Szczepienia przeciwko grypie bez podatku dochodowego

Domowe finanse PIT Rachunkowość

W poniedziałek ogłoszony został projekt przepisów dotyczących zwolnienia z PIT szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku.

26.10.2020

Następne rozliczenie VAT już po nowemu, ale pełne wątpliwości

VAT Rachunkowość

W poniedziałek firmy po raz ostatni rozliczają VAT według dotychczasowych zasad. Za miesiąc będą już musiały wysłać nowy jednolity plik kontrolny, który zastąpi też deklaracje vatowskie. Problem jednak w tym, że nowe zasady zamiast upraszczać, tylko komplikują sytuację. Niejasne są chociażby nowe kody dla towarów i usług. Za błędy w raportowaniu będą groziły dotkliwe kary finansowe.

26.10.2020

60 wniosków do prokuratury za nielegalne doradztwo podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nawet 50 tysięcy złotych kary mogą zapłacić osoby i firmy, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez wymaganych uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich podmiotów w Polsce. Do prokuratury trafiło w środę 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.

21.10.2020

MF i PFR zapewniają o braku ryzyka utraty finansowania w przypadku restrukturyzacji spółek

CIT Rachunkowość

Przedsiębiorcy należący do sektora MŚP, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej nie muszą mieć zgody Polskiego Funduszu Rozwoju na przeprowadzenie reorganizacji, która skutkuje sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności. W przypadku takich przekształceń umowa subwencji finansowej pozostaje w mocy i nie ma ryzyka utraty wsparcia.

21.10.2020

Sąd przypomina MF, że objaśnienia nie mogą nakładać obowiązków na podatników

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych. A więc wbrew stanowisku resortu, podatnik dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi IP BOX może przygotować po zakończeniu roku. Z przepisów nie wynika, że ewidencje muszą być prowadzone na bieżąco.

21.10.2020

Latem fiskus rzadziej kontrolował, teraz będzie nadrabiał

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W ostatnim czasie niemal o 20 procent spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych. Kontroli podatkowych było natomiast prawie o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność fiskusa ma związek z pandemią. Jesienią kontroli może być jednak więcej, m.in. ze względu na niższe wpływy budżetowe.

20.10.2020

MF zachęca do kontaktów elektronicznych

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Resort finansów poleca korzystanie z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej. W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych. Zalecenia MF mają związek z epidemią koronawirusa.

19.10.2020

MF konsultuje zasady sporządzania sprawozdań finansowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Komitet Standardów Rachunkowości planuje opracowanie dokumentu, który będzie pomocny w przygotowaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 w zakresie zagadnień związanych z pandemią Covid-19 - informuje Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych. I zachęca do wypełnienia ankiety w tej sprawie.

16.10.2020

Limitowanie kosztów na rzecz podmiotów powiązanych ciągle problematyczne

CIT Rachunkowość

Brak zastosowania ograniczenia w ujęciu wydatków w kosztach podatkowych przewidziany w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT nie jest uzależniony od ujęcia wydatku jako elementu ceny finalnej produktu. Wymaga się jedynie wykazania bezpośredniego związku poniesionego wydatku z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczenia usługi.

09.10.2020

Firmom coraz trudniej jest odzyskać VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Doradcy podatkowi zauważają, że ostatnio firmy coraz dłużej muszą czekać na zwrot VAT. Skarbówka wszczyna długie kontrole i opóźnia wydanie decyzji. Rekordziści czekają nawet 1000 dni. Procedurę może przyspieszyć wniosek o przeksięgowanie środków na rachunek VAT. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo z tych pieniędzy firmy nie mogą swobodnie korzystać.

05.10.2020

Wydruk poświadczonego zgłoszenia celnego daje prawo do odliczenia VAT

VAT Rachunkowość

PZC jest dokumentem celnym w rozumieniu przepisów VAT. Upoważnia zatem do odliczenia podatku naliczonego. Może to nastąpić w deklaracji za okres, w którym otrzymano ten dokument celny. Uznać trzeba, że otrzymanie następuje z chwilą pobrania przez podatnika stosownego dokumentu z serwera organów celnych - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

01.10.2020

Nowa forma rozliczania VAT i kody GTU już od 1 października

VAT Rachunkowość

Już w czwartek, 1 października, nowy jednolity plik kontrolny (JPK_VAT) zastąpi dokumenty wysyłane obecnie. Od października nie trzeba będzie też wysyłać deklaracji podatkowych dla potrzeb VAT. Zmiany wymuszą jednak podawanie szczegółowych informacji o transakcjach. Konieczne będzie też nadanie nowych kodów GTU dla towarów i usług.

01.10.2020

Więcej czasu na zatwierdzenie sprawozdań finansowych przez niektóre jednostki

Rachunkowość

Minister finansów przedłużył terminy na zatwierdzenie sprawozdań finansowych. Więcej czasu mają spółdzielnie mieszkaniowe i podmioty (z wyłączeniem spółek handlowych), które mają liczne organy zatwierdzające i nie mają możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

30.09.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązują wszystkich problemów z rozliczaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Podatnicy złożyli już prawie 13 tysięcy wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Pytania najczęściej dotyczą opodatkowania produktów spożywczych, przede wszystkim herbat i przypraw, a także usług gastronomicznych i cateringowych. WIS trudno jednak zastosować do świadczeń niematerialnych, a także do transakcji zwolnionych z VAT.

29.09.2020

Wkrótce kongres podatkowy Konfederacji Lewiatan

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 14-15 października odbędzie się, w tym roku po raz pierwszy online, kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Spotkanie rozpocznie duża, bezpłatna konferencja na temat najważniejszych zmian w prawie podatkowych. Rejestracja uczestników już ruszyła.

28.09.2020

Ryczałtowy PIT liczy się łatwo, ale uwaga na pułapki

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów chce, aby więcej podatników mogło płacić PIT w formie ryczałtu. Najnowszy projekt przewiduje podwyższenie limitu przychodów i rozszerzenie definicji wolnego zawodu. Doradcy podatkowi zwracają jednak uwagę, że ryczałt w niektórych przypadkach może okazać się pułapką i wybór tej metody rozliczeń może nie być opłacalny.

28.09.2020

Koronawirus skutecznie utrudnia pracę biegłym rewidentom

Rachunkowość

Od 1 października firmy muszą zacząć inwentaryzację. W weryfikacji zapasów powinni jednak uczestniczyć biegli rewidenci, ale wiele podmiotów, z powodu epidemii, nie wpuszcza osób z zewnątrz do swoich biur i magazynów. Może to spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami. Biegli liczą na zmianę przepisów lub jasne wytyczne resortu finansów.

25.09.2020

Podatnik ma swobodę w dokumentowaniu unijnych dostaw towarów

VAT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Najnowsza interpretacja podatkowa pozwala sprzedającym na unijny rynek stosować 0-proc. VAT. Nie trzeba w tym celu prowadzić żmudnej dokumentacji. By potwierdzić wywóz, można stosować albo przepisy unijnego rozporządzenia, albo polskiej ustawy o VAT. Wystarczające będą dokumenty elektroniczne i maile. Potwierdzenia papierowe nie są już wymagane.

23.09.2020

Zmiany w podatkach - także prawnicy PIT rozliczą w formie ryczałtu

Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.

22.09.2020