Podatniczka, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, niefigurująca w CEIDG ani KRS, będąca właścicielką nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym z usługami, zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jest to najem prywatny świadczony na podstawie zawartych z różnymi podmiotami umów najmu. Najemcy są zobowiązani ponosić w odpowiednio ustalonej wysokości koszty czynszu, a także koszty eksploatacyjne zużywania windy, energii elektrycznej, paliwa gazowego, wody, odprowadzanych ścieków, odbioru śmieci oraz pozostałe koszty w zakresie zawieranych przez nich umów. Wnioskodawczyni jako wynajmująca otrzymuje od poszczególnych usługodawców faktury VAT z tytułu wykorzystania mediów, a następnie, refakturując równowartość wskazanych kosztów na najemców, obciąża ich w ten sposób obowiązkiem zapłaty. Z kolei koszty, które pochodzą z zawieranych przez najemców umów są przez nich rozliczane indywidualnie.

Sprawdź w LEX: Wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową - postępowanie krok po kroku >>>

Opodatkowanie przychodów z najmu

Wnioskodawczyni wskazała, że przychody otrzymywane z tytułu wynajmu lokali są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednakże ma wątpliwości, czy zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne powinna odprowadzać od całej kwoty przekazywanej przez najemców (tj. od zarówno czynszu jak i kosztów eksploatacyjnych), czy wyłącznie od kwoty stanowiącej czynsz najmu. Zdaniem wnioskodawczyni, zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne powinien być odprowadzany wyłącznie od przekazywanej przez najemców kwoty stanowiącej czynsz najmu (wynagrodzenia dla wynajmującego za oddanie przedmiotu najmu w używanie), bowiem źródłem osiąganego przez wnioskodawczynię przychodu jest najem, a podstawą generowania przychodów z najmu jest fakt zaistnienia między podatnikiem a innym podmiotem stosunku prawnego w postaci najmu uregulowanego pisemną umową, w której określona wysokość czynszu staje się przysporzeniem majątkowym wynajmującego. Wnioskodawczyni podkreśliła, że ponoszone przez najemców wydatki związane z przedmiotem najmu nie należą do grupy składników przychodu osiąganego przez wynajmującego, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie stanowią też przysporzenia majątkowego z najmu lokalu mieszkalnego. Do uiszczania opłat eksploatacyjnych w zakresie zawartych z usługodawcami umów zobowiązani są najemcy, a wynajmujący to jedynie pośrednicy w zakresie uiszczania środków na rzecz właściwych usługodawców. Na potwierdzenie swojego zdania, podatniczka powołała się na interpretację indywidualną z 4 maja 2020 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.277.2022.2.EW

Zobacz również: Zyski z prywatnego najmu od stycznia obowiązkowo objęte ryczałtem >>

Czytaj w LEX: Najem i dzierżawa lokali mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej >>>

Opodatkowanie czynszu jako przychodu wynajmującej

Stanowisko wnioskodawczyni zostało uznane za prawidłowe (interpretacja indywidualna z 29 listopada 2022 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.770.2022.1.WS). Dyrektor KIS wskazał, że ustawa o PIT wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Przychód stanowią m. in. otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne. Dochody osiągane przez wynajmującego w ramach najmu, jak słusznie wskazała wnioskodawczyni, są opodatkowane na podstawie ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Cena promocyjna: 35.81 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 125.31 zł


Opłaty eksploatacyjne najemcy nie stanowią źródła przychodu

Organ interpretujący zwrócił uwagę, że podstawę generowania przychodów z najmu stanowi fakt zawarcia umowy, w której określona wysokość czynszu jest należna wynajmującemu jako przysporzenie majątkowe i przychód w rozumieniu podatkowym. Jednak jak podkreślił organ, czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Co więcej, przyznając rację wnioskodawczyni uznał, że składnikiem przychodu osiąganego z najmu nie są ponoszone przez najemcę opłaty związane z jego przedmiotem, bowiem wskazane uprzednio dodatkowe opłaty nie stanowią przychodów ze źródła, jakim jest najem ani też nie skutkują przysporzeniem majątkowym. Nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń wedle przepisów ustawy o PIT. Są to jedynie kwoty, które najemcy opłacają za pośrednictwem wnioskodawczyni jako wynajmującej tytułem opłat eksploatacyjnych, niestanowiące przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.