Rok na wdrożenie KSeF może nie wystarczyć

VAT Rachunkowość Finanse KSeF

Podatnicy już teraz powinni rozpocząć przygotowania do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, by spełnić nowy wymóg od 1 lipca 2024 roku. Eksperci apelują o jak najszerszą kampanię informacyjną i wyjaśnienie wynikających z przepisów wątpliwości. Spodziewają się, że ułatwienia wynikające z KSeF będą odczuwalne dopiero za 2-3 lata. Ministerstwo Finansów zapowiada kampanię po zakończeniu prac w parlamencie.

31.07.2023

TSUE określa zasady stosowania VAT przy handlu dziełami sztuki

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się kwestią podstawy opodatkowania VAT przy odsprzedaży dzieł sztuki, gdy został zapłacony VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia. W wyroku z 13 lipca br. orzekł, że VAT zapłacony od WNT dzieła sztuki należy doliczyć po podstawy opodatkowania przy odsprzedaży w drodze VAT marży.

31.07.2023

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że pozwala to uniknąć podatku bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.

28.07.2023

Nauka języków obcych jest zwolniona z VAT

VAT Doradca podatkowy

Usługi związane z nauką języków obcych korzystają ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Preferencja ma charakter ogólny. Przysługuje więc niezależnie od tego, kto świadczy usługi, ani kto jest ich odbiorcą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że może z niej skorzystać nawet deweloper.

27.07.2023

Czy należy rozliczyć podatkowo różnicę kursową od kwoty VAT?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku wystawiania faktur w euro dla zagranicznego kontrahenta, gdy miejscem opodatkowania jest Polska, faktury zawierają VAT. Wtedy różnice kursowe powstają w wyniku różnicy z przeliczenia przychodu należnego (kwota netto). Pojawia się zatem pytanie, jak postąpić z kwotą VAT.

26.07.2023

NSA: Gmina może odliczyć 100 proc. VAT od wydatków na wodociągi

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy

Samorządy mogą odliczyć cały VAT od wydatków na bieżące funkcjonowanie wodociągów i kanalizacji oraz na inwestycje w ich rozwój, nie muszą stosować tzw. prewspółczynnika VAT – orzekł w przełomowym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił również, że organ podatkowy nie może modyfikować wniosku o interpretację, ale jest związany opisem przedstawionym przez podatnika.

26.07.2023

Organy podatkowe są coraz skuteczniejsze w prowadzonych kontrolach

VAT Doradca podatkowy

Statystyki przedstawione przez Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazują na zwiększenie efektywności kontroli przeprowadzanych przez urzędy skarbowe. Niewątpliwie jest to spowodowane w dużej mierze cyfryzacją systemu podatkowego i administracji skarbowej oraz uzyskaniem przez skarbówkę nowych narzędzi, które ułatwiają przeprowadzanie kontroli - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

25.07.2023

Fiskus nierówno traktuje gości zaproszonych na imprezę integracyjną

CIT VAT Doradca podatkowy

Firma organizująca spotkanie integracyjne musi dzielić wydatki. Odliczy koszty zaproszenia tylko części gości, m.in. własnych pracowników i członków zarządu. Fiskus wyklucza jednak z kosztów wydatki przypadające na współpracowników, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, członków rady nadzorczej, kontrahentów czy przedstawicieli lokalnych władz. Według ekspertów taki podział nie wynika wprost z przepisów.

25.07.2023

Gminy nadal będą sprzedawać węgiel mieszkańcom bez kasy fiskalnej

VAT

Ministerstwo Finansów przedłuża zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych dla gmin przy sprzedaży węgla mieszkańcom. Samorządy, które nie sprzedadzą paliwa do końca lipca 2023 r., będą mogły zrobić to później, bez konieczności instalowania kasy fiskalnej online. Dostawa węgla kamiennego jest i będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie pod warunkiem udokumentowania jej fakturą.

24.07.2023

Senat za odrzuceniem ustawy o obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur od lipca 2024 r.

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

O losie ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zdecyduje Sejm. W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się bowiem za odrzuceniem nowelizacji, na mocy której e-fakturowanie miało być wymagane od lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne.

14.07.2023

Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa podatkowego to nie to samo

VAT Doradca podatkowy

Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.

14.07.2023

Przedsiębiorcy nie chcą już sami płacić za reformę podatków, domagają się ulg

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ustawodawca co roku nakłada na podatników nowe obowiązki związane z uszczelnieniem i cyfryzacją systemu podatkowego. Przykładem jest wymiana kas fiskalnych, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur czy planowane w kolejnych latach JPK CIT i PIT. Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia ulg, które choćby częściowo zrekompensują im ponoszone wydatki. Uważają, że nie wystarczy odliczenie kosztów i VAT od inwestycji.

12.07.2023

Senacka komisja za odrzuceniem ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF od połowy 2024 roku

VAT Rachunkowość Finanse KSeF

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała we wtorek odrzucenie w całości ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przy wystawianiu faktur. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył senator Leszek Czarnobaj (KO), powołując się na uwagi, które zostały wniesione przez senackich legislatorów.

11.07.2023

Po wyrokach TSUE gminy niepewne swoich rozliczeń

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Organy podatkowe wydają już pierwsze interpretacje, zgodnie z którymi gminy nie płacą VAT od dotacji na realizację projektów. To zwrot o 180 stopni, wynikający z niedawnych wyroków TSUE C-612/21 i C-616/21. Ale konsekwencją jest także brak możliwości odliczenia VAT od zakupów. Pojawiają się obawy, że fiskus będzie chciał zwrotu podatku za poprzednie lata. Według ekspertów konieczne jest stanowisko Ministerstwa Finansów.

10.07.2023

Posłowie proponują obniżkę VAT na ubranka i ułatwienia dla ryczałtowców

Podatki i opłaty lokalne PIT VAT

Przedsiębiorcy mogliby rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeśli ich przychody nie przekroczyły 3 mln euro. Obecnie to 2 mln zł. Takie zmiany proponują posłowie w komisyjnym projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji. Inna propozycja zakłada obniżkę VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 proc. do 5 proc., czego według posłów nie powinna kwestionować Unia Europejska.

06.07.2023

Mikołaj Kozak: Za lewe faktury kara taka jak za ludobójstwo

Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy

Kilka lat temu państwo wypowiedziało wojnę wystawiającym i przyjmującym „lewe” faktury. Lewe, czyli poświadczające nieprawdę co do okoliczności faktycznych, mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu. Wysoka skala uszczupleń to zbrodnia VAT-owska, za którą grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności - pisze Mikołaj Kozak, adwokat.

05.07.2023

Członkowie grupy VAT muszą składać od lipca pliki JPK

VAT

Od 1 lipca 2023 roku podmioty będące członkami grup VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy VAT. Ewidencję należy przesyłać do urzędu skarbowego za okresy miesięczne. Plik JPK_GV za lipiec 2023 roku trzeba złożyć do 25 sierpnia - informuje Ministerstwo Finansów.

04.07.2023

Od lipca mniej korekt VAT przy sprzedaży mieszanej

Finanse samorządów VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Z 500 złotych do 10 tysięcy złotych wzrosła kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja sprzedaży mieszanej wynosi 100 procent. W efekcie więcej podatników może odliczyć cały VAT. Nie trzeba też już korygować rocznego rozliczenia VAT, jeśli różnica między współczynnikiem wstępnym i ostatecznym nie przekracza 2 procent, a kwota różnicy – 10 tysięcy złotych.

03.07.2023

MF: Rozporządzenia w sprawie KSeF mają być gotowe do końca roku

VAT Rachunkowość KSeF

W 2022 Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli, co oznacza siedmiokrotny spadek w stosunku do 2008 r. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF pozwoli w jeszcze większym stopniu weryfikować prawidłowość rozliczeń bez angażowania podatników – zakłada Ministerstwo Finansów. Prace nad niezbędnymi rozporządzeniami trwają.

30.06.2023

TSUE wydał ważny wyrok w sprawie stałego miejsca prowadzenia działalności w VAT

VAT Prawo unijne

W celu ustalenia miejsca świadczenia usług nie jest istotne, gdzie znajdują się sprzedawane towary, tylko gdzie znajdują się zasoby techniczne i osobowe, z których spółka korzysta w celu produkcji towarów – wynika z orzeczenia TSUE z 29 czerwca 2023 r. (sygn. C 232/22). O tezach wyroku pisze Magdalena Jaworska, partnerka w Quidea.

29.06.2023