Wydatek na zakup bieżni nie jest kosztem programisty

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wydatek na zakup bieżni do korzystania przez programistę nie może być kosztem podatkowym jego działalności. Taki wydatek można byłoby odliczyć, gdyby z bieżni korzystali pracownicy przedsiębiorcy. Tak uznała skarbówka w najnowszej interpretacji. Wraca tym samym problem zaliczania do kosztów działalności gospodarczej wydatków o charakterze osobistym.

14.12.2022

Dieta z tytułu podróży służbowych może być kosztem przedsiębiorcy

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał właśnie interpretację, w której wyjaśnia zasady zaliczenia wartości diet z tytułu podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów. Problem dotyczy zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych, ale też większych firm. Interpretacja ta dopuszcza zaliczenie kosztów podróży przedsiębiorcy - kierowcy w koszty firmy.

13.12.2022

Składka zdrowotna, czyli jak rząd nabił Polaków w butelkę

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pod rządami Polskiego Ładu Polska miała być krainą mlekiem i miodem płynącą. Lepiej miało się też żyć Polakom, bo choćby więcej pieniędzy miało iść na ochronę zdrowia. Oczywiście z naszych podatków, a dokładnie – ze składki zdrowotnej, która stała się podatkiem i znacząco wzrosła. Nie minął jeszcze rok, a już widać, ile te obietnice były warte. Sam rząd ma chyba tego świadomość, skoro po kryjomu przeforsował zmiany niekorzystne dla Polaków.

13.12.2022

Fiskus chce daniny solidarnościowej także od straty

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Organy skarbowe uważają, że przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej nie uwzględnia się strat z lat ubiegłych. Tymczasem eksperci twierdzą, że nie ma żadnego uzasadnienia, żeby od tego dochodu, którym podatnik faktycznie nie rozporządza, bo pokrył nim stratę z lat ubiegłych, płacił daninę solidarnościową.

12.12.2022

Rząd po cichu wycofał się z finansowania z budżetu składki zdrowotnej dla wielu osób

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 2023 r. budżet państwa nie będzie już przekazywał NFZ składek zdrowotnych m.in. za żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, uczniów, dzieci w placówkach wychowawczych lub opiekuńczych, za studentów czy doktorantów. Ale osoby te nadal będą miały status osoby ubezpieczonej. Prawnicy mówią o osłabieniu ubezpieczeniowego charakteru systemu opieki zdrowotnej, ale też uderzeniu w dochody NFZ.

12.12.2022

Ulga na zabytki okrojona od 2023 roku – z zakupem pałacyku trzeba się spieszyć

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Nowelizacja Polskiego Ładu ograniczyła zakres ulgi na zabytki. Podatnik, ponoszący wydatki na zakup zabytku nieruchomego, może z niej skorzystać, pod warunkiem poniesienia ich jeszcze w tym roku. Prac konserwatorskich będzie mógł dokonać w 2023 roku. Warunkiem odliczenia jest konieczność posiadania zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora zabytków potwierdzającego wykonanie tych prac.

10.12.2022

MF przygotowuje objaśnienia do zasad składania PIT-2 i innych oświadczeń

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Do konsultacji trafił projekt objaśnień dotyczących składania przez podatników PIT oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych prze płatników tego podatku. Nowe zasady mają szczególne znaczenie dla pracowników i ich pracodawców. Chodzi m.in. o stosowanie różnych ulg podatkowych, kosztów uzyskania przychodów i wybranej stawki podatku.

09.12.2022

Mikołajkowe i świąteczne prezenty dla pracowników i emerytów czasem bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.

06.12.2022

Za sołtysa inkasenta nie trzeba odprowadzać składki zdrowotnej

Samorząd terytorialny PIT

Czy sołtysi pełniący funkcję inkasentów podatków i opłat lokalnych powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych? Czy samorządy, które miały problemy z odpowiedzią na to pytanie, mogą odetchnąć z ulgą. Otóż nie powinni. Kluczowe znaczenie ma tu fakt, iż sołtysi zostali wyznaczeni do tej funkcji, a nie powołani na mocy aktu powołania.

06.12.2022

Ulga na robotyzację zmieniona po dziwnym procesie legislacyjnym

CIT PIT Nowe technologie

Od 2024 roku ulga podatkowa na robotyzację będzie ograniczona - nie obejmie działalności górniczej, magazynowania paliw kopalnych oraz ich przeróbki, dystrybucji lub spalania. Nowe przepisy błądziły po sejmowych projektach, ale w końcu zostały uchwalone. Mimo że je poprawiono, wciąż brzmią nieprecyzyjnie, co stwarza ryzyko niekorzystnej dla podatników interpretacji. Może je jeszcze poprawić Senat.

06.12.2022

NSA: Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wycofanej ze spółki to nadal przychód z działalności

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Skoro podatnik we wniosku o interpretację podał, że sprzedał nieruchomość wycofaną z działalności gospodarczej, to przychody z tej sprzedaży są przychodami z tej działalności. Przez sześć lat podlegają więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny, odnosząc się do wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przeniesienia jej na potrzeby własne wspólników.

05.12.2022

Estoński CIT dla niektórych firm okazał się kosztowną pułapką - zmiana prawa jest konieczna

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Firmy, które w 2021 roku przeszły na tzw. estoński CIT, znalazły się w dużo gorszej sytuacji niż podmioty, które zmieniły sposób rozliczenia podatku później. Wszystko przez Polski Ład i brak odpowiednich przepisów przejściowych. Skutek jest taki, że – wbrew zasadzie sprawiedliwości podatkowej – muszą one płacić dodatkową daninę. Tym, którzy nie chcą płacić niesprawiedliwego podatku, urzędy grożą egzekucją.

02.12.2022

Likwidacja konta IKZE podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Rachunkowość

IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jest jedną z form gromadzenia oszczędności emerytalnych. Korzystanie z tej formy oszczędzania daje prawo do ulgi podatkowej w postaci pomniejszenia w zeznaniu rocznym podstawy opodatkowania o wartość dokonywanych wpłat. Należy jednak pamiętać, że z wypłatą zgromadzonych środków może wiązać się obowiązek odprowadzenia podatku.

01.12.2022

Zerowy PIT dla pracujących seniorów - RPO sygnalizuje problemy

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.

01.12.2022

Zwolnienie przedmiotowe w PIT przy sprzedaży działki rolnej nie takie oczywiste

Domowe finanse PIT

Przychód ze sprzedaży gruntów zaklasyfikowanych do użytków rolnych, stanowiących uprzednio gospodarstwo rolne, podlega zwolnieniu od PIT. Sam fakt bycia rolnikiem i prowadzenie w dalszym ciągu gospodarstwa rolnego to za mało. Konieczna jest weryfikacja charakteru nieruchomości. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

28.11.2022

Niepełnosprawny odliczy ulgę na taksówkę, ale na basen już nie

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Wydatki poniesione w związku z używaniem samochodu osobowego do dowożenia na zabiegi rehabilitacyjne niepełnosprawnego dziecka podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a małżonkom przysługuje podwójny limit po 2 280 zł. Bez znaczenia jest fakt, że samochód jest używany w działalności męża jako taksówka. Wydatków na zajęcia na basenie nie można odliczyć.

26.11.2022

Fundacje rodzinne nie do końca atrakcyjne, głównie z powodów podatkowych

CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej został w sumie dobrze przyjęty. Ale ma niedociągnięcia, które spowodują, że w przypadku jej rozwiązania, trzeba będzie zapłacić podatek wyższy, niż przy rozwiązaniu zwykłej spółki - sygnalizują eksperci. Wskazują, że fundacja może być podatkową "złotą klatką" - można będzie w nią korzystnie zainwestować, gorzej z wyciągnięciem z niej pieniędzy.

25.11.2022

Przyjęcia firmowe już bez podatkowego obciążania pracowników, ale sytuacja współpracowników niepewna

CIT PIT

Przedświąteczny "śledzik" dla pracowników może być od strony podatkowej korzystnie rozliczony, o ile ma cechy integracyjne, związane z działalnością firmy. Jednak imprezy, na których bywają także współpracownicy i inni goście firmy, bywają już niejednolicie traktowane przez fiskusa i sądy. Ta niekorzystna wersja zmuszałaby organizatora do odrębnego rozliczania konsumpcji takich gości.

24.11.2022

Niektóre dochody związane z kredytami mieszkaniowymi dłużej bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru PIT od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym obowiązuje tylko do końca 2022 roku. Korzystne zasady mają jednak być utrzymane dłużej. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia, które utrzyma zwolnienia z podatku przez kolejne dwa lata.

18.11.2022