Formularze do rozliczania ryczałtowego CIT już opublikowane

CIT Rachunkowość

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe wzory formularzy dotyczących opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT). Druki należy stosować począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2020 roku.

08.01.2021

Wkrótce duże zmiany w podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów kolejny raz odroczyło obowiązywanie tzw. procedury WHT refund w poborze podatku u źródła – tym razem do 30 czerwca 2021 roku. Stosowne rozporządzenia są już w Dzienniku Ustaw. Resort zapowiada dodatkowo, że wkrótce zakończy też prace nad kompleksową reformą opodatkowania rozliczeń zagranicznych.

07.01.2021

Nowe wzory druków do rozliczania PIT

PIT Rachunkowość

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia, które wprowadzają nowe, obowiązujące od stycznia 2021 roku, wzory formularzy służących do rozliczania PIT. Mają one zastosowanie do podatników i płatników podatków. Zmianie uległy m.in. wzory formularzy do rocznego rozliczenia podatku.

04.01.2021

Zmiany w używaniu kas fiskalnych od 1 stycznia 2021 roku

VAT Rachunkowość

1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym używania kas fiskalnych w 2021 roku. Rozporządzenie określa grupy podatników oraz czynności zwolnione z obowiązku rejestrowania w kasie. Określa także warunki korzystania ze zwolnienia.

04.01.2021

W 2021 roku więcej osób skorzysta z ryczałtu, ale trzeba uważać na pułapki

PIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Rozszerzony został także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem. Z tej formy mogą teraz skorzystać m.in. fizjoterapeuci, położne, pielęgniarki, księgowi, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Chętni do zmiany metody rozliczania podatku, muszą to zgłosić fiskusowi.

04.01.2021

Rok 2020 ciężki dla podatników, nie tylko przez epidemię

CIT PIT VAT

Poza epidemią koronawirusa w tym roku podatnicy mierzyli się z wieloma trudnymi zmianami w prawie. Covid utrudniał rozliczenia podatkowe, ale - jak podkreślają eksperci - resort finansów nie przygotował znaczącej pomocy. Przesunięcie niektórych terminów rozliczeń to za mało. W październiku wszyscy musieli wdrażać nowe jednolite pliki kontrolne, a wiele firm w kryzysie od 1 stycznia musi mieć nowe typy kas fiskalnych.

31.12.2020

Więcej czasu na zakup mieszkania i zwolnienie z PIT

Domowe finanse PIT

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przedłużyło do 31 grudnia 2021 roku termin na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe uzyskanego w 2018 roku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Brak zakupu do końca 2020 roku mógłby oznaczać konieczność zapłaty dodatkowego podatku.

28.12.2020

Testy i szczepionki przeciwko COVID-19 z zerową stawką VAT

VAT Koronawirus

Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0-proc. VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.

22.12.2020

Pakiet Slim VAT z podpisem prezydenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dużą nowelizację ustawy o VAT. Zmiany wchodzą w skład tzw. pakietu Slim VAT. Zmienione zostaną m.in. zasady rozliczania korekt, zwrotu podatku w ramach systemu TAX FREE, zerowej stawki VAT dla eksportu, przeliczania walut obcych na złotówki.

22.12.2020

Nowe przepisy mają ułatwić monitorowanie towarów akcyzowych

Akcyza

Uproszczenie zasad monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) - to cel nowelizacji ustawy o akcyzie, którą w środę przyjął bez poprawek Senat.

17.12.2020

Gminy mogą dłużej stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.

16.12.2020

Od stycznia nowe zasady opodatkowania spółek komandytowych i jawnych

CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Rok 2020 nie był łaskawy dla przedsiębiorców w Polsce. Przyszły nie będzie łatwiejszy – zwłaszcza, jeśli spojrzymy na zmiany prawa podatkowego. Duża rewolucja czeka zasady opodatkowania dochodu spółek komandytowych oraz spółek jawnych. Od stycznia będą musiały płacić podwójny podatek – piszą eksperci kancelarii GWW.

09.12.2020

Szczepienia na grypę od pracodawcy już bez PIT

PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna

Minister finansów podpisał przepisy o zaniechaniu poboru podatku od szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku. Oznacza to, że część firm będzie musiała skorygować wcześniejsze rozliczenia.

08.12.2020

Polska i Niemcy zawarły specjalne porozumiemie w sprawie opodatkowania pracy zdalnej

PIT Prawo pracy Podatki międzynarodowe

Pod koniec listopada 2020 roku Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące zasad opodatkowania dochodów pracowników wykonujących pracę zdalną. Chodzi o czynności wykonywane z terenu Niemiec dla pracodawcy polskiego oraz odwrotnie - z terenu Polski dla pracodawcy niemieckiego.

08.12.2020

W przyszłym roku więcej możliwości skorzystania z ryczałtu, ale trzeba uważać na pułapki

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać nowy, znacznie wyższy, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Wyniesie on dwa miliony euro. Rozszerzony zostanie także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem - m.in. o fizjoterapeutów, położne, pielęgniarki, księgowych, doradców podatkowych czy biegłych rewidentów.

08.12.2020

Podatek cukrowy już od stycznia 2021 roku

Ordynacja Finansowanie zdrowia

Przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży będą wnosić opłaty związane ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Chodzi o tzw. małpki. Specjalna opłata będzie też nałożona na napoje słodzone. Przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać w styczniu 2021 roku.

07.12.2020

Zmiany w podatkach na przyszły rok już w Dzienniku Ustaw

CIT PIT

W poniedziałek późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych od stycznia 2021 roku. Dotyczą również m.in. tzw. estońskiego CIT w Polsce, ograniczenia stosowania ulgi abolicyjnej i stawek ryczałtu od przychodów.

30.11.2020

Zamieszanie z kodami GTU w nowych JPK

VAT Rachunkowość

W środę, 25 listopada, mija termin złożenia nowych jednolitych plików kontrolnych. Podatnicy zwracają uwagę, że zamiast uproszczeń, resort finansów zafundował im kolejne problemy. Ich źródłem są m.in. kody GTU, które trzeba stosować. Do części transakcji trzeba zastosować kilka kodów, do niektórych – żadnego. O pomyłkę nietrudno. Błąd ma kosztować 500 złotych.

25.11.2020

Dłuższy czas na przekazanie zaliczek tylko dla niektórych

PIT Rachunkowość

Minister finansów podpisał rozporządzenie. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, będą mogli później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek. Resort przewiduje, że poprawi to płynność finansową przedsiębiorców.

20.11.2020