Odwołanie stanu epidemii spowoduje chaos w raportowaniu schematów podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, już 16 maja ma zostać odwołany stan epidemii. Planowane jest “zastąpienie” go stanem zagrożenia epidemicznego. Warto więc zapytać o skutki tej potencjalnej zmiany w sferze podatków, w tym o jej wpływ na obowiązki informacyjne w zakresie raportowania schematów podatkowych – piszą Konrad Kurpiewski i Agata Śliwińska z PwC.

13.05.2022

Adam Glapiński powołany ponownie na prezesa NBP

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm powołał w czwartek Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Za powołaniem Glapińskiego głosowało 234 posłów, przeciw było 223 posłów, nikt się nie wstrzymał od głosu. Zdaniem opozycji to zły wybór, ponieważ Glapiński jest jednym z głównych odpowiedzialnych m.in. za skokowy wzrost inflacji w ostatnich miesiącach.

12.05.2022

Polacy złożyli niemal 20 mln e-PITów – to rekord

PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że ponad 91 proc., czyli 19,8 mln, deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. W wersji papierowej wpłynęło tylko 1,9 mln zeznań. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już ok. 73 mln razy, a podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT 19 mln razy.

11.05.2022

Odwołanie stanu epidemii wpłynie na rozliczenia podatkowe

CIT PIT Rachunkowość

Od 16 maja przestanie obowiązywać stan epidemii. Pozostaniemy jednak w stanie zagrożenia epidemicznego. Spowoduje to spore zmiany w rozliczaniu podatków. Część z nich będzie miała zastosowanie już od 1 czerwca, inne pozostaną z podatnikami do końca roku. Podatkowe skutki odwołania epidemii dotkną rozliczających PIT, CIT, VAT i akcyzę.

11.05.2022

Znikają małe firmy audytorskie, a rynek się konsoliduje

Rachunkowość Compliance

W Polsce w 2021 r. funkcjonowało 1364 firm audytorskich. Zmniejsza się stopniowo udział jednoosobowych działalności gospodarczych, firmy audytorskie przekształcają się w spółki kapitałowe. W około 80 proc. funduszy inwestycyjnych i subfunduszy będących jednostkami zaufania publicznego badania wykonywały cztery największe firmy audytorskie – wynika z raportu Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

11.05.2022

Zmiana wysokości zaliczki zmniejszającej podatek - preferencje dla wieloetatowców

PIT Rachunkowość

Od lipca 2022 rząd zapowiedział zmianę zasad stosowania przez płatników kwoty wolnej od podatku. Istotne zmiany dotyczyć mają pracowników wieloetatowych, czyli osoby osiągające dochody np. z kilku umów o pracę, łączących etat z emeryturą, czy umowy o pracę i umowy zlecenia. Pracownik zamiast jednego płatnika będzie mógł wskazać do trzech, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek.

10.05.2022

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania ogranicza interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT VAT

Skomplikowanie przepisów przez Polski Ład spowodowało wzrost liczby wniosków o interpretacje indywidualne. Dyrektor KIS regularnie odmawia jednak wydawania interpretacji podatkowych powołując się na możliwość zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Eksperci ostrzegają, że może to doprowadzić do wzrostu i tak już licznych sporów sądowych podatników z organami skarbowymi.

10.05.2022

Rozliczenie rocznego podatku można skorygować

Domowe finanse PIT

Bez względu na to, czy wybraliśmy elektroniczne rozliczenie za pośrednictwem systemu Twój e-PIT, czy wysłaliśmy swoje zeznanie roczne w formie tradycyjnej do urzędu skarbowego, w każdej chwili możemy złożyć jego korektę. Powody poprawiania rozliczenia warto uzasadnić, żeby uniknąć wezwania do urzędu i dodatkowych wyjaśnień.

07.05.2022

Odsetki od zaległości podatkowych rosną przez inflację i podwyżki stóp procentowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Z powodu wysokiej inflacji, Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy regularnie podnosi stopy procentowe. Zmiany dotyczą także tzw. stopy lombardowej. Jej wysokość wpływa na poziom odsetek od zaległości podatkowych. Wyższe odsetki należą się także od zwrotów podatku i nadpłat.

06.05.2022

Raportowanie o praniu pieniędzy może naruszać tajemnicę zawodową prawników

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Obowiązki raportowania wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu mają także zawody prawnicze. Przypomniał o tym niedawno Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Eksperci podkreślają jednak, że wywiązywanie się z tego obowiązku nie może naruszać tajemnicy zawodowej.

06.05.2022

ZUS i skarbówka wymienią się dokumentami i sprawdzą wszystkich przedsiębiorców

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Pojawia się ryzyko dużego sporu kompetencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje szefa Krajowej Administracji Skarbowej o formie opodatkowania i wysokości przychodów przedsiębiorców. Skarbówka ma to weryfikować, a rozbieżności sygnalizować do ZUS. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, kto dalej ma się nimi zajmować – zwłaszcza, że fiskus pewnych kwestii nie jest w stanie zweryfikować w trakcie roku.

05.05.2022

Udzielone rabaty pomniejszają przychody z działalności nierejestrowej

PIT Małe i średnie firmy

Podatnik, który uzyskuje przychody z działalności nierejestrowej, obwarowane limitem 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, może je pomniejszyć o wartość udzielonych bonifikat i skont. Potwierdza to skarbówka. Z interpretacji wynika, że nie każde otrzymanie środków pieniężnych musi stanowić przychód.

04.05.2022

W poniedziałek ostatni dzień na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Zeznania podatkowe PIT za 2021 rok trzeba złożyć najpóźniej 2 maja 2022 r. Najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT - uzupełniając o odliczenia z tytułu przysługujących podatnikowi ulg. Osoby rozliczające się za pomocą tej usługi mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Administracja skarbowa przygotowała zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

02.05.2022

Zakup samochodu na fakturę VAT-marża bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość

Osoba, która kupiła samochód w komisie samochodowym na fakturę VAT marża, nie musi dodatkowo płacić z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta jest bowiem objęta VAT. O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje jednak okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług.

27.04.2022

Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Dotychczasowa wiceminister oraz szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska została nowym ministrem Finansów. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki przestał pełnić funkcję ministra finansów. Na nowego ministra finansów czekaliśmy od ponad dwóch miesięcy - od 9 lutego, kiedy odwołany został poprzedni minister finansów Tadeusz Kościński.

26.04.2022

MF likwiduje abolicję podatkową, ale jest problem konstytucyjny

PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Polski Ład

Być może już w tym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją podatkowej części Polskiego Ładu. Z projektu wynika, że od lipca br. zlikwidowana zostanie wprowadzona na początku roku ulga abolicyjna i ryczałtowy podatek od nieujawnionych wcześniej dochodów. Eksperci od początku mieli duże wątpliwości dotyczące tego rozwiązania. Wniosek o sprawdzenie przepisów o abolicji z konstytucją złożył nawet prezydent Andrzej Duda.

26.04.2022

Fiskus wykorzystuje prawo i ogranicza zwroty nadpłaconych podatków

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Niedawny wyrok NSA pokazuje dobitnie, że fiskus zawiesza przedawnienie rozliczeń podatkowych tylko tam, gdzie mu wygodnie. Uważa m.in., że zawieszenie nie dotyczy postępowań o nadpłatę, ale ma znaczenie przy zaległościach podatkowych. Sąd jednoznacznie stanął po stronie podatników. Niestety jednak, niekorzystną praktykę skarbówki potwierdzają doradcy podatkowi i eksperci.

25.04.2022

Do 2 maja trzeba rozliczyć PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość

Kończy się czas na rozliczenie rocznego PIT. MF wskazuje, że najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT. W tej formie złożono już ponad 5 milionów e-PITów. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

24.04.2022

Coraz więcej blokad rachunków podejrzanych o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu

Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

W 2021 roku nastąpił wzrost o ok. 37,3 proc. liczby zawiadomień do prokuratury w kontekście podejrzenia popełnienia przestępstwa prania pieniędzy, a także znaczący, ponad 100 proc., wzrost liczby blokad rachunków. Wątpliwości dotyczyły majątku o wartości ponad 8,5 mld zł – wynika ze sprawozdania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

22.04.2022