Prawo.pl

Zapis na sąd polubowny nie zawsze jest wykonalny

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd polubowny w wielu przypadkach stanowi naprawdę ciekawą i korzystną alternatywę w porównaniu z prowadzeniem „tradycyjnego” postępowania cywilnego. Jednak zapis na sąd polubowny nigdy nie może stanowić przeszkody w dostępie do sądu. Dlatego zapis często może okazać się nieważny, bezskuteczny czy niewykonalny – także ze względów finansowych.
Konrad Dyda
28.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy uznał w czwartek 28 marca br., że wyrok uniewinniający aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych nie naruszał prawa. Chodziło o wywieszanie plakatów przedstawiających Matkę Boską z tęczową aureolą. Za popełnienie przestępstwa groziły im dwa lata pozbawienia wolności. Zdaniem sądu aktywistki nie dopuściły się przestępstwa, ponieważ ich działanie nie było intencjonalne.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.03.2024
Prawo karne
Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło sposób na rozładowanie sądowych zatorów. Chce, by sędziowie pełniący określone funkcje mieli większy przydział spraw. W przypadków sędziów/członków KRS wzrost nastąpi z co najmniej 25 proc. na... 100 proc., w przypadku prezesów sądów dyscyplinarnych z 30 proc. na 100 proc. Co najmniej 90 proc. przydziału mają mieć też rzecznik i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, którzy do tej pory mieli go na poziomie co najmniej 10 proc. Mniej spraw w referacie będzie miał za to rzecznik dyscyplinarny ministra sprawiedliwości - spadek ze 100 proc. na co najmniej 75 proc.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do Prokuratury Krajowej, a konkretnie do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej, ma wpływać mniej informacji dotyczących przestępstw gospodarczych. Chodzi m.in. o postępowania dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji leków, ale też zawiadomienia złożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prokuratorzy obawiają się, że może to uderzyć w koordynację tego typu spraw.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Temat nadużyć pograniczników wobec imigrantów powraca regularnie od lata 2021 roku, kiedy zaczął się kryzys na granicy z Białorusią. Nie skończył się on jednak wraz ze zmianą rządu. Przeciwdziałanie oraz stosowanie sankcji za niedozwolone działania jest o tyle trudne, że poszkodowani mają ograniczone możliwości składania skarg.
Regina Skibińska
28.03.2024
Administracja publiczna Ukraina
W przestrzeganiu prawa kobiet do legalnej aborcji niewiele zmienią korekty w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma z niego co prawda zniknąć zdanie, że obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem, jednak - jak przekonują prawnicy - kluczowe jest to, jak lekarze korzystają z klauzuli sumienia. W projekcie nie zdecydowano się też na zastąpienie słowa dziecko terminami: zarodek i płód. - Lekarze mają prawo do tworzenia własnych zasad etycznych - przekonuje konstytucjonalista.
Katarzyna Nocuń
28.03.2024
Zawody medyczne
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Michała Bukiewicza oraz wiceprezesów tego sądu: Przemysława Chrzanowskiego i Kingi Kubuj - podało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cała trójka została zawieszona w pełnieniu czynności.
Monika Pogroszewska PAP
27.03.2024
Prawnicy
Nie milkną echa przeszukań, które funkcjonariusze ABW przeprowadzili w domu m.in. Zbigniewa Ziobry, ale też m.in. dwóch byłych wiceministrów - Marcina Romanowskiego i Michała Wosia. Sami zainteresowani podnoszą, że były nielegalne, bo dotyczyły posłów chronionych immunitetem oraz były prowadzone pod nieobecność byłego ministra. Prawnicy wskazują, że nawet jeśli wątpliwości są zasadne, to ewentualne dowody i tak będą rozpatrzone przez sąd. A przepisy w tym zakresie zmieniono właśnie za czasów ministra Ziobry.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
27.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pięć osób zatrzymanych w związku ze sprawą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości usłyszy zarzuty dotyczące doprowadzenia do wypłaty ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów ani formalnych, ani merytorycznych. Prokuratora Krajowa zapowiada w przypadku dwóch urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości i beneficjanta wsparcia wnioski o areszt. Materiał ma być analizowany pod kątem uchylenia immunitetów politykom.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do opiniowania trafił już rządowy projekt zmian w kodeksie karnym - dotyczy ścigania homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc. Polega na rozszerzeniu przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
27.03.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sądy mają problemy ze skazywaniem osób oskarżanych o znieważenie funkcjonariusza. Przede wszystkim różnie rozumieją, czym jest publiczne znieważenie. Zapominają też w uzasadnieniach wyroków wpisać, że czyn był popełniony podczas i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych. A to prowadzi do uniewinnienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2024
Prawnicy Policja
Małgorzata Manowska przegrała we "własnym" sądzie. Wniosek I Prezes SN o ukaranie sędziego Leszka Boska z Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN za lekceważenie prezesa tej Izby i niestawiennictwo został oddalony - i jej zażalenie – także. Zaniechania i działania sędziego i kwestionowanie składów nie są deliktem dyscyplinarnym, gdyż nie były bezprawne. Niestawienie się na zgromadzeniach sędziów nie jest karane dyscyplinarnie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
9 kwietnia br. w Elektrowni Powiśle odbędą się 13. Prawnicze Targi Praktyk i Pracy. To największe tego typu stacjonarne wydarzenie organizowane w Polsce dla branży prawniczej. Wśród wystawców znajdą się prestiżowe polskie i międzynarodowe kancelarie, czołowe firmy związane z branżą prawną, które mają w swoim portfolio do zaoferowania oferty praktyk, staży oraz pracy.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2024
Rynek
Grupa posłów koalicji rządowej złożyła wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Zawiera on osiem zarzutów, w tym m.in. złamanie Konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów w latach 2020-2021 oraz interwencji walutowych bez należytego upoważnienia. Pod wnioskiem podpisało się 191 osób.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2024
We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy, które mają na celu poprawić ochronę oznaczeń geograficznych i innych systemów jakości wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. Uproszczeniu ulegnie również procedura rejestracji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.
Inga Stawicka PAP
26.03.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Trzech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości oraz jedną osobę, która jest jego beneficjentem, zatrzymano podczas wtorkowych działań służb. Wcześniej informowano o przeszukaniach prowadzonych w różnych miejscach na terenie kraju, na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z funduszu. Europoseł Patryk Jaki ujawnił, że chodzi m.in. o dom byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz wiceministra Marcina Romanowskiego.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wymogi korporacyjne oparte o ESG stały się nieodłącznym elementem nowoczesnego biznesu. Firmy coraz częściej decydują się na wdrażanie własnych polityk zgodnych z tymi standardami, wymagając jednocześnie podobnych regulacji i gwarancji od swoich partnerów biznesowych. Ta rewolucja otwiera przed kancelariami prawnymi szczególną możliwość wzmocnienia swojej pozycji na rynku usług prawnych - pisze Krzysztof Walczyk, Junior Associate w praktyce Arbitrażu kancelarii Kochański & Partners.
Krzysztof Walczyk
26.03.2024
Środowisko Prawo gospodarcze ESG
Banki - w przypadku zajętego rachunku - nie będą już czekać siedmiu dni, tylko bezzwłocznie przekażą środki na rachunek komornika, ten z kolei przekaże je wierzycielowi po siedmiu dniach od ich otrzymania. 25 marca weszły w życie zmiany w postępowaniu egzekucyjnym. Komornicy podkreślają, że to znacznie usprawni procedurę.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Od 14 marca br. posiedzenia w sprawach odbywających się za zamkniętymi drzwiami, czyli m.in. w sprawach rozwodowych, nie mogą odbywać się zdalnie, chyba że jego uczestnicy łączyć się będą z sal sądowych. Ustawodawca dopuszcza przeprowadzenie dowodu na odległość, ale pod warunkiem, że w istotny sposób przyspieszy to rozpoznanie sprawy lub przyczyni się znacznie do ograniczenia jego kosztów. Pełnomocnicy już odczuwają tego konsekwencje - pierwsze sprawy, które miały się odbyć zdalnie, zostały odroczone, a sędziowie wyznaczyli terminy stacjonarne.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
26.03.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Leszek Bosek z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, na posiedzeniu niejawnym, zdecydował o zawieszeniu postępowania w sprawie odwołania dwóch osób od przedstawienia przez neo-KRS wniosku o powołanie Piotra Janusza Kowalskiego na stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Uznał przy tym, że konieczne jest przeprowadzenie zmian legislacyjnych, usuwających wady procesowe wskazane m.in. w wyroku Wałęsa przeciwko Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Projektowane przepisy ustawy wdrażającej unijny kodeks łączności elektronicznej (EKŁE), które mają nałożyć na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania danych klientów i udostępniania ich uprawnionym podmiotom, będą niezgodne z unijnym prawem. To jeden z istotniejszych wniosków wynikających ze stanowiska Fundacji Panoptykon, zgłoszonego w ramach opiniowania projektu prawa komunikacji elektronicznej.
Inga Stawicka
25.03.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie
"Tom II – Zasady i prawa podstawowe" wydawnictwa CH Beck otrzymał nagrodę główną w konkursie "Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości" organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i "Przegląd Sądowy". Wyróżnione natomiast zostały dwie pozycje: "Swoboda wypowiedzi osoby przesłuchiwanej w procesie karnym" oraz "Zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych między przedsiębiorcami w prawie Unii Europejskiej. W poszukiwaniu modelu" wydane przez Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2024
Prawnicy
Mamy instytucję, która nie mieści się w konstytucyjnej koncepcji podziału władzy, pełniąc funkcję ustrojowego libero, tj. gracza, który może w zależności od potrzeb, grać na każdej pozycji. Trybunał Konstytucyjny przypisuje sobie kompetencje z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, zaniedbując przy tym kompetencje własne w stopniu haniebnym. Musimy odtworzyć TK jako organ niezawisły - uważa dr Tomasz Zalasiński, radca prawny, członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. S. Batorego, współautor projektów ustawy o TK.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Współczesne zagrożenia powodują, iż ustawodawca bardzo chętnie sięga po rozwiązania prawne, ogłaszane jako walka o bezpieczeństwo narodowe, które przyznają otwarty katalog zakresu działania organów, a w praktyce uniemożliwiają realizację przewidzianego Konstytucją prawa do zaskarżania orzeczeń i decyzji. Procedura zobowiązania do powrotu cudzoziemca, co do którego istnieje obawa, że może prowadzić działalność terrorystyczną lub szpiegowską stawia je na bardzo uprzywilejowanej pozycji - pisze radca prawny Paweł Gołębiewski.
Paweł Gołębiowski
25.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Stawki za nieodpłatną pomoc prawną są na tyle niskie, że coraz mniej prawników - adwokatów, radców prawnych chce jej udzielać. Rozwiązaniem problemu miało być darmowe poradnictwo obywatelskie, do którego świadczenia wystarczy wyższe wykształcenie i przeszkolenie. Sędziowie alarmują jednak, że poziom takich porad bywa bardzo niski, a konsekwencją dla obywateli są nie tylko oddalone powództwa, ale i przegrane sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zaległości w sądach rosną dramatycznie. Niektórych niezałatwionych spraw jest już 15 razy więcej, niż wpływa ich przeciętnie przez miesiąc. To efekt m.in. bezprecedensowego wzrostu wpływu spraw frankowych, ale też rozwodowych. Na pierwszą rozprawę już teraz w wielu sądach czeka się ponad rok. Sędziowie wskazują, że konieczne jest systemowe uregulowanie obu obszarów, a pełnomocnicy skarżą się na rozpatrywanie miesiącami prostych wniosków.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
25.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nowy rząd zrealizuje projekt przygotowany rok temu przez poprzednią ekipę - zmieni kodeks cywilny, modyfikując formy, w jakich można sporządzić testament. Informacja na temat projektu pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych. Nowela ma zaostrzyć przesłanki sporządzania testamentów ustnych, zlikwidować testament podróżny, a także rozszerzyć możliwość stosowania formy testamentu wojskowego.
Patrycja Rojek-Socha
23.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nie ma chyba gorzej potraktowanej osoby w prawie upadłościowym niż małżonek upadłego. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Małżonek upadłego nie ma nawet możliwości złożenia zażalenia na ogłoszenie upadłości konsumenckiej swojego małżonka - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
23.03.2024
Finanse
Sędzia Igor Tuleya powiedział niedawno, że „być może zgodził się na Pegasusa”. Nie mam wątpliwości, że jeśli tak było, to został wykorzystany, bo nie mógł wiedzieć, w jakich celach Pegasus będzie używany przez służby. To pokazuje jednak coś więcej, niż tylko sprawę Pegasusa. Z raportu Fundacji Court Watch Polska wynika, że 42 proc. sędziów w latach 2017-2021 nie oddaliło ani jednego wniosku o areszt - pisze Mikołaj Kozak, adwokat w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
23.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jeszcze dwadzieścia lat temu prawie połowa skazanych opuszczała więzienia przed terminem, co korzystnie wpływało zarówno na ograniczanie tłoku w tych placówkach, jak i na resocjalizację. Potem jednak warunkowe przedterminowe zwolnienia z części kary pozbawienia wolności zeszły do poziomu poniżej 10 proc. Kryminolodzy mówią o dużej porażce polityki karnej, a Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada odmrożenie tej instytucji.
Krzysztof Sobczak
23.03.2024
Prawo karne