MF czeka na pomysły w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość

Resort finansów rozpoczął konsultacje przepisów, które wprowadzą e-fakturę. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. Termin skróci się dla nich o 20 dni, z 60 do 40. Uwagi można zgłaszać do 23 lutego. Od 2023 roku e-fakturowanie będzie obowiązkowe.

08.02.2021

Nowe zasady dotyczące faktur korygujących w 2021 roku

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły nowe zasady dotyczące faktur korygujących, wynikają one z ustawy SLIM VAT (Simple, Local and Modern VAT). Głównym założeniem ustawy miało być ułatwienie rozliczeń podatkowych. Zmianie uległy zarówno korekty dotyczące zmniejszenia podstawy opodatkowania (korekta “in minus”) jak i korekty zwiększające podstawę opodatkowania (korekta “in plus”).

05.02.2021

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.

04.02.2021

SN odpowie, czy spółdzielnia za zarządzanie może obciążyć VAT-em

VAT Prawo gospodarcze Zarządzanie

VAT nie może być doliczony do opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeśli wewnętrzne przepisy spółdzielni regulujące ustalanie wysokości wymiaru opłat pobieranych od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, takiej możliwości nie przewiduje - uważają sędziowie sądu okręgowego. Czy jest to słuszny pogląd zdecyduje Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

03.02.2021

E-urząd skarbowy - według MF to wyższy poziom skarbowości

CIT PIT VAT Nowe technologie

Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - powiedział w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Serwis ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.

01.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

Zwolnienie z VAT usług medycznych cały czas problematyczne

VAT Opieka zdrowotna

Podatnicy cały czas nie mają pewności, jak dla potrzeb VAT, rozliczać usługi medyczne. Przepisy ustawy nie są precyzyjne. W efekcie prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowszy przykład dotyczy badań profilaktycznych kierowców. Usługa ta może być zwolniona z podatku, ale tylko jeśli na badanie kieruje pracodawca.

01.02.2021

Od 1 maja nie trzeba będzie drukować paragonów

VAT Rachunkowość

Rząd wraca do pomysłu umożliwienia wystawiania paragonów w wersji elektronicznej. Zmiany w kasach fiskalnych i dokumentowaniu sprzedaży przewidują opublikowane w czwartek projekty dwóch rozporządzeń. Trafiły już one do konsultacji społecznych. Zmiany miałyby wejść w życie 1 maja 2021 roku.

28.01.2021

Resort finansów poprawia strukturę JPK_EWP

VAT Rachunkowość

Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano we wtorek skorygowaną wersję JPK_EWP(2)_v1-1. Chodzi o strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Dotyczy ona jednolitego pliku kontrolnego (JPK) dla ewidencji przychodów, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

26.01.2021

Przez zmiany w VAT zakupy przez internet będą droższe

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Za niecałe pół roku zmienią się diametralnie zasady rozliczania VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

25.01.2021

Rozliczenie VAT za ostatni kwartał 2020 roku według nowych zasad

VAT Rachunkowość

Do poniedziałku, 25 stycznia, podatnicy, rozliczający VAT kwartalnie, muszą wysłać nowy jednolity plik kontrolny. Po raz pierwszy, obok części ewidencyjnej, muszą oni złożyć także część deklaracyjną JPK_V7K. W nowym pliku trzeba wykazać transakcje za ostatnie trzy miesiące 2020 roku.

22.01.2021

Jaki dzień powinien widnieć na fakturze pod datą sprzedaży usługi najmu?

VAT Rachunkowość

Jeżeli podatnik zna przyszły termin realizacji transakcji sprzedaży, który nie przekracza ustawowych 30 dni, może zafakturować transakcję wcześniej. Nota księgowa wystawiana jest natomiast dla dokumentowania operacji związanej z rozrachunkami. Dlatego też nie może dokumentować czynności wynajmu notami - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

20.01.2021

MF konsultuje objaśnienia dotyczące Slim VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Do 1 lutego 2021 roku przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do projektu objaśnień podatkowych przepisów wchodzących w skład tzw. pakietu Slim VAT. W dokumencie znajdują się m.in. przykłady praktycznych zastosowań nowych przepisów podatkowych. Ministerstwo Finansów wyjaśnia także zasady rozliczania korekt faktur.

19.01.2021

Sklep przy sprzedaży przez internet może odmówić wystawienia faktury

VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zamknięcie galerii handlowych spowodowało, że klienci coraz chętniej wybierają zakupy internetowe. Niektórzy z kupujących produkty do biura ze zdziwieniem dowiadują się, że nie wszyscy sprzedawcy chcą wystawiać faktury przedsiębiorcom. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach taka odmowa jest możliwa i zgodna z prawem.

15.01.2021

NSA: Członek zarządu odpowie za zaległości spółki, nawet jeśli zaskarżono decyzję

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

12.01.2021

Pakiet Slim VAT dobry, ale zmiany zbyt ograniczone

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pakiet uproszeń w podatku VAT zwany SLIM VAT należy ocenić pozytywnie. Odpowiada on na postulaty przedsiębiorców domagających się uproszczenia rozliczeń podatkowych. Niestety zdecydowano się tylko na ograniczone zmiany – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

12.01.2021

Slim VAT, zamiast uprościć, jeszcze bardziej skomplikował rozliczanie faktur korygujących

VAT Rachunkowość

Obowiązujący od stycznia tzw. pakiet Slim VAT w założeniu miał uprościć rozliczenia podatkowe. Okazuje się jednak, że przynajmniej część nowych rozwiązań rodzi jeszcze większe wątpliwości niż wcześniej. Jest tak m.in. z fakturami korygującymi in minus. W rezultacie firmy będą musiały gromadzić stosy dodatkowych dokumentów i potwierdzeń.

08.01.2021

Brexit wpłynie na opodatkowanie nie tylko towarów, ale też usług

VAT Podatki międzynarodowe Brexit

Dużo mówi się o wpływie Brexit na konsekwencje w zakresie opodatkowania transakcji towarowych między Polską a Wielką Brytanią. Nie można jednak zapomnieć o kontekście opodatkowania usług. I tak w przypadku usług, Brexit oddziałuje przede wszystkim na sposób opodatkowania usług świadczonych dla niepodatników – piszą eksperci KPMG w Polsce.

07.01.2021

Ponad 60 osób oskarżonych o wyłudzanie podatku VAT

Prawo karne VAT

61 osób stanie przed sądem w związku z wyłudzaniem podatku VAT. Grozi im do 15 lat więzienia. W śledztwie prowadzonym przez ABW i prokuraturę zidentyfikowano członków grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem metalami. Skarb Państwa stracił ponad 50 milionów złotych.

05.01.2021

Ostatnie dni na wniosek o zwrot VAT w ramach ulgi na złe długi

VAT Podatki międzynarodowe

Wyrok TSUE w sprawie polskich przepisów dotyczących ulgi na złe długi w VAT został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 7 grudnia. Oznacza to, że podatnicy mogą jeszcze tylko przez kilka dni wnioskować o zwrot podatku. Termin na złożenie wniosku mija 7 stycznia 2021 roku.

04.01.2021