Ministerstwo Finansów opublikowało zapowiadany projekt rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.
- Stawką obniżoną w wysokości 8 proc. będą zatem objęte określone zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi – napisało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu.
Stawką obniżoną nie będą natomiast objęte takie zabiegi jak przykładowo: zabiegi z kategorii inwazyjnych, np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, jak również wszystkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej.
MF podkreśla, że usługi, które w świetle przepisów ustawy o VAT uznawane są za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane są przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, objęte są zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.
Projekt zakłada, że stawką 8 proc. VAT będą objęte usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU:
- 96.02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
- ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
- 96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne
- W ten sposób zarówno usługi fryzjerskie, jak i usługi kosmetyczne, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 96.02.1, będą traktowane tak samo pod względem wysokości opodatkowania VAT - uzasadnia MF.
Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r.
Czytaj również: Zerowa stawka VAT na żywność w 2024 r. >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.