Awarie systemu, urząd czynny do 15. - niełatwe życie podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

Zamykanie urzędów skarbowych o godz. 15, częste błędy w działaniu systemów do przesyłania e-deklaracji i jednolitych plików kontrolnych utrudniają podatnikom kontaktowanie się z organami podatkowymi. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że za opóźnienia czy niedotrzymanie terminów rozliczenia to podatnicy, a nie urzędnicy, ponoszą konsekwencje.

04.02.2020

System Tax Free dla wszystkich przedsiębiorców?

VAT

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaproponował korzystne dla drobnych przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących VAT. Postuluje on zastosowanie preferencyjnej stawki Tax Free dla wszystkich, niezależnie od wielkości obrotów. Ministerstwo Finansów obiecuje zmianę przepisów.

03.02.2020

Brexit na razie bez wpływu na podatki

VAT Akcyza Podatki międzynarodowe Brexit

W sobotę Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 31 grudnia 2020 roku będzie trwał okres przejściowy. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Skutki podatkowe transakcji zawieranych później będą teraz przedmiotem szczegółowych negocjacji. Nowe zasady najpewniej zaczną obowiązywać w styczniu przyszłego roku.

03.02.2020

Podatnicy nie wiedzą, jak dokumentować unijną sprzedaż z zerowym VAT

VAT Podatki międzynarodowe

W styczniu weszły w życie przepisy unijnego rozporządzenia dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i prawa do stosowania 0-proc. VAT. Są one bardziej restrykcyjne niż te krajowe – zwłaszcza, że polskie regulacje były do tej pory interpretowane dość liberalne. Prawo unijne ma jednak pierwszeństwo przed krajowym.

03.02.2020

Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.

31.01.2020

Wykonywanie zawodu biegłego rewidenta będzie trudniejsze

Rachunkowość Finanse

W piątek, 31 stycznia, formalnie kończy się pierwszy miesiąc działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. W praktyce nowa organizacja cały czas jest na etapie tworzenia i szuka pracowników. Biegli rewidenci obawiają się jednak zmian. Przewidują też, że działania kontrolerów spowodują wzrost cen usług audytorskich i wyeliminują z rynku małe firmy.

31.01.2020

Resort finansów czeka na głos podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

- Będziemy zbierać pomysły i opinie, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powstanie specjalna aplikacja Głos podatnika. Będzie można zgłaszać tam swoje uwagi i propozycje dotyczące podatków.

30.01.2020

Rachunków technicznych nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT Rachunkowość

Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.

30.01.2020

Rekordowa liczba doradców podatkowych w Polsce

Doradca podatkowy

Po raz pierwszy w historii tego zawodu, liczba doradców podatkowych w Polsce przekroczyła 9 tysięcy. Tylko w styczniu do Krajowej Izby Doradców Podatkowych dołączyło 51 nowych doradców. Stale obniża się też wiek osób wchodzących do zawodu. Najwięcej doradców pracuje w Warszawie.

28.01.2020

Płatnicy muszą rozliczyć PIT do 31 stycznia

PIT

W najbliższy piątek mija termin, w którym płatnicy PIT muszą sporządzić deklaracje PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-AR za 2019 rok. Trzeba zwrócić uwagę na numer formularzy, bo np. ulgę dla młodych pracownik można wykazać tylko w najnowszej wersji PIT-11, oznaczonej symbolem 25. Druki do urzędu skarbowego wysyła się tylko elektronicznie.

28.01.2020

MF: Nie wszczynamy postępowań, by zatrzymać przedawnienie. Podatnicy nie wierzą

Ordynacja Doradca podatkowy

Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.

28.01.2020

Rozliczenie PIT za 2019 rok dopiero po 15 lutego

PIT

Ministerstwo Finansów przypomina o terminach rozliczenia deklaracji podatkowych za rok 2019. Początkiem terminu jest w tym roku dzień 15 lutego. Zeznania przekazane do skarbówki wcześniej będę traktowane jako złożone 15 lutego 2020 roku. Zasady te dotyczą rozliczeń m.in.: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38.

27.01.2020

Odmiejscowienie urzędów skarbowych zamiast pomóc może zaszkodzić

Ordynacja Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zapowiada dużą reformę postępowania podatkowego. Po zmianach podatnicy swoje sprawy będą mogli załatwiać w dowolnym urzędzie skarbowym. Ma to ułatwić kontakty z fiskusem. Może się jednak okazać, że w przypadku kontroli trzeba będzie jechać z dokumentami na drugi koniec Polski.

27.01.2020

Morskie farmy wiatrowe z nowym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Wysokość daniny nie będzie uzależniona od wartości budowli, lecz od mocy wytwarzanej energii - taką zasadę przewiduje opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt przepisów dotyczących promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który zapowiada wprowadzenie nowych zasad opodatkowania tych urządzeń.

24.01.2020

Z uchylaniem się od płacenia podatków trzeba walczyć

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Na trwającym właśnie Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polska zaapelowała do podjęcia wspólnych działań w całej Europie w celu budowania przejrzystości i wprowadzenia solidarności w zwalczaniu uchylania się od płacenia podatków. Z przedstawionego tam raportu wynika, że Polska traci z tego tytułu 600 mln euro.

23.01.2020

Tylko rachunki firmowe są na białej liście podatników

VAT Małe i średnie firmy

Ministerialna biała lista podatników VAT, na której trzeba sprawdzać numery kont bankowych firm, zawiera informacje tylko o rachunkach zgłoszonych jako firmowe. Jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwykłego rachunku, jego numeru nie da się zweryfikować. Kwestia ta po pierwsze – utrudnia pracę księgowym, po drugie – znacząco wydłuża termin aktualizacji danych przez skarbówkę.

23.01.2020

Skarbówka przechwyciła transport chronionego węgorza

Ordynacja Administracja publiczna

Krajowa Administracja Skarbowa na przejściu w Budomierzu udaremniła nielegalny przewóz 150 kilogramów młodego węgorza europejskiego. Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej – CITES. Jego wartość rynkowa może wynieść nawet 2,5 tysiąca euro za kilogram.

22.01.2020

Fiskus zamiast rozliczeń chce oceniać racjonalność prowadzenia biznesu

Ordynacja CIT VAT Spółki Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz częściej blokują zaliczenie niektórych wydatków do kosztów lub uniemożliwiają odliczenie VAT. Firma rozliczająca podatek u źródła nie może skorzystać z uproszczeń, jeśli nie udowodni istnienia tzw. substancji biznesowej. Zdaniem ekspertów, działania fiskusa utrudniają prowadzenie firm i zmuszają do płacenia wyższych podatków.

22.01.2020

MF przestrzega przed mailami o wszczęciu kontroli

Ordynacja Doradca podatkowy

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail na temat wszczęcia kontroli przez urząd skarbowy. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów – przestrzegł w poniedziałek resort finansów.

21.01.2020