Prawo.pl
Najciemniej pod latarnią - w sądach, które powinny stać na straży przestrzegania przepisów, jak choroba szerzy się mobbing. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia, nadmiar pracy i braki kadrowe. Tych, którzy się wychylą i wskażą mobbera, zazwyczaj czeka zesłanie, np. do innego wydziału. W ocenie prawników problem wymaga pilnych i systemowych rozwiązań, tymczasem MS zapewnia, że go monitoruje.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Zrzekłem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego - poinformował w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu sędzia SN w Izbie Dyscyplinarnej prof. Jan Majchrowski. Jak wyjaśnił, jest to forma protestu przeciwko naruszaniu w samym Sądzie Najwyższym obowiązującego polskiego prawa. Z jego oświadczenia wynika, że chodzi o stosowanie się do wyroków TSUE i niestosowanie się do wyroków TK.
Krzysztof Sobczak
06.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy sądowi od dawna zabiegają o rekompensowanie im korzystania z prywatnych samochodów w pracy. Tym bardziej, że nie zawsze i nie wszędzie do swoich podopiecznych mogą dojechać komunikacją miejską. Ministerstwo zdaje się wychodzić temu na przeciw i w noweli ustawy o kuratorach sądowych proponuje ryczałt. Przepis jest jednak na tyle niezrozumiały, że kuratorzy już dziś wieszczą, że będzie martwy.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Sądy administracyjne powinny mieć możliwość zmiany decyzji organu administracji, w sytuacjach wyjątkowych, takich jak sprawy imigracyjne, gdzie zagrożone są prawa człowieka, czego powinien dowodzić zgromadzony w sprawie materiał dowodowy - mówi dr hab. Przemysław Ostojski, profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, który badał kwestie wzmocnienia uprawnień orzeczniczych sądów.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sąd - w razie możliwości - powinien wysłuchać małoletniego w sprawach, które go dotyczą. Warto do tego podejść kompleksowo, przygotowując wcześniej odpowiedni plan i konsultując się z psychologiem. Kwestię tę omawiano podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Cywilnoprocesowej, organizowanej na Wydziale Prawa i Administracji UW.
Monika Sewastianowicz
04.12.2021
Zaspokojenie wierzyciela nie zależy często od tego, czy wygra przed sądem i uzyska prawomocny wyrok, ale od tego, czy dłużnik dobrowolnie bądź pod przymusem prowadzonej egzekucji zapłaci mu należność. Prowadzenie egzekucji jest z kolei możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków formalnych. Po pierwsze potrzebny jest tytuł egzekucyjny, a nie jest nim wyłącznie prawomocny wyrok sądowy.
Aleksandra Partyk
04.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

SN potrzebuje akt kasacyjnych Procesu Brzeskiego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Sądzie Najwyższym w Warszawie, toczy się postępowanie w sprawie odtworzenia zaginionych lub zniszczonych akt Sądu Najwyższego w zakresie postępowań kasacyjnych sprzed 1939 roku. Dotyczą one procesu brzeskiego, który rozpoczął się w Warszawie w 1931 roku. Oskarżeni i skazani zostali w nim czołowi politycy opozycyjni okresu międzywojennego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Czy można pominąć nowy przepis kodeksu, gdy pozwany jest sąd - SN podejmie uchwałę

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Zmiany w k.p.c.
Sądy mają wątpliwości, jakie będą skutki niestosowania się do nowych regulacji w kodeksie postepowania cywilnego, które dotyczą przekazania sprawy innemu sądowi spraw w toku, gdy pozwanym jest Skarb Państwa. A konkretnie sam sąd. Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozważy podjęcie uchwały w tej sprawie, mając na uwadze konstytucyjne gwarancje do bezstronnego rozpoznania sprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Zmiany w k.p.c.
Stawki dla adwokatów i radców z urzędu spędzają prawnikom sen z powiek. Problem jest o tyle złożony, że nie dotyczy tylko ich wysokości, ale całego systemu, bo często na parę złotych za godzinę pracy - czekają nawet kilka lat. Część adwokatów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i kierują do sądów wnioski o to, by przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników i obrońców z wyboru.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
02.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał ING Bank Śląski przy finansowaniu transakcji niemieckiego dewelopera ABO Wind na budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej w województwie wielkopolskim. Chodzi o 127 mln zł. Zakres prac prawników obejmował kompleksowe wsparcie kredytodawcy w przygotowaniu, negocjacjach i podpisaniu dokumentów finansowania.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2021
Rynek
Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, by policjanci i żandarmi wojskowi mogli stosować wobec sprawców przemocy w rodzinie nowe narzędzie - zakaz wstępu do miejsca pracy osoby pokrzywdzonej, a także np. szkół czy obiektów sportowych, z których ona korzysta. Projekt wprowadza również natychmiastowy zakaz zbliżania się i kontaktowania.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sąd administracyjny powinien móc zmienić decyzję organu, a jego właściwość miejscowa powinna być wyznaczana według miejsca zamieszkania czy siedziby skarżącego - wynika z badań zleconych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. MS nie ukrywa, że analizuje działanie tych sądów, a wnioski będą podstawą do ewentualnych zmian. A prawnicy ostrzegają, że źle przeprowadzone - znacznie wydłużą postępowania administracyjne.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kara zawieszenia w czynnościach służbowych syndyka na cztery lata nie będzie wstrzymana. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że orzekanie przez sędziego wadliwie powołanego przez nową KRS nie ma wpływu w wykonanie wyroku skazującego. Podobnie jak powołanie się na wniosek sędziego SN Kamila Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego o ujawnienie listy sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2021
Prawnicy
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik podjął czynności wyjaśniające w sprawie "uzasadnionego podejrzenia uchybienia godności urzędu przez sędziów sądów powszechnych, którzy wbrew konstytucji prowadzili działalność publiczną, nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
4 miliony - tyle rozstrzygnięć mogli dotąd wydać sędziowie powołani z udziałem obecnej KRS. W ocenie prawników są jednak podstawy w procedurach - cywilnej, karnej i administracyjnej - by je skutecznie podważyć, podnosząc choćby wątpliwości wobec składu. Nie wszyscy jednak uważają, że wszystkie te orzeczenia powinny zniknąć z porządku prawnego.
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W czasie działania tzw. ustawy antyprzemocowej, która wprowadziła natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się do niego, policjanci i żandarmi wojskowi interweniowali w ten sposób w ponad 3200 przypadkach. Najczęściej - 96,4 proc. - środki stosowane były wobec mężczyzn. A do sądów wpłynęły zaledwie 63 zażalenia na takie decyzje, tylko dwa uwzględniono – wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Do tej pory w Sądzie Najwyższym dochodziło do wyłączenia "nowego" sędziego, powołanego z udziałem nowej KRS przez "starych" sędzów. Teraz nastąpiło "samowyłączenie się". Sędzia Sądu Najwyższego Jacek Widło, rozpoznając skargę kasacyjną powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 8 listopada 2021 r., który orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest bezstronnym sądem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2021
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dzisiaj w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie odbyło się posiedzenie w sprawie zawieszenia sędzi Sądu Okręgowego w Słupsku Agnieszki Niklas-Bibik w czynnościach służbowych. Miało też nastąpić ewentualne uchylenie zarządzenia o przerwie w wykonywaniu tych czynności. O godz. 13. jednak I Prezes Sądu Najwyższego przychyliła się do wniosku obwinionej i nakazała zabranie akt z Izby Dyscyplinarnej. Obecnie Izba Dyscyplinarna nie dysponuje aktami obwinionej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2021
Prawnicy
Na postanowienie referendarza sądowego o odmowie zwolnienia od opłaty od apelacji, wydane w sądzie drugiej instancji, przysługuje skarga - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Według składu orzekającego, przemawiał za tym status referendarza, który nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości i zapewnienie stronom gwarancji rzetelnego procesu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2021
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Na rynku nieruchomości mamy istne szaleństwo. Ceny mieszkań poszybowały w górę i wiele osób nie stać nawet na małą kawalerkę. Wprowadzając uproszenia w budowie małych domów, ustawodawca chciał pomóc ludziom, dać szansę wybudowania czegoś niewielkiego na podstawie gotowego, taniego projektu budowlanego. Ale czy jego założenia są realne? Czy ktoś się skusi? Wątpię.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.11.2021
Prawnicy Budownictwo
Sąd powinien wykazywać się właściwą inicjatywę, by ustalić wszystkie fakty istotne dla sprawy. Przy czym jest element ryzyka granicznego - działanie z urzędu zawsze może łączyć się z naruszeniem prawa stron, z zasadą równości broni. Działania sądu w ramach poznania faktu nie może więc nadużyć tej zasady - uważa sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
W nagłych przypadkach każdy sąd opiekuńczy może zająć się sprawą małoletniego lub ubezwłasnowolnionego, bez względu na to, czy byłby on właściwy miejscowo do jej rozpoznania. Co do zasady, postępowanie powinno być prowadzone w sądzie opiekuńczym miejsca zamieszkania osoby, której ono dotyczy. Problemy mogą pojawić się także na etapie postępowania wykonawczego.
Aleksandra Partyk
27.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Od 29 listopada pisma sądowe doręczane adwokatowi i radcy prawnemu przez sąd będą trafiać do specjalnej zakładki "Moje doręczenia". Co ważne te, które nie są równocześnie doręczane w sposób tradycyjny – za pośrednictwem poczty. Odebranie nastąpi dopiero po naciśnięciu ikony "odbierz", a i tak przed pojawi się komunikat, że naciśniecie jej oznacza "doręczenie".
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2021
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Prekluzja dowodowa w sprawach cywilnych, ale też komuputeryzacja spowodowały, że pisma procesowe coraz bardziej puchną. Pełnomocnicy piszą obszernie prewencyjnie, sądy obszernie uzasadniają, a to skutkuje równie obszernymi odwołaniami. To z kolei uderza i w zasadę prawdy, i zasadę szybkości postępowania. Część prawników uważa, że te zapędy pisarskie warto ukrócić.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ugodę można wypracować w każdej sprawie, w której jest to dopuszczalne. Potrzebna jest przede wszystkim dobra wola skonfliktowanych stron do próby porozumienia za pośrednictwem mediatora. W sprawach rodzinnych mediacja odgrywa istotną rolę, bo pozwala też odłożyć emocje na bok i skupić się np. na dobru dzieci rozstającej się pary - mówi Mariusz Jankowski, mediator.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Portal do e-licytacji z nieruchomości już działa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Można już licytować nieruchomości na portalu e-licytacje komornicze - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem, serwis zwiększy skuteczność i transparentność aukcji oraz ograniczy możliwość zmowy cenowej. Ustawowe zmiany dotyczące e-licytacji obowiązują od 19 września br.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Senat zaproponował w piątek szereg poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Przewiduje ona m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł, a za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h minimalnej grzywny do 800 zł. Za naruszenie przepisów kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, nie będzie też szkoleń redukujących liczbę punktów karnych.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak
26.11.2021
Prawo karne Policja