Prawo.pl
Trybunał Konstytucyjny badał, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, zgodność z Konstytucją przepisu określającego termin wejścia w życie noweli ustawy odraczającej funkcjonowanie Rejestru Należności Publicznoprawnych. Został on wyznaczony przed upływem 21 dni, które głowa państwa ma na podjęcie decyzji o podpisaniu regulacji. Trybunał uznał, że jest niekonstytucyjny.
Patrycja Rojek-Socha
17.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Komisja ma składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale też o tym, że takiego zawiadomienia wcześniej nie skierowano. Ma również identyfikować zaniedbania i zaniechania - zarówno instytucji państwowych, jak i organizacji pozarządowych, podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z leczeniem, a także kościołów i związków wyznaniowych. Projekt ustawy przyjął właśnie rząd.
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Na przełomie sierpnia i września Krajowa Rada Sądownictwa ma wrócić do wyboru sędziów do Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Trzy konkursy były wstrzymane na mocy zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczyły bowiem miejsc po sędziach, którzy po ukończeniu 65 roku życia musieli przejść w stan spoczynku. Oddzielnie prowadzony będzie wybór sędziów do Izby Dyscyplinarnej.
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
W Polsce problemem nie jest brak właściwych uregulowań prawnych chroniących dzieci, ale skuteczne ich stosowanie. Sytuacja dziecka często jest nieprawidłowo rozpoznana, bo nie zostały ustalone faktyczne warunki, w jakich przebywa. Zdecydowanie szwankuje też kontrola obywatelska. Nadal większość Polaków nie reaguje na płacz za ścianą, bo nie chcą się wtrącać – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Monika Całkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego, radca prawny.
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sejmowa podkomisja wprowadziła do projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego przepis określający...
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Radcowie prawni, będący pełnomocnikami organów podatkowych, szefa KAS i ministra finansów przed sądami administracyjnymi, otrzymują od 65 do nawet 100 procent kwot zasądzanych przez sądy tytułem zwrotu kosztów sądowych. W latach 2015-2018 ponad czterystu radcom wypłacono w sumie prawie 11,2 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2019
Prawnicy Ordynacja Finanse
Samych wniosków o taką skargą prokuratura przeanalizowała około 2820 - ustaliło Prawo.pl. Tylko 26 spośród nich - w ocenie śledczych - było zasadnych. W przypadku pozostałych - jak uznano - brak było podstaw do skierowania do Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Do grona partnerów Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy dołączyła adwokat Katarzyna Dąbrowska, będzie odpowiedzialna za rozwój w obszarze prawa karnego gospodarczego oraz bezpieczeństwa w biznesie.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Rynek
Ponad 100 stron oraz sześć artykułów ma pierwszy numer kwartalnika Ministerstwa Sprawiedliwości pt. Nieruchomości@. Czasopismo powstało z inicjatywy Patryka Jakiego, redaktor naczelną została sędzia Anna Dalkowska, a przewodniczącym rady naukowej sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Jolanta Ojczyk
15.07.2019
Prawo cywilne Budownictwo
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia apeluje do organizacji polskich i międzynarodowych o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuacje wokół Sądu Najwyższego. W podjętej właśnie uchwale wskazuje, że w najbliższym czasie może dojść do prób pozbawienia możliwości orzekania legalnie powołanych sędziów SN.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Obecnie policjanci korzystają z ponad 2100 kamer przy mundurach i, jak zapewnia Komenda Główna Policji, są tego efekty, bo spada liczba konfliktowych sytuacji. Urządzeń ma być coraz więcej. Prawnicy i obrońcy praw człowieka wskazują, że nagrania mogą być zarówno skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu przemocy ze strony funkcjonariuszy, jak też chronić policjantów przed pomówieniami. Warunkiem jest ścisłe przestrzeganie przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Policja
Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej wywołuje negatywne skutki dla osób, które liczą na odszkodowanie za wadliwe orzeczenia sądów cywilnych. Postępowania takie kończą się niepowodzeniem, bowiem Sąd Najwyższy wymaga, aby strona wykazała swoje starania o złożenie nowego środka zaskarżenia - pisze radca prawny Maciej Woźniak.
Maciej Woźniak
15.07.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Począwszy od 2016 roku widać systematyczny wzrost stosowania nieizolacyjnych środków zapobiegawczych - w tym m.in. poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych, zakazów opuszczania kraju, a od 2012 ... nakazów opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tylko liczba poręczeń majątkowych wzrosła do ubiegłego roku o prawie 1,5 tys., dozorów było więcej o ponad 3 tys.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
W jednym z lokalnych tygodników w 2006 r. porównano wójta gminy-kobietę do komendanta obozu...
Patrycja Rojek-Socha
13.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sąd rejonowy uznał, że oskarżony nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. Oskarżony podniósł, że to poszkodowany naruszył zasady ruchu drogowego. Zgłaszane przez niego wątpliwości nie uzasadniały podważenia wydanego wyroku - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Zagadnienie to wyjaśnia adwokat Łukasz Strzelecki.
Aleksandra Partyk
13.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W oświadczeniu majątkowym przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura nie znalazły się informacje o jego zarobkach uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji szefa Rady. On sam tłumaczy, że o tym zapomniał i zapowiada korektę. Wstępne czynności wyjaśniające w tej sprawie podjął Przemysław Radzik,
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił uzasadnienie wyroku w sprawie ujawnienia nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS. Kancelaria Sejmu deklaruje, że podda je analizie i zainicjuje działania zmierzające do opublikowania tych list. Posłowie opozycji naciskają, by nastąpiło to jak najszybciej.
Krzysztof Sobczak
12.07.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Są już pierwsze przypadki powoływania się adwokatów na dyrektywy regulujące dostęp do pomocy prawnej i obrońcy z urzędu. Jednak sądy takich wniosków nie uwzględniają - uzasadniając to polskimi przepisami i pouczeniem zatrzymanego o jego prawie do prawnika. A to jest iluzoryczne - wskazują eksperci. W ocenie przedstawicieli RPO, takim decyzjami sędziowie narażają się co najmniej na zarzut apelacyjny.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Polacy zapominają o tym, że osądzenie człowieka tak naprawdę może nastąpić już w momencie zatrzymania. To, jak go potraktujemy, czy zostanie publicznie zlinczowany, może zaburzyć całą ocenę sprawy przez sąd. Każda taka nieprawidłowość ogranicza prawo do sprawiedliwego osądzenia - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
W Monitorze Polskim zostało opublikowane w czwartek obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o sześciu wolnych stanowiskach sędziego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ma to być uzupełnienie składu tej izby, ale w tle jest oczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który może zakwestionować jej status.
Krzysztof Sobczak
11.07.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do kancelarii dołączyła mec. Agata Witkowska, radca prawny specjalizujący się w sprawach dotyczących praw autorskich i własności przemysłowej oraz tematyce ochrony danych osobowych. W Patpol Legal będzie prowadziła sprawy z zakresu własności intelektualnej.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2019
Rynek
Spółdzielca posiadający własnościowe prawo do lokalu w wyniku zaległości z tytułu opłat został przez radę nadzorczą spółdzielni mieszkaniowej wykluczony z członkostwa. Spółdzielnia wystąpiła do sądu o nakazanie mu opróżnienia lokalu i sąd to powództwo uznał. Prokurator Generalny dopatrzył się jednak, że sąd powołał się na nieobowiązujący przepis.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zarząd powiatu musi w przekonywujący sposób wykazać, że nie było innej możliwości działania niż powierzenie „pełnienia obowiązków” SP ZOZ osobie, która albo nie spełnia ustawowych kryteriów kierownika podmiotem leczniczym, albo nie została wyłoniona w konkursie – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Robert Horbaczewski
11.07.2019
Prawnicy Opieka zdrowotna Zarządzanie
Przedstawiciele RPO w jednej z komend policji ujawniają pobicie zatrzymanego - słyszą, że zachował się "jak nie człowiek". Policjanci nadużywają kontroli osobistych, nie zapewniają dostępu do prawnika. Problemem jest też brak znajomości przepisów, braki w szkoleniach i przeświadczenie o bezkarności - mówią eksperci. Skutkiem może być powtórka casusu śmierci Igora Stachowiaka.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Dariusz Zawistowski (na zdjęciu), prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został wstrzymany w wykonywaniu czynności kierowniczych w sprawie dotyczącej pytań do Trybunału Konstytucyjnego. Zdecydował o tym w postanowieniu o zabezpieczeniu sędzia tej izby Kamil Zaradkiewicz.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy Kodeksu postępowania karnego, które nie oznaczają maksymalnego czasu trwania tymczasowego aresztowania po wydaniu pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Prawo karne
Potrzebujemy mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach Unii Europejskiej - stwierdziła w środę Ursula von der Leyen, kandydatka na przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Zapowiedziała też, że pierwszym wiceprzewodniczącym KE zostanie Frans Timmermans, który dotychczas zajmował się tą problematyką.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Platformę LegalTech oferuje aplikacje wspierające pracę działów prawnych, finansowych i compliance. Opracowane przez kancelarie narzędzia mają na celu zautomatyzowanie, ułatwienie i przyśpieszenie pracy prawników in-house, szefów działów compliance oraz innych osób odpowiedzialnych za określone kwestie prawne w przedsiębiorstwach.
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2019
Rynek
Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
Prawo karne Prawo rodzinne Policja

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.
Katarzyna Warecka
10.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja