Prawo.pl
Zgodnie z Konstytucją strony mają prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, a zasadą jest jawność postępowań sądowych. To gwarancja prawidłowego wymiaru sprawiedliwości, dlatego decyzja o jej wyłączeniu powinna należeć do rzadkości - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I podnosi, że niemożność zaskarżenia postanowienia o wyłączeniu jawności postępowania ogranicza prawa stron.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Uregulowanie kwestii porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka na terytorium innego państwa, naruszających prawo drugiego rodzica do decydowania o miejscu pobytu swojego dziecka - to cel konwencji sporządzonej 25 października 1980 roku w Hadze. O korzyściach i możliwościach wynikających z tego traktatu pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher.
Agata Koschel-Sturzbecher
23.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Czy prokurator, która zaniedbała swoje obowiązki nie ścigając szefa spółki Amber Gold, został skutecznie uchylony immunitet? - na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. W konsekwencji, czy oskarżona może stanąć przed sądem karnym. A także, gdyby nastąpił błąd proceduralny, czy może domagać się odszkodowania za pozbawienie jej prawa do niezawisłego sądu dyscyplinarnego?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W piśmie skierowanym do Prokuratora Generalnego Adam Roch, prezes kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej SN przedstawił uwagi o błędach rzecznika dyscyplinarnego, których usunięcie jest niezbędne dla zapewnienia sprawnego rozpoznawania spraw należących do właściwości tej Izby. Należą do nich m.in. przypisywanie sobie prawa do udziału w każdym postępowaniu dotyczącym prokuratora.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w piątek, że od wtorku 26 kwietnia br. wprowadza usługę streamingu, w celu ułatwienia publicznego dostępu do swojej działalności sądowniczej. Oznacza to, że ogłaszanie wyroków i odczytywanie opinii rzeczników generalnych będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej Trybunału.
Krzysztof Sobczak
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Członek "Świadków Jehowy" został na mocy orzeczenia Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym w Warszawie, 11 czerwca 1953 r. skierowany do obozu pracy na okres 24 miesięcy z zaliczeniem tymczasowego aresztowania, za udział w "nielegalnym związku", bo za taki uważano wówczas jego wspólnotę. Teraz Prokurator Generalny wnosi o uniewinnienie, wskazując że skazanie było sprzeczne z prawem.
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy okręgowi uaktywnili się w ostatnim czasie w kontrolowaniu i ocenie podległych im kuratorów sądowych. Do tego stopnia, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych napisał pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort podkreśla, że kontrola musi jak najmniej absorbować kontrolowanych i informuje, że przygotowuje rozporządzenie regulujące sprawowanie nadzoru nad działalnością kuratorów oraz dokumentowanie takich czynności.
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Rodzina - w rozumieniu matki i ojca jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka, zasada jej autonomii, w końcu rola chrześcijańskiego systemu wartości, podkreślone zostały w preambule projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Sędziowie zastanawiają jak to wpłynie na orzekanie, bo taka treść może mieć znaczenie przy interpretacji przepisów.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Według pełnomocników frankowiczów część wyroków wydawanych przez polskie sądy nie uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatnio w tym kontekście najgłośniej jest o wyroku z Łodzi w sprawie pozwu grupowego przeciwko mBankowi. Prawnicy rozważają pozwanie Skarbu Państwa o odszkodowania za bezprawne działanie wymiaru sprawiedliwości.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia z uzasadnieniem w postępowaniu egzekucyjnym nie stanowi przesłanki dopuszczalności zażalenia na postanowienie komornika lub sądu, wydane przez sąd na posiedzeniu niejawnym (art. 766(1) par. 1 k.p.c.) - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Komitet Rady Europy ds. Zapobiegania Torturom (CPT) wezwał państwa europejskie, w których panuje uporczywe przeludnienie więzień, do zdecydowanego rozwiązania tego problemu poprzez ustalenie – do skrupulatnego przestrzegania – pułapu liczby osadzonych w każdym zakładzie karnym oraz poprzez rozwijanie stosowania środków alternatywnych do detencji.
Krzysztof Sobczak
21.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rynek prawniczy jest nasycony, konkurencja duża, a wielu prawników po zdaniu egzaminu zawodowego szuka szczęścia w innych branżach. Samorządy chcą przyszłym adwokatom i radcom ułatwić życie, a jeden z pomysłów to mediacja. Jest coraz popularniejsza, bo też rządzący widzą w niej szansę na odciążenie sądów. Teraz pojawił się pomysł, by szkolenie mediacyjne można było przejść już na aplikacji.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
21.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Właściwość sądu penitencjarnego zależy od miejsca pobytu skazanego – choć w założeniu ma to chronić prawa skazanego, nie w każdym przypadku przepis jest dla niego korzystny. Regularne „przerzuty” z zakładu do zakładu, potrafią mocno wydłużyć postępowanie. Dotyka to często osób chorych psychicznie, bo zakłady karne chętnie pozbywają się problemu, gdy tylko jest ku temu okazja.
Monika Sewastianowicz
21.04.2022
Prawo karne

Michał Woś: Zmiana systemu zwiększy możliwości resocjalizacji nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Zmieniamy całą filozofię działania z nieletnimi. Z jednej strony chcemy ograniczyć napływ do sądów drobnych spraw - bo przykładową rozbitą szybą powinni zajmować się dyrektorzy szkół, a nie sędziowie. Wprowadzamy też okręgowe ośrodki wychowawcze, które odciążą MOW-y i narzędzia, które pozwolą na skuteczniejszą resocjalizację tych, którzy dopuścili się najpoważniejszych czynów - mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
21.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła posiedzenie w sprawie zażalenia sędziego Rutkiewicza do czasu rozpoznania przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wniosku o wyłączenie od orzekania jej sędziów z powodu braku ich bezstronności i niezawisłości. Obrońcy wnieśli też wniosek o przekazanie składowi 7 sędziów pytania o udział ławników w rozpoznawaniu zażalenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka oczekuje od polskiego rządu wyjaśnień w rozpatrywanej przez ten sąd sprawie dotyczącej wniosku o uchylenie immunitetu sędziego Sądu Najwyższego Włodzimierza Wróbla przeciw Polsce. - Sędzia Wróbel wskazał, że reformy sądownictwa uważane są za przyczynę upadku praworządności w Polsce - czytamy w komunikacie ETPCz.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ułatwienie funkcjonariuszom policji właściwego rozpoznania stanu psychicznego osoby zatrzymanej i wdrożenie odpowiedniej procedury służącej zwiększeniu ochrony jej zdrowia i życia w trakcie prowadzonej interwencji - to cel przygotowanej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich broszury informacyjnej. Została opracowana przez specjalistów z zakresu psychiatrii i medycyny sądowej.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Policja Opieka zdrowotna
Krajowa Rada Sądownictwa nie uwzględniła wniosku o przeniesienie skarżącego sędziego w stan spoczynku. Uchwałę w tej sprawie uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, gdyż Rada nie podała motywów, którymi się kierowała, a więc złamała prawo. Zamówiła opinie biegłych - psychiatry i psychologa - lecz z nich nie skorzystała.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dopuszczana jest krytyka posługująca się nawet wypowiedziami obrażającymi. Jednak - co do zasady - prawdziwa informacja, nawet wygłoszona publicznie, nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Aby jednak nie narazić się za zarzut poniżania krytykowanego, krytyk powinien mieć dowody, że to, co mówi lub pisze, jest prawdą - tak twierdzą prawnicy i tak wskazuje orzecznictwo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2022
Prawo cywilne
Uczenie prawników przy pomocy narzędzi online może być efektywne tylko wtedy, gdy obie strony procesu dydaktycznego będą zaangażowane w naukę. Inaczej może spotkać nas katastrofa i sytuacja, w której student nie będzie potrafił odróżnić ustępu od punktu, czy artykułu od paragrafu. Takie sytuacje już się zdarzały - mówi dr Kamil Stępniak, adiunkt w Instytucie Prawa Collegium Humanum.
Beata Igielska
20.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Sąd wykreśli hipotekę frankowicza, gdy wyrok prawomocny

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Sądy idą jednak na rękę frankowiczom i wykreślają hipoteki. Tak ostatnio postąpił sąd wieczystoksięgowy w Pruszkowie. Bank nie chciał dać zgody, ponieważ planował wnieść skargę kasacyjną. Dla sądu nie był to jednak żaden argument. Jednak orzeczenie musi już być prawomocne.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
W czwartek, 21 kwietnia br. sejmowa komisja sprawiedliwości po raz kolejny rozpozna dwa projekty zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta i posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt Solidarnej Polski, ma być rozpatrzony w odrębnym trybie. Partia ta od początku odrzuca propozycje prezydenta, ale teraz sygnalizuje gotowość do ustępstw i zapowiada poprawki do prezydenckiego projektu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2022
Wymiar sprawiedliwości

SN: Kara za brak kontaktów z dzieckiem jest uzasadniona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sąd opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, za ich niezrealizowanie. Także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiednikiem prawa obowiązek realizowania uzgodnionych kontaktów - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Masowy napływ do Polski uchodźców wojennych spowodował, że tłumacze przysięgli języka ukraińskiego z dnia na dzień znaleźli się na top liście poszukiwanych specjalistów. I choć dwoją się i troją, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb - a chodzi o sprawy sądowe, tłumaczenia dokumentów, w tym np. medycznych. Dziury można łatać wolontariuszami - ale o błędy nietrudno.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Ukraina
Zakaz eksmisji z lokalu, w którym mieszka dłużnik, obowiązywał od dwóch lat i budził spore emocje, nie tylko wśród wierzycieli. Już w ubiegłym roku wiele instytucji, w tym samorządy, apelowały o jego uchylenie. Postulował to również RPO. Ostatecznie przepis uchylono ustawą o pomocy dla obywateli Ukrainy, a w gąszczu przepisów znalazło się też uchylenie ograniczenia licytacji.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Małoletni będący rodzeństwem przyrodnim nie są uczestnikami postępowania w sprawie o ustalenie kontaktów między nimi - orzekła w uchwale trzech sędziów Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo to konieczna jest za każdym razem ocena przez sąd, czy rodzice mogą reprezentować dziecko, czy też z uwagi na możliwość kolizji ich interesów taka reprezentacja jest wyłączona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki ma zapłacić 15 tys. złotych grzywny, z zamianą na 15 dni aresztu w razie niezapłacenia, za odmowę wykonania postanowienia sądu nakazującego przywrócenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. Krajowa Rada Sądownictwa oczekuje interwencji prokuratora generalnego ws. postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.
Krzysztof Sobczak
16.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zaskarżone orzeczenie zostało wykonane, a dziecko powróciło do Włoch i przebywa obecnie pod opieką ojca. Nie można zatem stwierdzić, że zasada demokratycznego państwa prawnego wymagała, a nawet dopuszczała wniesienie skargi nadzwyczajnej i uchylenie zaskarżonego postanowienia - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.04.2022
Prawo cywilne
Osoba, która zeznaje nieprawdę lub ją zataja, musi mieć świadomość tego, że tak jest. Bo jeśli jest przekonana, że mówi prawdę, nie może odpowiadać za np. celowe wprowadzenie organów ścigania w błąd. Ważne też, czy usłyszała pouczenie o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania lub czy odebrano od niej przyrzeczenie, bo takie braki też wykluczają jej odpowiedzialność - wynika z orzecznictwa sądów.
Aleksandra Partyk
16.04.2022
Ostatni rok to zmiany w kształceniu aplikantów warszawskiej izby. Kładziemy nacisk na podnoszenie kwalifikacji interpersonalnych, rozpoczął się program mentoringowy, chcemy ułatwić aplikantom zdobycie tytułu mediatora. Celem aplikacji nie jest bowiem tylko egzamin zawodowy, ale też pozyskanie umiejętności potrzebnych do właściwego wykonywanie zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta