Prawo.pl
Wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia ma charakter wyjątkowy. A zatem powinno być stosowane, gdy ranga zarzutów kasacyjnych i wysoki stopień ich uprawdopodobnienia prowadzi do wniosku, że wykonywanie kary, przed rozpoznaniem kasacji, spowodowałoby dla skazanego wyjątkowo dolegliwe i w zasadzie nieodwracalne skutki i tym samym łączyłoby się z wyraźnym, nieuzasadnionym pokrzywdzeniem skazanego – taką linię orzeczniczą przyjął Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Znów wraca pytanie, czy likwidacja spółek prowadzących działalność w zakresie publicznej radiofonii i telewizji jest możliwa i dopuszczalna na gruncie obecnego prawa, czy też wymagałaby zmiany ustawy. Emocje podgrzało stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie, która toczyła się przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku posłów PiS. Zdaniem prawników, proces likwidacji spółki może się zacząć, natomiast nie może się skończyć dopóki ustawa nie zostanie zmieniona.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Spółki

Przymusowe karmienie, badania seksuologiczne i odwyk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Każdy z osadzonych ma obowiązek spożywać posiłki podawane mu w zakładzie karnym. Przymusowe dokarmianie osadzonego stosuje się wyłącznie w razie zagrożenia życia. Sąd penitencjarny ma prawo zezwolić także na przymusowe wykonanie zabiegu w razie samouszkodzenia więźnia. Zgody sądu wymaga również przymusowe leczenie odwykowe – od narkotyków i alkoholu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Katarzyna Nocuń
20.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydent, stosując akt łaski, każdorazowo musi przestrzegać zasady proporcjonalności bacząc, aby nie doszło do nadmiernej wtórnej wiktymizacji przy ocenie dopuszczalnej ingerencji w prawo pokrzywdzonego, która musi być konieczna w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej – twierdzi Piotr Starzyński, adwokat, członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Piotr Starzyński
20.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Można się pozbyć kredytu przewalutowanego ze złotych na franki

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Osoby, które w sądach walczą o unieważnienie umowy kredytu frankowego zazwyczaj wygrywają. W gorszej sytuacji są jednak kredytobiorcy, którzy najpierw wzięli kredyt w złotówkach, potem przewalutowali go na franki szwajcarskie, a teraz wnioskują o unieważnienie umowy. W ich przypadku wygrana też jest możliwa - tak uważają prawnicy i przedstawiają różne rozwiązania.
Regina Skibińska
20.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Odsuwa się groźba zawieszenia Polski w prawach członka UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komisja Europejska oczekuje konkretnych propozycji i projektów ustaw, nawet jeśli istnieje groźba weta prezydenta – wynika ze spotkania ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, co zbliża nasz kraj do powrotu na tory praworządności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało założenia do ustawy Prawo o prokuraturze. Wprowadzone zostanie ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego na sześcioletnią kadencję będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu. Kandydatów będzie mógł zgłaszać także prezydent, marszałek Sejmu, posłowie, senatorowie, prokuratorzy i obywatele.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zrzekł się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zaradkiewicz mógł pozostawać w konflikcie interesów, szkoląc przyszłe kadry wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie orzekając w sprawach skarg kasacyjnych, wnoszonych przez wykładowców i absolwentów tej placówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy
Badając sprawę p. Joanny z Krakowa, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec analizował proces udzielenia świadczeń zdrowotnych na każdym etapie – od wykonanego przez pacjentkę telefonu do lekarza psychiatry, aż do wypisu ze szpitala. Uznał, że doszło do naruszenia jej praw przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz tajemnicy informacji przez lekarza psychiatrę, prowadzącego indywidualną praktykę lekarską. Za nieakceptowalne uznał niektóre działania funkcjonariuszy policji.
kn/pap
19.01.2024
Pacjent
Prokurator Generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie. Zespół będzie badał prawidłowości zarządzania środkami z Funduszu i wydatkowania ich. Zostanie sprawdzona m.in. kwestia zakupu systemu PEGASUS.
Agnieszka Matłacz
19.01.2024
Prokuratura
Reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest teraz najpilniejszym tematem. W Ministerstwie Sprawiedliwości regularnie zbiera się zespół ds. przywracania praworządności. Ostatnio spotkał się 16 stycznia, kolejny termin wyznaczony jest w przyszłym tygodniu. Są to cotygodniowe spotkania z sędziami, które mają doprowadzić, aby projekt znalazł poparcie środowiska. Nie wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kary nie odstraszają osób z minimalnym wynagrodzeniem od parkowania gdzie im się żywnie podoba, gdyż i tak nie można ich wyegzekwować. Samorządy biją na alarm, bo rośnie liczba dłużników, którzy mogliby spłacić długi, ale wiedzą, że nie muszą, bo chroni ich dziurawe prawo. Po kolejnej podwyżce w tym roku, wynagrodzenie wyłączone spod egzekucji będzie otrzymywał już co czwarty pracujący w Polsce.
Robert Horbaczewski
19.01.2024
Finanse samorządów Domowe finanse
Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło procedurę odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. Jednocześnie został on zawieszony w pełnieniu czynności - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji prezesa i rzecznika dyscyplinarnego bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości.
Robert Horbaczewski
18.01.2024
Prawnicy
- Warunki pobytu w areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre. Nadal prowadzi on protest głodowy. Stan jego zdrowia jest ściśle monitorowany przez służbę zdrowia, regularnie wykonywane są niezbędne badania. Dyrektor w oparciu o opinię lekarzy wystąpił do sądu penitencjarnego o zgodę na przymusowe żywienie skazanego. Sąd wyraził taką zgodę - poinformował w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich. 
Katarzyna Nocuń
18.01.2024
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik został odwołany z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaprotestowało przeciwko opinii wydanej przez kolegium tego sądu. Sędzia Radzik złoży zawiadomienie do prokuratury. A przewodnicząca KRS wskazuje, ze kompetencje prezesa i członka kolegium są odrębne, dlatego wezwała właściwe organy SA do ponownego przeprowadzenia posiedzenia kolegium.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.01.2024
Prawnicy
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy k.s.h. obejmujących rozwiązanie i likwidację spółek akcyjnych w odniesieniu do spółek radiofonii i telewizji są niezgodne z ustawą zasadniczą. Stwierdził również, że wszelkie decyzje ministra nie wywołują skutków prawnych. Wcześniej, podczas wtorkowego posiedzenia zadecydowano o odrzuceniu wniosku o wyłączenie ze sprawy sędziego Jarosława Wyrembaka, który jest uznawany za tzw. dublera.
Inga Stawicka
18.01.2024
Spółki
Najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 roku będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwanie banku to: inflacja, wzrost stóp procentowych oraz cen i kosztów życia i wysoki kurs franka szwajcarskiego - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
18.01.2024
Banki Kredyty frankowe
W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się prace nad zmianą kodeksu karnego, dotyczące mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści m.in. wobec osób LGBT. Wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek powiedział, że chodzi głównie o poszerzenie katalogu przesłanek, które będą traktowane jako dyskryminacyjne w kontekście dyskryminacyjnych czy pogardliwych wypowiedzi lub czynów.
Agnieszka Matłacz
18.01.2024
Prawo karne
O 20 procent będzie miała obniżone uposażenie sędzia w stanie spoczynku, która naraziła sprzedawcę książek na straty wynoszące 30 zł. Obniżenie uposażenia orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na rok. Jest to drugi wyrok w tej samej sprawie tego samego sędziego, tym razem z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.01.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W czwartek powołany został Zespół ds. Rozliczeń. Koordynatorem jego prac został mec. Roman Giertych. Celem działania zespołu ma być doprowadzenie do tego, aby wszyscy winni przestępstw popełnionych w ciągu ostatnich ośmiu lat, zostali złapani i ukarani. Chodzi m.in. o sprawy gospodarcze, w tym m.in. tzw. aferę w NCBiR, Fundusz Sprawiedliwości, tzw. aferę respiratorową, sprawy związane z prześladowaniami sędziów i prokuratorów w ciągu ostatnich lat.
Krzysztof Koślicki
17.01.2024
Prawnicy
Dziecko pokrzywdzone przez czynności seksualne dorosłych lub przemoc poniżej 15 roku życia można ponownie przesłuchiwać , gdy oskarżony nie miał obrońcy w chwili pierwszego przesłuchania tylko wyjątkowo. Siedmiu sędziów Izby Karnej podjęło uchwałę według której prawo do obrony oskarżonego ustępuje przed zdrowiem psychicznym dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2024
Prawo karne
Sejm jednogłośnie powołał w środę komisję śledczą do spraw czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Komisja ma zbadać m.in. czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystaniem tego systemu wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.
Robert Horbaczewski
17.01.2024
Prawo karne Prokuratura RODO
Resort sprawiedliwości zaprezentował pierwszą część listy organizacji, które zostały wyłonione w konkursach, by stworzyć Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Znalazły się na niej wyłącznie organizacje pozarządowe. „Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-2025” dotyczy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym oraz udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym.
Krzysztof Koślicki
17.01.2024
Prawo karne Domowe finanse
Czynności wykonywane w ramach toczących się postępowań przygotowawczych przez prokuratorów awansowanych na wniosek lub samodzielnie przez Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego są skuteczne i mieszczą się w kompetencjach prokuratorskich. Liczy się bowiem status prokuratora, a nie podział czynności w ramach wewnętrznej struktury instytucji prokuratury - piszą dr Michał Zacharski i Aleksandra Adamiak, adwokaci.
Michał Zacharski Aleksandra Adamiak
17.01.2024
Prokuratura
Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym, gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X.
Agnieszka Matłacz
17.01.2024
Prokuratura
Prokuratorzy Prokuratury Krajowej podjęli uchwałę sprzeciwiającą się polityce informacyjnej ministra Adama Bodnara. Prokuratorzy nie zgadzający się z jego decyzją o usunięciu Dariusza Barskiego ze stanowiska uważają, że Adam Bodnar nielegalnie cenzuruje wydawane przez nich informacje. To głos prokuratorów sprzyjających poprzedniej władzy - wskazuje stowarzyszenie Lex Super Omnia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2024
Prawnicy
Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości przez panią prokurator było zarejestrowane kamerami policji. Wobec tego dowód ten został zbadany przez sąd. Zaś dowód z opinii biegłych na poczytalność obwinionej nie mógł być przeprowadzony przed Sądem Najwyższym, gdyż jest on niedopuszczalny przy rozpoznawaniu sprawy uchylenia immunietu prokuratorskiego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2024
Prawo karne Prawnicy
Coraz bardziej skomplikowany staje się spór dotyczący mediów publicznych. W ostatnich dniach zatwierdzono kilka wniosków o otwarcie likwidacji regionalnych rozgłośni radiowych, oddalone zostały natomiast te o wpisanie nowych władz TVP i Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego. Można spodziewać się, że w obu przypadkach zostaną złożone skargi (albo już zdążyło to nastąpić). Eksperci tłumaczą, jaki będzie to miało wpływ na sytuację.
Inga Stawicka
17.01.2024
Spółki
Sprawa prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, który został wadliwie powołany na urząd, może być wykorzystywana przez obrońców w procesach karnych - w czynnościach, które dotyczyły kompetencji prokuratora krajowego. Nie musi to więc oznaczać "pospolitego ruszenia" pełnomocników - wskazują sami adwokaci. Nie przełoży się raczej na decyzje prokuratorów prokuratur rejonowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2024
Prawnicy
Minister Sprawiedliwości wystąpił w poniedziałek do kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z pełnionych funkcji sędziego SA Mateusza Bartoszka (pełniącego funkcję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu) oraz sędziów SA Przemysława Radzika i Sylwii Dembskiej pełniących funkcje Wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. We wtorek kolegium sądu pozytywnie zaopiniowało wniosek.
Agnieszka Matłacz
16.01.2024
Wymiar sprawiedliwości