Prawo.pl
Nie wyklucza się ekstradycji w sytuacji, gdy w inny sposób niż na drodze sądowej odbywa się tymczasowe aresztowanie. Tą zasadą kierował się Sąd Najwyższy dopuszczając wydanie Białorusi ściganego plantatora konopi indyjskich, który zbiegł do Polski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2019
Prawo karne
Wyroki nakazowe - dopuszczalne, gdy okoliczności czynu i wina oskarżonego w drobniejszych sprawach nie budzą wątpliwości – są wydawane na posiedzeniu sądu bez udziału stron, a ich treść udostępnia się publicznie przez złożenie jego odpisu na 7 dni w sekretariacie sądu. Czy jest to zgodne z Konstytucją, która stanowi, że wyrok ogłaszany jest publicznie?
Krzysztof Sobczak
09.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie "psychiatryki" dla dzieci - kaftan, leki i... kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Siedmiolatek na spacerze w kaftanie bezpieczeństwa, kary za samookaleczenie, nadużywanie kontroli i leki niedostosowane do wieku - to smutna rzeczywistość oddziałów psychiatrycznych dla dzieci. Są niedofinansowane, brakuje w nich wyspecjalizowanej kadry. Te sądowe - domy dziecka i placówki resocjalizacyjne traktują jako sposób na pozbycie się trudnych wychowanków.
Patrycja Rojek-Socha
09.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Złożenie z urzędu - taką karę dla prokuratora uznał za właściwą Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Przestępstwo i delikt dyscyplinarny były popełnione pod rządami ustawy z 1985 r., ale zastosowano nowe przepisy do przedawnienia i przedłużono je z 5 do 15 lat, przy wyeliminowaniu zasady, że prawo nie działa wstecz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2019
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Pozytywna odpowiedź na pytania prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez sędziego Kamila Zaradkiewicza groziłaby destabilizacją sądownictwa w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. Dodaje, że można byłoby bowiem kwestionować powołania sędziów nie tylko do SN, ale i do innych sądów i wnioskuje o umorzenie sprawy.
Krzysztof Sobczak
08.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prawo karne zawiera przepisy, które w szczególny sposób chronią grupy narażone na dyskryminację. Nie dotyczy to jednak choćby uprzedzeń co do wieku, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności. Takim osobom pozostaje tryb prywatnoskargowy lub powództwo cywilne. Społeczna komisja kodyfikacyjna proponuje nowatorskie podejście do ścigania przestępstw z nienawiści.
Monika Sewastianowicz
08.08.2019
Prawo karne
Sędziowie z Olsztyna przyznają, że podpisali listę poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego, czworo z nich wycofało się jednak jeszcze przed zakończeniem procedury. Informują o tym w oświadczeniu, które opublikowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, bo jak zapewniają szanują wyrok NSA, że listy mają być ujawnione. Sędzia Nawacki zaskarżył ich upublicznianie do prezesa UODO, a ten wszczął postępowania i wstrzymał wykonanie wyroku sądu.
Patrycja Rojek-Socha
08.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Wybory
Możliwość prowadzenia procesu przez sąd pod nieobecność obrońcy i oskarżonego, możliwość skazania przez sąd odwoławczy oskarżonego, wobec którego sąd I instancji warunkowo umorzył postępowanie, a także wymierzenia kary dożywocia, która nie zapadła w I instancji oraz zapis dający prokuratorowi możliwość wstrzymania wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naruszenie godności urzędu sędziego przez namawianie do składania fałszywych zeznań i nadużycie władzy - to zarzuty, które postawił rzecznik dyscyplinarny sędziemu sądu rejonowego. Sędzia zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja, która miała go skompromitować. Izba Dyscyplinarna SN odroczyła rozprawę do 29 sierpnia br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2019
Prawnicy
Koszty świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc ponosi je KOZZD - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. I pyta dyrektora ośrodka o fundusze przyznane placówce na leczenie pacjentów.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło już 14 kandydatur na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na sześć nieobsadzonych stanowisk sędziowskich w tej izbie zgłosiło się m.in. czworo radców prawnych, trzech sędziów sądów rejonowych i trzech prokuratorów. Tymczasem unijny Trybunał bada legalność działania tej izby.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do tej pory rozstrzygnięto pierwszych 8 spraw - orzeczenia zostały wydane średnio po 11 dniach. Chodziło między innymi o rozliczenia firm w zakresie najmu powierzchni handlowej, a średnia wartość pozwów złożonych przez firmy wyniosła 18 tysięcy złotych. Ultima Ratio - to Elektroniczny Sąd Polubowny, który ruszył 25 kwietnia.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce wzrost opłat sądowych w sprawach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Jeszcze w czasie wakacji mogą wzrosnąć opłaty sądowe w sprawach cywilnych. To efekt podpisanej pod koniec lipca przez prezydenta dużej nowelizacji ustawy o kosztach sądowych.Więcej trzeba będzie zapłacić m.in. za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrosną koszty wniosków o stwierdzenie nabycia spadku i pozwy o rozwiązanie spółki.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Najwięcej przestępstw w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców (614) jest w Nowym Sączu, a najmniej (30) w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu. W czołówce wysokiej przestępczości są też powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych, a na przeciwnym krańcu skali jest m.in. powiat rzeszowski.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Duża reforma procedury cywilnej 2019 - zmiany już wchodzą w życie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje ponad 300 nowych lub zmienianych przepisów. Zmiany mają skrócić czas trwania postępowań przed sądami cywilnymi oraz usprawnić przebieg postępowania. Pierwsze zaczną obowiązywać już po upływie 14 dni od momentu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.
Agnieszka Matłacz
06.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Awanse i nagrody to podstawa ręcznego sterowania prokuraturą i całkowitego podporządkowania prokuratorów - wskazuje w swoim raporcie Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia. Publikuje też dane kilkudziesięciu śledczych, których kariera - za czasów nowego kierownictwa - rozwija się bardzo szybko.
Patrycja Rojek-Socha
06.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Uchwalone przez Sejm 19 lipca 2019 r. i potwierdzone już przez Senat zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają służyć przyśpieszeniu procesu karnego. Jeśli jednak wejdą w życie, zasada szybkości postępowania przeważy niestety nad prawem oskarżonego do obrony - pisze adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel.
Aleksandra Rychlewska-Hotel
06.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy sądowi wyrażają duże zaniepokojenie projektem ustawy o kuratorskiej służbie sądowej i równocześnie oferują pełną gotowość do współpracy i konstruktywnego dialogu o proponowanych zmianach. Pod specjalnym oświadczeniem podpisało się szereg podmiotów skupiających kuratorów sądowych i Krajowa Rada Kuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
06.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Radca prawny nie realizuje własnej wolności osobistej, ale wykonuje czynności zawodowe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. I dodał, że nie może zatem szantażować kontrahenta i grozić mu doniesieniem do prokuratora za to, że nie wywiązał się z powierzonych mu prac.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.08.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wydawanie posiłków więźniom przez okienko w drzwiach celi narusza ich godność - uważa rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem posiłki powinno się wydawać przy otwartych drzwiach celi - chyba że na przeszkodzie stoją szczególne względy ochronne.
Krzysztof Sobczak
05.08.2019
Prawo karne
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zniknie wykroczenie nieuzasadnionej odmowy sprzedaży. Według rzecznika praw obywatelskich spowoduje to segregację na rynku usług. Rzecznik zwraca się do pełnomocnika ds. równego traktowania o podjęcie działań, które pozwolą zapobiec takiemu skutkowi.
Monika Sewastianowicz
05.08.2019
Minister sprawiedliwości zamierza podnieść dolną i górą granicę widełek określających wynagrodzenia asystentów i starszych asystentów prokuratorów. Po zmianie mają one mieścić się w granicach 3200 - 4800 zł. Według projektu rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Krzysztof Sobczak
05.08.2019
Prawnicy Prokuratura
Strony i pełnomocnicy uważają, że czasami to ich przeciwnik jest faworyzowany na sali rozpraw. Wniosek o wyłączenie sędziego najprawdopodobniej zostanie jednak oddalony. Sędziowie podkreślają, że tylko wyjątkowo takie żądania zasługują na uwzględnienie. A eksperci dodają, że zależy to okoliczności, a wniosek musi być dobrze uzasadniony.
Aleksandra Partyk
05.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przyjdzie czas, że zmienimy konstytucję. Będzie gwarantowała prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność i prawdziwą równość - powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Nie sprecyzował jednak, jakie zmiany ma na myśli.
Krzysztof Sobczak
03.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Duży pakiet zmian w procedurze karnej 2019

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w zakresie postępowania karnego, wprowadzone nowelizacją uchwaloną przez Sejm w dniu 19 lipca 2019 r., dotyczą szeregu instytucji. Nowelizacja wprowadza wiele rewolucyjnych rozwiązań, które mają na celu usprawnienie postępowania karnego, dostosowanie regulacji procesowych do wyzwań wynikających z rozwoju technologicznego i wyeliminowanie błędów legislacyjnych ustawy.
Agnieszka Matłacz
02.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Senat zdecydował w piątek o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji procedury cywilnej, który znosi limit kosztów procesu, jakie mogą być zwrócone stronie, która wygrała sprawę, a działała w postępowaniu samodzielnie lub wraz z pełnomocnikiem niebędącym profesjonalnym zastępcą procesowym. Kwoty te mają w większej mierze odpowiadać poniesionym kosztom stawiennictwa w sądzie.
Agnieszka Matłacz
02.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Cała izba SN potwierdzi ważność wyborów - Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - przewiduje nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.
Krzysztof Sobczak
02.08.2019
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Mimo ośmiu zasadnych protestów wyborczych, wybory do Parlamentu Europejskiego z 26 maja 2019 r. są ważne - orzekła w piątek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. - Uchybienia dostrzeżone przy głosowaniu nie miały wpływu na wynik - powiedziała przewodnicząca Izby Joanna Lemańska. Tego samego dnia Senat zmienił Kodeks wyborczy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Protestujemy przeciwko nierespektowaniu i niewykonywaniu przez władze państwowe Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i Naczelnego Sądu Administracyjnego - napisali w specjalnej uchwale członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. 
Krzysztof Sobczak
02.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna