieniem, a udział w organizacji nie ogranicza go w orzekaniu. Natomiast istotne jest to, czy w jakikolwiek sposób doszło do uzewnętrznienia negatywnych postaw względem rzecznika dyscyplinarnego – stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

13.03.2025

Koniec z ustawą kagańcową i karaniem za wątpliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowy projekt ustawy nowelizujący Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje likwidację przepisów tzw. ustawy kagańcowej. Chodzi o uchylenie regulacji przewidujących odpowiedzialność dyscyplinarną z tytułu „odmowy wykonywania wymiaru sprawiedliwości”, „działania lub zaniechania mogącego uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości”, a także „działania kwestionującego istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego, lub umocowanie konstytucyjnego organu RP”.

11.03.2025

Nowy prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał z dniem 21 marca 2025 r. Marka Szymanowskiego, sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 10 marca 2025 r.

11.03.2025

Sędzia wyrzucony z zawodu, bo odurzony spowodował wypadek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia dopuścił się czynu zasługującego na najwyższe potępienie - oceniła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Obwiniony sędzia przyznał, że przed rozpoczęciem jazdy samochodem wypił trzy piwa, a już spożycie takiej ilości alkoholu prowadzi do stężenia alkoholu we krwi przekraczającego 0,5 promila. Następnie spowodował wypadek, jednak przyznanie się do winy nie było okolicznością łagodzącą. Został złożony z urzędu.

11.03.2025

Prof. Piotrowski: Przywracanie praworządności tylko zgodnie z Konstytucją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwycięstwo w wyborach daje nowej ekipie wyłącznie prawo do działania przy pomocy środków prawnych, a nie do tego, żeby prawo łamać. Wygraliście wybory, to zmieniajcie prawa, ale nie łamcie ich. Możecie przeprowadzać zmiany, ale zgodnie z Konstytucją. Nie sposobem, nie chytrością, tylko zgodnie z procedurami – mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

11.03.2025

IX Dzień Edukacji Prawnej już w najbliższą sobotę

Prawnicy

W ramach kolejnego ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej przedstawiciele gdańskich środowisk prawniczych organizują Tygiel Prawniczy pod hasłem „Pytasz – wiesz. Zadaj pytanie prawnikowi”. W sobotę 15 marca br. od godz. 10.00 do 14.00 w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku (poziom -1) w ramach poszerzania świadomości prawnej w społeczeństwie, na pytania zainteresowanych odpowiadać będą komornicy sądowi, sędziowie, notariusze oraz radcowie prawni i przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji UG.

10.03.2025

Adwokacka spółka kapitałowa także dla kancelarii – trwają prace nad projektem

Prawnicy Spółki

Prawo o adwokaturze przewiduje kilka form organizacyjnych, w ramach których możliwe jest świadczenie pomocy prawnej, ale nie ma wśród nich spółek kapitałowych. Ponieważ w samorządzie adwokackim jest to uznawane za nieuzasadnione ograniczenie, podjęto prace nad projektem zmiany prawa. – Stworzy to nowe możliwości biznesowe, a nie wpłynie negatywnie na jakość naszych usług – przekonują adwokaci.

10.03.2025

SN: Wywiad do mediów i pytanie prejudycjalne bez kary

Prawnicy

Udzielanie wywiadów mediom przez sędziego, wydanie postanowienia o wysłaniu pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wyłączenie neo-sędziego - nie zostanie ukarane. Wniosek rzecznika Piotra Schaba został zastąpiony wnioskiem o cofnięcie zażalenia przez rzecznika ad hoc Grzegorza Kasickiego. To wyraźna zmiana w linii orzeczniczej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

10.03.2025