NSA w trybie niejawnym, szybciej, ale bez ostatniego słowa pełnomocnika

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Od poniedziałku posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i wojewódzkich sądach administracyjnych położonych w obszarze należącym do strefy czerwonej odbywają się w trybie niejawnym. Zdaniem ekspertów przyspieszy to rozpatrzenie skarg, ale może pozbawić strony profesjonalnej argumentacji pełnomocników, która dla wyniku sprawy może okazać się bezcenna.

20.10.2020

Latem fiskus rzadziej kontrolował, teraz będzie nadrabiał

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W ostatnim czasie niemal o 20 procent spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych. Kontroli podatkowych było natomiast prawie o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność fiskusa ma związek z pandemią. Jesienią kontroli może być jednak więcej, m.in. ze względu na niższe wpływy budżetowe.

20.10.2020

Leasing to nie zawsze schemat podatkowy, ale raportować czasem trzeba

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Leasing jest popularną formą finansowania zakupu pojazdów lub innych urządzeń wykorzystywanych w działalności przedsiębiorców. Podatkowo szczególnie korzystny jest leasing operacyjny. Nierozstrzygnięty jest jednak spór, czy to jest schemat podatkowy wymagający raportowania i kiedy pojawiają się obowiązki informacyjne w zakresie MDR - pisze Konrad Kurpiewski z PwC.

16.10.2020

Polski system podatkowy nisko oceniony

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

W szóstej edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród uwzględnionych 36 państw OECD. Za szczególnie złe uznane zostały nie tyle same stawki, co skomplikowanie systemu związane z licznymi preferencjami i wyjątkami.

15.10.2020

NSA: Nie tylko sąd rejestrowy musi wiedzieć o zmianie siedziby spółki

Ordynacja VAT Spółki

Zmiana adresu siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o tym organu podatkowego. Dlatego spółka nie przywróci terminu do wniesienia odwołania od decyzji twierdząc, że przesyłka nie została doręczona pod aktualnym adresem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.10.2020

NSA: To doradca podatkowy jest adresatem pism od fiskusa

Ordynacja Doradca podatkowy

Skoro organ o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zawiadomił tylko podatnika, a nie doradcę podatkowego, to zawiadomienie jest nieskuteczne. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny. Ustanawiając w sprawie doradcę podatkowego jako pełnomocnika, podatnik może oczekiwać, że o wszystkim dowie się właśnie od niego.

08.10.2020

MF: Jest nowa broszura JPK dla ksiąg rachunkowych

Ordynacja CIT VAT

Dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się po 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała nowa broszura dotycząca JPK dla ksiąg rachunkowych. Za nieudostępnienie struktur JPK grozi kara porządkowa do 2800 zł. Podatnicy nie będą musieli aktualizować oprogramowania – informuje Ministerstwo Finansów.

06.10.2020

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.

01.10.2020

Konsultacji projektów prawa nie ma, są pozorne lub trwają… dwa dni

Samorząd terytorialny Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Prace nad ustawą futerkową, nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych czy o IPN, to najświeższe przykłady drastycznego ograniczania konsultacji prawa. Rząd wydaje się robić wszystko, by utrudnić szansę wypowiedzenia się ekspertom i zainteresowanym. Połowa projektów ustaw nie ma udokumentowanych konsultacji publicznych.

01.10.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązują wszystkich problemów z rozliczaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Podatnicy złożyli już prawie 13 tysięcy wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Pytania najczęściej dotyczą opodatkowania produktów spożywczych, przede wszystkim herbat i przypraw, a także usług gastronomicznych i cateringowych. WIS trudno jednak zastosować do świadczeń niematerialnych, a także do transakcji zwolnionych z VAT.

29.09.2020

Wkrótce kongres podatkowy Konfederacji Lewiatan

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 14-15 października odbędzie się, w tym roku po raz pierwszy online, kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Spotkanie rozpocznie duża, bezpłatna konferencja na temat najważniejszych zmian w prawie podatkowych. Rejestracja uczestników już ruszyła.

28.09.2020

Wkrótce likwidacja szlabanów i nowy system opłat za przejazdy autostradami

Ordynacja Administracja publiczna

Od stycznia 2021 roku wprowadzony zostanie nowy system pobierania opłat drogowych dla pojazdów ciężkich i fakultatywnie dla lekkich, a od lipca 2021 r. już dla wszystkich pojazdów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system opłat e-Toll. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 roku.

25.09.2020

Już wkrótce konferencja podatkowa stowarzyszenia ELSA Poland

Ordynacja Dla studenta

21 i 22 października odbędzie się XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa - „Podatki jutra”. Tegoroczna edycja będzie w formie online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Główne tematy to: wpływ kryzysów gospodarczych na system podatkowy, podatki po kryzysie i futurologia podatkowa, czyli podatki przyszłości.

24.09.2020

Pracownicy skarbówki szykują akcję ostrzegawczą

Ordynacja Administracja publiczna

W przyszłą środę, 30 września, odbędzie się akcja ostrzegawcza pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie ona polegała na wyłączeniu komputerów od godz. 10 do 10.20. Urzędnicy nie zgadzają się m.in. na zamrożenie płac w sferze budżetowej i redukcję zatrudnienia.

24.09.2020

Firmy będą musiały sprawdzać klientów swoich własnych kontrahentów

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Od stycznia 2021 roku podatnik nigdy nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Do tego doprowadzi przygotowywana zmiana przepisów. Raporty będą składać firmy współpracujące z podmiotami, które swoich klientów mają w tzw. rajach podatkowych. Trzeba więc będzie ich prosić o specjalne wykazy.

24.09.2020

MF daje za mało czasu na konsultacje przepisów

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych wystosował apel o rzetelne konsultacje nowych przepisów podatkowych. Na przygotowanie uwag do nowej ustawy wprowadzającej m.in. CIT dla spółek komandytowych resort finansów dał doradcom podatkowym zaledwie dwa dni robocze. Zdaniem KIDP to naruszenie przepisów i dobrej praktyki legislacyjnej.

22.09.2020

NSA: Liczy się data odbioru maila przez pełnomocnika, a nie wysłanie go przez urząd

Ordynacja Doradca podatkowy

Upływ terminu na zawiadomienie pełnomocnika podatnika następuje z chwilą odbioru pisma doręczonego w drodze elektronicznej. Moment wpłynięcia dokumentu na jego skrzynkę elektroniczną nie ma znaczenia. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale, rozpatrując kwestię skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT.

21.09.2020

WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus

Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.

18.09.2020

Skarbówka może zdecydować o domiarze podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy podatkowe mogą domagać się dodatkowych kwot związanych z unikaniem opodatkowania. Wysokość domiaru jest uzależniona od wartości stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej. Maksymalnie może wynieść nawet 120 proc. Prawo to ma zapobiec zaniżaniu podstawy opodatkowania.

17.09.2020

Ministerstwo Finansów zaprasza podatników do współdziałania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów przypomina, że od lipca prowadzony jest pilotaż programu współdziałania. Współpraca w praktyce ma polegać na pełnej przejrzystości rozliczeń, bieżącym kontakcie ze skarbówką i mniejszej liczbie kontroli. Do programu cały czas można się zgłaszać. Chęć współpracy z fiskusem wyraziło na razie kilkanaście podmiotów.

16.09.2020