united kingdom
ukraine
W czwartek Sejm zadecydował o uchyleniu immunitetów dwóm posłom Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka. Z kolei trzeci poseł PiS, Dariusz Matecki, sam zrzekł się immunitetu, a w jego przypadku posłowie wyrazili także zgodę na tymczasowe aresztowanie w związku ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości.
is/PAP
06.03.2025
Paulina Rzeszut, mediatorka, dyrektor w Instytutcie LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, laureatka Nagrody Rising Star Prawnicy – Liderzy Jutra 2022 została Adwokatką Roku 2024. Kapituła konkursu przyznała też trzy wyróżnienia dla adwokatek Patrycji Kasicy, Moniki Gąsiorowskiej i Moniki Haczkowskej. To już ósma edycja konkursu organizowanego przez Zespół do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2025
Prawnicy
W trakcie wydania regulaminu urzędowania sądów doszło do ograniczenia możliwości realizacji konstytucyjnej funkcji Krajowej Rady Sądownictwa. Wyznaczenie przez ministra sprawiedliwości terminu siedmiu dni na wydanie opinii przez Radę jest działaniem całkowicie pozornym. Przepisy, które na nowo uregulowały przydział spraw dla części sędziów funkcyjnych, są niezgodne z ustawą zasadniczą – orzekł 6 marca Trybunał Konstytucyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy nie może uzupełnić postanowienia i zdecydować o zwrocie opłaty od skargi kasacyjnej po umorzeniu postępowania z uwagi na cofnięcie skargi kasacyjnej. Z przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wynika, że to zadanie spoczywa na sądzie pierwszej lub drugiej instancji - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
06.03.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzone w ustawach okołobudżetowych zasady obniżenia wynagrodzenia sędziów i prokuratorów nie przechodzą weryfikacji spełnienia wymogów określonych zarówno przez prawo europejskie, jak i naszą Konstytucję. W szczególności trzy z pięciu podstawowych wymogów nie zostały spełnione - uważa adwokat Piotr Mikołajczyk.
Piotr Mikołajczyk
06.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tezy TSUE w wyroku o SKD mogą wzmocnić pozycję konsumentów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
Po wyroku TSUE w polskiej sprawie C-472/23, dotyczącej sankcji kredytu darmowego, kancelarie reprezentujące konsumentów w sporach z bankami i środowisko bankowe mają rozbieżne stanowiska. Ostatnie wyroki TSUE wydane w sprawach frankowych przyzwyczaiły nas do podobnej narracji - piszą radcowie prawni Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy oraz Karolina Wysmułek z kancelarii Wysmułek, Sysło i Wspólnicy.
Wojciech Bochenek Karolina Wysmułek
06.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
Jeśli rozporządzenie ministra obrony narodowej weszłoby teraz w życie, o zgodę na fotografowanie, filmowanie i utrwalanie obiektu wojskowego nie musieliby pytać przedstawiciele kilkunastu zawodów, ale specsłużby - tak. Zabrakło ich w ministerialnej wyliczance wyjątków. Zdaniem prawników, już od dwóch lat MON reguluje nie to, co powinien. Ustawa o obronie Ojczyzny nie upoważnia go do tego.
Robert Horbaczewski
06.03.2025
Prawo karne Wojsko
Wiceminister Dariusz Mazur poinformował, że nie zamierza się stawić na wezwanie na wysłuchanie w Krajowej Radzie Sądownictwa, które zaplanowano na 6 marca 2025 roku, w ramach konkursu na sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Przyznał, że wezwanie jest wynikiem jego zgłoszenia do tego konkursu w kwietniu 2023 r., czyli zanim został powołany na stanowisko podsekretarza stanu. Zapewnił równocześnie, że tamta decyzja była sprzeciwem wobec "systemowego bezprawia".
Patrycja Rojek-Socha
05.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów podjęła uchwałę, zgodnie z którą w razie dochodzenia od banku zwrotu świadczenia spełnionego na podstawie umowy kredytu, która okazała się nieważna bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania. Jest to uchwała sprzeczna z podjętą przez tę Izbę uchwałą siódemkową z 28 lutego br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.03.2025
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Udział sędziów w debacie publicznej na temat sądownictwa, tworzeniu aktów prawnych i opiniowanie projektów zasługuje na uznanie i docenienie, a nie krytykę – uważają sędziowie Stowarzyszenia Sędziów Polski "Iustitia”. Stanowisko to popierają też sędziowie sądów administracyjnych - wbrew uchwale, którą podjęło Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.03.2025
Prawnicy
Przyjęcie stanowiska podsekretarza stanu w ministerstwie przed objęciem urzędu sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego rodzi uzasadnione wątpliwości co do bezstronności i niezależności takiego sędziego – uznał NSA. Nieodebranie aktu powołania na stanowisko sędziego przez okres blisko jednego roku i czterech miesięcy nie można uznać za usprawiedliwione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk popiera zasadę określenia poziomu wynagrodzeń pracowników prokuratury i powiązania ich z podstawą wynagradzania prokuratorów. Nie widzi też przeciwskazań by kwestia ta podobnie jak m.in. prace nad ustawą o modernizacji prokuratury były przedmiotem dalszych konsultacji z przedstawicielami związków. W piśmie skierowanym do Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, zaznacza jednak, że za legislacje odpowiada MS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
05.03.2025
Adwokatura z uznaniem przyjęła dwa warianty projektu ustawy mającej uregulować status sędziów powoływanych po 2018 roku. Jesteśmy jednak za większym zakresem indywidualnej weryfikacji w tej procedurze oraz szerszym prawem do wnioskowania o wznawianie spraw, w których orzekali sędziowie powołani z udziałem KRS ukształtowanej na mocy noweli z 8 grudnia 2017 - mówi dr hab. Monika Haczkowska, adwokat, współautorka opinii.
Krzysztof Sobczak
05.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Bez pozywania rodziców, bez możliwości interwencji prokuratora i kierownika Urzędu Stanu Cywilnego - Sąd Najwyższy podjął przełomową uchwałę dla osób chcących dokonać tranzycji. Sąd rozstrzygnął, że sprawy tego rodzaju należy rozpatrywać wyłącznie w trybie nieprocesowym - oprócz wnioskodawcy uczestnikiem postępowania może być tylko jego małżonek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2025
Prawo cywilne
Współdziałanie organów w wypłacaniu zasądzonych zadośćuczynień – to cel nowej ustawy. Rząd przygotował projekt ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Mają one być wykonywane przez organy władzy natychmiast. Czuwać nad tym procesem ma minister spraw zagranicznych, który powoła zespół do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2025
Prawo cywilne Prawnicy Prawo europejskie
Od września do grudnia 2018 roku podejrzany był na wolności, a mimo to prokurator nie przeprowadziła z nim wymaganych czynności procesowych. Oskarżyciel zarzucił jej rażącą obrazę prawa, ale sąd dyscyplinarny przy prokuraturze generalnym uniewinnił obwinioną. Chociaż Skarb Państwa musiał zapłacić pokrzywdzonemu 3,5 tys. zł odszkodowania z tytułu przewlekłości postępowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2025
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Od kilku lat wmawia się społeczeństwu, że największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości są tzw. neo-sędziowie. Masowo uchylane są wyroki z uwagi na fakt, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia, który uzyskał nominację po 2018 r. i to nawet wówczas, gdy strony nie miały zastrzeżeń co do składu sądu w toku postępowania i nie podnosiły tego w środku odwoławczym. Całkowicie pomija się przy tym treść orzeczeń trybunałów europejskich - pisze sędzia Kinga Śliwińska-Buśkiewicz z Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Kinga Śliwińska-Buśkiewicz
04.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Dyscyplinarny sędzia Grzegorz Kasicki będzie prowadził sprawę sędziego Karola Ratajczaka - prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, wobec którego Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych - Piotr Schab podjął czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, związanego z nie wykonywaniem czynności w procesie nominacyjnym sędziów: Michała Grześkowiaka i Moniki Rzepiejewskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2025
Prawnicy
Projekt ma na celu usprawnienie procedury składania skarg na przewlekłość postępowania sądowego. Chodzi o zapewnienie obywatelom realnej ochrony ich prawa do rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie oraz zwiększenie efektywności działania wymiaru sprawiedliwości – deklaruje senator Kazimierz Michał Ujazdowski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Senat będzie kontynuować prace nad petycją Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie elektronicznych doręczeń przez portal informacyjny sądu. Konkretnie nad tym, by w sprawach cywilnych adwokaci, radcy prawni oraz Prokuratoria Generalna RP mogli doręczać sobie nawzajem e-pisma. Od stycznia w opiniowaniu jest projekt MS, zakładający wnoszenie przez portal m.in. apelacji w sprawach karnych.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Kredytobiorcy frankowi przeważnie wygrywają w pierwszej instancji. W sporadycznych przypadkach, gdy przegrywają, ratunkiem może być droga odwoławcza. Prawnicy podkreślają, że taki krok często przynosi efekt, ale decyzja o złożeniu apelacji zawsze wymaga indywidualnego podejścia i weryfikacji sprawy, gdyż w niektórych rodzajach spraw zwycięstwo nie jest oczywiste.
Regina Skibińska
03.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Już Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Zapewnienie sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” dot. lat 2013-2023 diagnozując problemy sądownictwa wskazała na konieczność zmian w kognicji sądów. Zleciliśmy analizę w tym zakresie Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości i liczymy, że przełoży się na konkretne projekty legislacyjne. A możliwości są duże – począwszy od części wykroczeń po rozwody i sprawy spadkowe – mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Sztuczna inteligencja nie tylko daje szanse na przyspieszenie pracy prawników, ale też podniesienie jakości ich pracy. Z jej stosowaniem wiążą się jednak konkretne wyzwania, takie jak bezpieczeństwo danych klientów czy wiarygodność tego, co adwokat czy radca prawny przygotowują. Przykłady, choćby ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że AI może "nazmyślać" i wpędzić pytającego w poważne kłopoty.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2025
Prawnicy Prawo AI
Do zatrzymania doszło w piątek wieczorem, 28 lutego, na warszawskim lotnisku Chopina po wyjściu z samolotu, którym Zbigniew M. były prezes Policji przyleciał ze Sri Lanki. Prokuratura oskarża go o przestępstwa gospodarcze. W tle są podejrzenia o ujawnienie trzem nieuprawnionym osobom informacji dotyczących zrealizowanych. Zaś 2 marca 2025 roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i zastosował wobec Zbigniewa M. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2025
Prawo karne
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy sąd administracyjny nie może kontrolować postanowienia prezydenta RP w sprawie wyznaczenia sędziego do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Rzeczniczka prezydenta RP Diana Głownia zapowiedziała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego od orzeczenia WSA z 28 lutego br. Ponadto sąd zasądził na rzecz sędziego Grzegorczyka 597 złotych tytułem zwrotu kosztów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2025
Wymiar sprawiedliwości

Tydzień polski w Trybunale w Luksemburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W nadchodzącym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpozna kilka polskich spraw. Są wśród nich tak istotne problemy, jak zgodność z prawem unijnym zwolnienia sędziego z obowiązku rozpoznania spraw będących w jego referacie, a także kwestie związane z organizacją wycieczki i nieuczciwe praktyki banku w umowach konsumenckich. Najważniejsza sprawa, bo związana z antyeuropejskimi wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, odbędzie się 11 marca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, powołał profesora Uniwersytetu Gdańskiego dra hab. Sławomira Steinborna, sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 28 lutego 2025 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2025
Prawnicy
Darowizna na rzecz żony była pokrzywdzeniem wierzyciela - potwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że możliwość zaspokojenia się wierzyciela nie ma znaczenia dla oceny zasadności skargi pauliańskiej. Wierzyciel nie musi więc dowodzić, że w razie niedokonania zaskarżonej czynności prawnej miałby rzeczywiste szanse na uzyskanie choćby częściowego odzyskania pieniędzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2025
Prawo cywilne Prawnicy
Dożywotni zakaz zbliżania i kontaktowania sąd mógł orzec tylko w wypadku przestępstw przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Ale nie wobec osoby, która złamała zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego i która uporczywie go nękała, a także obrzuciła kamieniami jego samochód. Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie był rażąco niesprawiedliwy - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2025
Prawo karne
Trudno racjonalnie uzasadnić brak jakiejkolwiek ścieżki odwoławczej od decyzji istotnie zmieniających zakres obowiązków referendarza w sytuacji, gdy jest on pracownikiem sądu, a każdy inny pracownik ma taką możliwość - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie prac nad odpowiednią nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. To efekt skarg samych referendarzy, którzy wskazują, że takie arbitralne decyzje prezesów sądów powodują nadmierne obciążenie ich pracą orzeczniczą.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2025
Wymiar sprawiedliwości