Prawo.pl
Prawo do niezawisłego sądownictwa, prawo do równości przed prawem – każdy, w całej Europie, musi mieć możliwość powoływania się na te prawa, niezależnie od tego, czy należy do większości czy do mniejszości - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I podkreśliła, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i wykonywane w każdym państwie członkowskim Unii.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Odmowa ferowania wyroków z sędziami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa - według jednych sędziów jest złamaniem prawa, a według innych - prawidłowym stosowaniem tego prawa i dużą odwagą. Zdaniem tych drugich, orzeczenia wydane w wadliwej procedurze i przez osoby, które nie są sędziami, traktowane będą przecież jako nieistniejące.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia została zgłoszona do nagrody w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek, 14 września Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w składzie dwóch sędziów i jednego ławnika zawiesiła prowadzone postępowania dyscyplinarne prawników do 15 listopada br. Na razie tylko w jednej sprawie. Powodem jest wydany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strabsurgu wyrok z 22 lipca br. w sprawie adwokat Rzeczkowicz przeciwko Polsce w sprawie dyscyplinarnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.09.2021
Prawnicy
Władze samorządu radców prawnych chcą zmienić kształcenie aplikantów. Szykują program pilotażowych warszatów specjalizacyjnych - m.in. z nowych technologii i rozwiązania promujące patronów, którzy zatrudniają aplikantów i stale z nimi współpracują. Główne zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku, ale już gotowy jest np. cykl szkoleń dla wykładowców
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Uprawniony do zachowku powołany do dziedziczenia ponosi odpowiedzialność za zapisy zwykłe i polecenia tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej wartość tego udziału spadkowego - taka uchwałę podjął Sąd Najwyższy. I dodał, że podstawą do obliczenia należnego uprawnionemu zachowku jest udział spadkowy z uwzględnieniem także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
We wtorek, 14 września br. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej rozpozna pięć spraw: jedną sędziego i jedną radcy prawnego, a trzy - prokuratorów. Są to sprawy w toku, większość orzeczeń zapadnie w drugiej instancji. Obwinionym grożą poważne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu. Ale i przewinienia dyscyplinarne także naruszają godność urzędu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jedną z dobrych stron pandemii jest spadek przestępczości, również skazanych w więzieniach było w 2020 r. najmniej od lat. COVID-19 nie wpłynął jednak na areszty - ich liczba nadal wzrasta, w dodatku są często zbyt długie i stosowane w sprawach mniejszego kalibru. Obrońcy mówią o "szastaniu" aresztami przez sędziów - z wygodnictwa i obawy przed konsekwencjami innej decyzji.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Liczę, że zbliżający się Krajowy Zjazd Adwokatury wskaże kierunki programowe dla Adwokatury. Tematów zgłaszanych do rozstrzygnięcia przez Zjazd jest szereg - począwszy od umowy o pracę, poprzez kwestię reklamy, po uregulowanie zasad świadczenia pomocy prawnej. W zakresie samej etyki mam nadzieję, że Naczelna Rada Adwokacka już jesienią będzie podejmować punktowe decyzje
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2021
Prawnicy
Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Piotra Gąciarka (fot.). Jak poinformowano w poniedziałek w komunikacie sądu, czas przerwy w orzekaniu został określony na miesiąc. To kolejna taka decyzja po przerwie zarządzonej w ubiegłym tygodniu wobec sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okregowego w Częstochowie.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
13.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ambasadorzy RP w obronie członkostwa w Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie
Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii Europejskiej, w postaci np. wstrzymania płacenia składek to w ocenie Konferencji Ambasadorów - pomysły, których konsekwencją byłby upadek gospodarzy i polityczny państwa. Ale też mógłby to być wniosek Rady Ministrów, zgoda wyrażona w formie ustawy zwykłej i decyzja Prezydenta, czyli procedura przewidziana w art. 50 TUE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca 2021 r.stwierdzające, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezależnego organu sądowego, są uzasadnione. Natomiast reakcja polskiego rządu w tej sprawie jest całkowicie niewystarczająca - stwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. I zachęca KE do twardego kursu w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
13.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów domaga się cofnięcia decyzji Ministra Sprawiedliwości o odsunięciu sędziego Adama Synakiewicza od czynności służbowych i zmian legislacyjnych. W jego ocenie instytucja zarządzenia natychmiastowej przerwy w pracy sędziego jest w istocie zbieżna z zawieszeniem sędziego w czynnościach służbowych, a samo uprawnienie ministra sprzeczne z konstytucją.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
13.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Kochański&Partners doradzała State Street Corporation przy zawarciu ostatecznej umowy nabycia wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Brown Brothers Harriman&Co obejmującej usługi dla inwestorów, w tym usługi powiernicze, księgowe i technologiczne, usługi w zakresie administrowania funduszami, a także rynki globalne.
Patrycja Rojek-Socha
13.09.2021
Rynek i konsument
Domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone - jako przesłanka rozstrzygnięcia w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - tak postanowił w uchwale trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Brak konsultacji społecznych, pomijanie w uzasadnieniach do projektów ustaw informacji o najważniejszych proponowanych zmianach, czy oceny skutków regulacji, które nie uwzględniają szerszego kontekstu i wpływu zmian na prawo i gospodarkę - to tylko niektóre zarzuty prawników wobec procesu legislacyjnego. Tryb prac nad nowym prawem budzi już nawet sprzeciw Rządowego Centrum Legislacji i poszczególnych ministerstw.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Robert Horbaczewski Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Prawo gospodarcze
Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego trafił pierwszy wniosek o rekompensatę od przedsiębiorcy z obszaru objętego stanem wyjątkowym. Problem w tym, że projekt dotyczący odszkodowań dopiero trafił do Sejmu. Na jego wejście w życie trzeba jeszcze poczekać.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.09.2021
Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawdziwą burzę w internecie wywołało zdjęcie fragmentu uzasadnienia postanowienia, w którym sędzia z Rzeszowa, nie przebierając zbytnio w słowach, wyjaśnia pełnomocnikowi, że jego wnioski o uzasadnienie wyroku nie mają sensu i zachęca do sięgania po "ambitną literaturę i orzecznictwo". Sędziowie podkreślają, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca,
Patrycja Rojek-Socha
11.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych oraz praktyka Straży Granicznej nie powinny ograniczać prawa do obrony, do sądu i świadczenia pomocy prawnej przez adwokatów - podkreślają adw. Przemysław Rosati, prezes NRA oraz adw. Jowita Grochowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.
Patrycja Rojek-Socha
10.09.2021
Pandemia obnażyła to, o czym w sądach mówi się od dawna. Problemy kadrowe, brak szkoleń i inwestowania w pracowników - mówią związkowcy, którzy w piątek wyjdą na ulice Warszawy by domagać się nie tylko wyższych wynagrodzeń, ale też choćby przeciwdziałania mobbingowi. Jak zaznaczają, o prawa pracownicze w sądach walczy się trudniej także dla tego, że brakuje w tym zakresie jednolitych procedur.
Patrycja Rojek-Socha
10.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
W projekcie kolejnej noweli k.p.c. znalazł się przepis, zgodnie z którym sprawami o wartości przedmiotu sporu do 150 tys. złotych, mają zajmować się sądy rejonowe. Sędziowie już alarmują, że może to zwiększyć liczbę spraw w tych sądach nawet o 40 procent. A że nie słychać, by wiązało się to ze wzmocnieniem kadrowym, nie obędzie się zapewne bez problemów.
Patrycja Rojek-Socha
10.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Na prośbę ministra zdrowia prokuratorzy regionalni w całym kraju otrzymali wytyczne, aby postępowania dotyczące zniesławienia medyków w związku z programem szczepień przeciw COVID-19 były wszczynane z urzędu, a nie na wniosek pokrzywdzonego. To efekt działań samorządu lekarskiego. Z kolei minister prosi Naczelną Radę Lekarską, by walczyła z lekarzami antyszczepionkowcami.
Katarzyna Redmerska
09.09.2021
Prawo karne Koronawirus szczepienia
Afgańska adwokat, która przebywała w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, została z niego zwolniona. W jej sprawie interweniował Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Mecenas uciekła z Afganistanu z obawy przed prześladowaniami, jakim poddawane są w tym kraju kobiety wykonujące zawód adwokata. Sytuacja ta nasiliła się po przejęciu kontroli przez Talibów.
Patrycja Rojek-Socha
09.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w czwartek, 9 września br. rozpoznawano na rozprawie sprawę prokuratora z Koszalina Karola K. Dwaj powołani świadkowie nie stawili się. Jeden z nich jest ścigany listem gończym przez policję, a drugi - adwokat ma postawione zarzuty karne. Rozprawę, której przewodniczył sędzia Adam Roch, odroczono do 17 listopada br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.09.2021
Prawo karne Prawnicy
Powołanie do życia wyspecjalizowanych sądów własności intelektualnej to był dobry pomysł - uważa Konfederacja Lewiatan. Ale zastrzega, że potrzebne są jednak jeszcze zmiany dotyczące zabezpieczeń roszczeń, terminów oraz udziału biegłych w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Krzysztof Sobczak
09.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z proponowanym w projekcie ustawy rozwiązaniem, wzrost wynagrodzeń prokuratorów w 2022 r. wyniesie jedynie 3,83 proc., tymczasem zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze, powinien wynieść 13,38 proc. - alarmuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. I ostrzega, że niekonsekwencja w tym zakresie może się skończyć pozwami przeciwko Skarbowi Państwa.
Patrycja Rojek-Socha
09.09.2021
Wymiar sprawiedliwości