RPO podjął z urzędu działania w sprawie warunków w jednostkach penitencjarnych, w których przebywają Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik
- W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o umieszczeniu Mariusza Kamińskiego w złych warunkach w jednostce penitencjarnej oraz o powstaniu zagrożenia dla jego życia i zdrowia ze względu na prowadzony protest głodowy, Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował o podjęciu tej sprawy z urzędu - czytamy na stronie RPO.
Czytaj także na Prawo.pl: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przy zatrzymaniu Wąsika i Kamińskiego
Jest zgoda sądu na przymusowe żywienie Mariusza Kamińskiego
- 16 stycznia 2024 r. pracownicy Zespołu ds. Wykonywania Kar w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich dokonali w Areszcie Śledczym w Radomiu czynności niezbędnych do weryfikacji tych doniesień. W ich toku przeprowadzono rozmowę z Mariuszem Kamińskim, jak również z Dyrektorem Aresztu, jego Zastępcami oraz z Zastępcą Ordynatora Oddziału Wieloprofilowego Szpitala Aresztu. Ponadto dokonano oglądu sali szpitalnej, w której ww. przebywa, zapoznano się z dokumentacją dotyczącą pobytu i leczenia Mariusza Kamińskiego w Areszcie - zaznaczono w komunikacie.
Ustalono, że warunki pobytu w Areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre. Nadal prowadzi on protest głodowy. Stan jego zdrowia jest ściśle monitorowany przez służbę zdrowia, regularnie wykonywane są niezbędne badania. Dyrektor w oparciu o opinię lekarzy wystąpił do sądu penitencjarnego o zgodę na przymusowe żywienie skazanego. Sąd wyraził taką zgodę. W myśl art. 118 par. 3 k.k.w. „w wypadku sprzeciwu skazanego o dokonaniu zabiegu orzeka sąd penitencjarny. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie”.
Po wykorzystaniu przysługujących skazanemu w myśl tego przepisu środków prawnych Rzecznik Praw Obywatelskich będzie podejmował dalsze kroki, jeśli tylko poweźmie informację, że może dochodzić do naruszenia praw skazanego.
Cele przejściowe do remontu
Biuro RPO podaje, że 17 stycznia 2024 r. przeprowadzono dodatkowe czynności w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie, podczas których m.in. dokonano oglądu cel przejściowych. - Weryfikowano zarzuty Mariusza. Kamińskiego, że w celi, w której go umieszczono w tej jednostce, było zimno, a warunki tam panujące były niehumanitarne. Dokonane ustalenia potwierdziły, że stan cel przejściowych jest w większości bardzo zły i wymagają one pilnego generalnego remontu. Osoby pozbawione wolności, przebywające w dniu wizytacji w celach przejściowych, zgłaszały uwagi dotyczące warunków bytowych, w tym niskiej temperatury w celach - zaznaczono.
- Dwuosobowa cela, w której był osadzony Mariusz Kamiński, jest w nieco lepszym stanie niż pozostałe wieloosobowe cele. Niemniej jednak kącik sanitarny w tej celi ma bardzo małą powierzchnię, co nie pozwala na swobodne wykonywanie w nim czynności sanitarno-higienicznych. Jest zniszczony, podobnie jak znajdujące się w nim urządzenia sanitarne - poinformowano.
Jak zaznaczono, Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował już w sprawie warunków bytowych w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie. Jednostka ta była wizytowana przez przedstawicieli Rzecznika 24–25 listopada 2022 r. W lipcu 2023 r. RPO ponownie skierował pismo do Dyrektora Okręgowego SW, wskazując na problem złych warunków bytowych (IX.517.2586.2022). Organ ten podkreślił, że w jednostce sukcesywnie są przeprowadzane remonty cel mieszkalnych. Po dokonaniu wizytacji 17 stycznia 2024 r. należy stwierdzić, że działania podjęte przez SW w tym zakresie muszą być potraktowane jako pilne i RPO będzie o to wnioskował.
Ponadto Rzecznik Praw Obywatelskich w środę (17 stycznia 2024 r.) podjął z urzędu działania w sprawie Macieja Wąsika i zwrócił się do Dyrektora ZK w Przytułach Starych o poinformowanie o jego sytuacji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.