Prawo.pl

Ważny wyrok TSUE w sprawie przedawnienia roszczeń banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W czwartek, 14 grudnia, TSUE stwierdził, że termin przedawnienia roszczeń banków rozpoczął swój bieg od dnia, w którym bank otrzymał wezwanie do zapłaty lub odpis pozwu złożonego przez kredytobiorcę, w którym to konsument wskazał, że zawarta przez niego umowa kredytu może być nieważna. Inaczej uważa Związek Banków Polskich. Twierdzi, że TSUE po raz kolejny nie wypowiedział się odnośnie przedawnienia.
Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska
14.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Senatorowie PiS próbują uchronić prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl do Trybunału Konstytucyjnego już wpłynął wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu regulującego ilu posłów musi wyrazić na to zgodę. Prawnicy podkreślają, że to kolejny dowód na instrumentalne traktowanie TK i argument za tym, by podjąć wobec niego jak najszybsze i zdecydowane kroki.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
14.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Skład Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowany nowelizacją ustawy o KRS z grudnia 2018 r., jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, a to z kolei powoduje, że organ ten nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a sędzia powołany z jego udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego - napisał do sędziowskich koordynatorów do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych i cywilnych prof. Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Adam Bodnar, nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, poinformował podczas swojej pierwszej konferencji, że premier Donald Tusk podpisał zarządzenie ws. powołania międzyresortowego zespołu ds. przywracania praworządności. Dodał, że on sam w najbliższych dniach ma zaplanowane spotkanie z Dariuszem Barskim, prokuratorem krajowym.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, powołując się na dobro wymiaru sprawiedliwości oraz obywatelskie prawo do sądu, apelują do nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, o odwołanie z delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, Przemysława Radzika, który pełni funkcję wiceprezesa sądu i jest zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Argumentują tym, że nikt nie chce z nim orzekać.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przedświąteczny czas to bardzo gorący okres dla frankowiczów i banków. Szykuje się bowiem kolejne, trzecie już, w ciągu jednego tygodnia orzeczenie TSUE. Tym razem Trybunał rozstrzygnie m.in., jak liczyć początek biegu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału, a także zasadność zarzutu zatrzymania podnoszonego przez banki wobec kredytobiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Prezes NRA Przemysław Rosati pogratulował prof. Adamowi Bodnarowi, powołania na stanowisko ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego. Życząc sukcesów, wytrwałości i satysfakcji w realizacji wyzwań, przypomniał jednak o postulatach adwokackich, wymienił m.in. dbanie o wysoki standard obsługi prawnej obywateli, sprawnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości, ale też cofnięcie zmian wprowadzonych ostatnią nowelizacją kodeksu karnego.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o opłatach za pomoc prawną z urzędu nie odnosi żadnych skutków prawnych, gdyż w orzekaniu brał udział tzw. sędzia dubler. Wobec tego sądy mają prawo do dokonania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości i art. 626 k.p.k. I wyrównywać wynagrodzenia, jednak tylko w wypadku, gdy Skarb Państwa poniesie koszty i gdy sąd zwolnił stronę z wydatków ponoszonych na rzecz obrońcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.12.2023
Prawnicy
Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie. Poseł Grzegorz Braun przerwał uroczystość zapalenia świec chanukowych, gasząc je gaśnicą proszkową. Prezydium Sejmu już go ukarało, ale poseł może odpowiedzieć za przestępstwo - i to niejedno, bo swoim czynem mógł wypełnić znamiona kilku. W konsekwencji może nawet stracić mandat - o ile zostanie pozbawiony immunitetu i stanie przed sądem.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.12.2023
Prawo karne

SN pozbawia sędziego prawa spoczynku po zatarciu skazania

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia skazany w wyroku karnym za przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Przedawnienie karalności nie następuje w chwili zatarcia skazania, gdyż postępowanie dyscyplinarne kieruje się innymi regułami niż postępowanie karne – wskazał Sąd Najwyższy i Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i pozbawił sędziego stanu spoczynku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.12.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ważą się losy ponad 2,5 tys. sędziów powołanych na podstawie opinii wydanej przez neoKRS. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, ale i spora część prawników, uważa, że skoro Rada jest niekonstytucyjna, to ci sędziowie muszą wrócić na poprzednie stanowiska i wziąć udział w nowych, legalnych konkursach. Zgodności jednak nie ma, są i tacy prawnicy, według których bardziej zasadne byłoby indywidualne podejście, w samych sądach jest obawa co dalej, i jak to wpłynie na sytuację kadrową.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Prezydenta informuje, że prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski przez darowanie reszty kar pozbawienia wolności wobec dwóch osób skazanych za usiłowanie dokonania rozboju. Uzasadniać to ma incydentalny charakter czynu i młody wiek w chwili jego popełnienia.
Krzysztof Koślicki
12.12.2023
Prawo karne
Sąd Najwyższy uchylił we wtorek wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. m.in. wobec skazanych w tej sprawie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego i urzędniczki Moniki B. Sprawą zajmie się ponownie sąd apelacyjny. SN zwrócił uwagę na nienależytą obsadę sądu II instancji i to było głównym powodem uchylenia wyroku.
Krzysztof Koślicki
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Państwo polskie nie wywiązało się ze swojego obowiązku zapewnienia wnioskodawcom ram prawnych umożliwiających uznawanie i ochronę ich związków tej samej płci - orzekł we wtorek, 12 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka. Nie uznał argumentów polskich władz, które podnosiły, że Polska jest krajem tolerancyjnym dla osób LGBT+.
Monika Sewastianowicz
12.12.2023
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Profesor Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, będzie ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W skład kierownictwa resortu mają wejść Maria Ejchart-Dubois, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy, radca prawny Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, krakowski sędzia Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów Themis, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha - radca prawny, polityk KO.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Brakuje sędziów, referaty są coraz większe, do tego dochodzi luka wiekowa i przechodzenie w stan spoczynku - sytuacja w sądach jest na tyle zła, że sędziowie bez owijania w bawełnę informują strony, by nie liczyły na szybkie rozstrzygnięcia. Niechlubny prym wiodą w tym zakresie wydziały cywilne, ale i w pozostałych jest coraz gorzej. Wielu sędziów z niepokojem czeka na szykujące się zmiany dotyczące neosędziów, bo - jak mówią - bez całościowego spojrzenia na kwestie kadrowe, sądy czeka Armagedon.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sądy krytycznie oceniają rozporządzenie ministra sprawiedliwości, dotyczące przeprowadzenia dowodu na rozprawie zdalnej. Wskazują, że zawarte w nim uregulowania powielają rozwiązania z obowiązującego rozporządzenia z 2010 r., dotyczące przeprowadzenia dowodu na odległość w sprawach cywilnych, a ponadto przewidują szereg czynności, które znacznie obciążą sekretariaty sądowe. Wątpliwości budzi też fakt, że przepisy umożliwiają przesyłanie samego dźwięku.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Działania integracyjne, wspieranie adwokatek i aplikantek adwokackich, eksponowanie tych o różnych ścieżkach kariery, wykształceniu specjalistycznym i zainteresowaniach, wymiana doświadczeń, w końcu zachęcania do większego zaangażowania w działalność samorządową - to plany powołanego w październiku Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jego przewodniczącą jest mec. Patrycja Kasica, a wiceprzewodniczącą mec. Dagmara Miler.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2023
Prawnicy
Trybunał Konstytucyjny 11 grudnia uznał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym za niekonstytucyjną. Inicjatorem wniosku był Prezydent RP. Zaskarżył tzw. test niezawisłości sędziego i ten okazał się sprzeczny z Konstytucją. Wadliwe jest również przekazanie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trybunał rozpoznał sprawę w pełnym składzie.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od 8 grudnia br. sądy w całym kraju zaczęły wypłacać sędziom, referendarzom i asesorom wyrównania wynagrodzeń w 2023 r. Ich wysokość ustalana była nie na podstawie ustawy ustrojowej, a okołobudżetowej. W listopadzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że było to niezgodne z Konstytucją. A ponieważ sądy nie miały wystarczających środków, wnioskowały o ich uruchomienie z rezerwy celowej. Ministerstwo Finansów zdecydowało o tym 30 listopada br.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny zgodził się z wnioskiem Prokuratora Generalnego. Nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie UE, jest niezgodne z polską Konstytucją. Przedstawiciel marszałka Sejmu poprosił o odroczenie rozprawy i czas na zajęcie stanowiska przez nowy parlament, ale TK nie uwzględnił wniosku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ostatni wyrok frankowy TSUE: Z dużej chmury mały deszcz

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Co nowego wniósł wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 r.? W zasadzie nic, po prostu zawraca polskie sądy z błędnej drogi, którą wiele z nich przez ostatnie dwa lata podąża. Chodzi o brak związania konsumenta abuzywnym postanowieniem i bezskuteczność (nieważność) umowy, która bez tego postanowienia nie może obowiązywać od chwili jej zawarcia, a nie od późniejszego zdarzenia - piszą adwokaci: dr Anna Dombska oraz Marcin Szymański.
Anna Dombska Marcin Szymański
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Przez nieostrą definicję nie wiadomo, kto jest lobbystą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o działalności lobbingowej nie wyjaśnia precyzyjnie, kto jest lobbystą. Przepisy, pod groźbą sankcji, zobowiązują do rejestracji zawodowych lobbystów, ale nie nakładają na nich żadnych dodatkowych zobowiązań, np. przedłożenia sprawozdania z działalności. A ci, którzy zechcą, i tak mogą bardzo łatwo obejść przepisy.
Robert Horbaczewski
11.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Przywracając praworządność, podnosząc niewłaściwe powołanie neosędziów trzeba uwzględniać nie tylko interes powoda/pozwanego ale także interes publiczny. Problem powinien być rozwiązany legislacyjnie, by do sądów nie "wróciły" miliony podważonych spraw - przestrzegają prawnicy. Nie mają wątpliwości, że bez pewnych zabezpieczeń, każdy adwokat i radca prawny będzie rozważać taki krok, ze względu na dobro klienta.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia postępowań restrukturyzacyjnych z zakresu restrukturyzacji zapobiegawczej od postępowania sanacyjnego, będącego postępowaniem o szczególnym charakterze, przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw, który właśnie wpłynął do Sejmu. Projekt stanowi wykonanie unijnej dyrektywy 2019/1023, powszechnie zwanej dyrektywą drugiej szansy.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozstrzygnie we wtorek, 12 grudnia br., sprawę przeciwko Polsce wytoczoną przez pięć polskich par tej samej płci, które domagają się prawnego uznania ich związków. Wyrok Trybunału będzie z pewnością pozytywny dla tych par, ale mogą one długo czekać na jego wykonanie, bo rząd niektórych wyroków nie uznaje i odmawia wypłaty zasądzonych odszkodowań.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Prokuratorzy kują żelazo póki gorące i nie odpuszczają w sprawie swoich wynagrodzeń. Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP apeluje do większości sejmowej o przywrócenia praworządności w kształtowaniu wynagrodzeń prokuratorów i sędziów. Chodzi o to, aby były one wyliczane na podstawie ustaw ustrojowych, a nie tak jak było praktykowane od 2021 r. - na podstawie ustawy okołobudżetowej.
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przywrócenie praworządności w wymiarze sprawiedliwości wymaga zdecydowanych działań, a priorytetem powinny być zmiany w tych organach, które są niekonstytucyjne i nadal szkodzą systemowi prawa - uważają uczestnicy konferencji "Wymiar Sprawiedliwości w Polsce, perspektywa na najbliższą przyszłość". Są też tacy, którzy doradzają rozsądek i wskazują, że "naprawa" nie można łamać Konstytucji oraz legitymizować wyższą konieczność narzędzi, które ją naruszają.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trwa nabór prac do pierwszej edycji konkursu organizowanego przez fundację im. Prof. Jerzego Wiszniewskiego. Kapituła wyłoni najwybitniejszą pracę z zakresu prawa znaków towarowych, prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji lub prawa antymonopolowego. Autorowi lub autorom konkursowej, zostanie przyznana nagroda 20 000 dolarów.
Monika Sewastianowicz
08.12.2023

KRS: Trybunał w Strasburgu nie decyduje o usuwalności sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Posłowie i senatorowie – nowi członkowie Krajowej Rady Sądownictwa postanowili donieść do prokuratury na uchwałę KRS w sprawie wykonania wyroku Trybunału w Strasburgu Wałęsa przeciwko Polsce. Przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka (na zdjęciu) tłumaczy, że wydano opinię, która powtórzyła uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do sądu i sprawiedliwego procesu, co wiąże się z niezawisłością sędziowską.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości