Brak rachunku firmowego nie usprawiedliwia unikania split paymentu

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Jeśli dana transakcja wymaga zastosowania podzielonej płatności - tzw. split paymentu, nie da się tego uniknąć. Banki zakładają rachunki VAT wykorzystywane do tego mechanizmu tylko do kont firmowych. Posługiwanie się tylko rachunkiem prywatnym nie może być jednak usprawiedliwieniem do omijania przepisów.

13.07.2020

RPO popiera skargę konstytucyjną na przepisy o uldze meldunkowej

Domowe finanse PIT

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przepisy sprzed ponad 10 lat o podatkowej uldze meldunkowej były niekonstytucyjne, a obecne uznanie ich niekonstytucyjności będzie jedynym sposobem ochrony podatników, wobec których postępowania zostały zakończone niekorzystnie. I dlatego poparł skargę w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

11.07.2020

Firma odpowiedzialna społecznie może obniżyć swój podatek

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – działania firm realizowane w ramach programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sprezentowanie czegoś mieszkańcom gminy, w której firma prowadzi działalność, nie jest darowizną. Nie jest też reprezentacją, która uniemożliwia obniżenie podatku.

10.07.2020

Wydatki na liceum integracyjne z ulgą w PIT

PIT Finansowanie oświaty

Wydatki poniesione przez podatniczkę na zabiegi rehabilitacyjne świadczone w społecznym integracyjnym liceum ogólnokształcącym dla jej niepełnosprawnego syna można zaliczyć do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczyć od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Fiskus na to pozwala.

09.07.2020

Zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych tylko do 13 lipca

Doradca podatkowy Spółki Finanse

W najbliższy poniedziałek, 13 lipca, upływa termin zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek dotyczy spółek, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed 13 października 2019 roku. Podmioty wpisane do KRS później, do CRBR muszą zgłaszać się nie później niż ciągu siedmiu dni od dnia wpisu do KRS.

09.07.2020

Tajemniczy błąd 415 przy wysyłaniu JPK_VAT

VAT Rachunkowość

Nie zawsze udaje się wysłać Jednolity Plik Kontrolny za pierwszym razem. Często uniemożliwia to pojawienie się błędu o kodzie 415. Wynika on m.in. z niespójności w strukturze logicznej pliku. Ministerstwo Finansów tłumaczy, co zrobić, by go uniknąć i wysłać JPK z sukcesem.

09.07.2020

Pracownikom skarbówki opłaca się gnębić podatników

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przeciętna wysokość nagrody w Ministerstwie Finansów wyniosła ponad 16 tysięcy złotych brutto. Funkcjonariusze dostali natomiast ponad 17 tysięcy. Premie pracowników urzędów są niższe. Ich wysokość jest jednak uzależniona od liczby zakończonych kontroli lub wydania np. decyzji o zabezpieczeniu. Urzędnicy mają specjalny przelicznik nagród. Podatnicy są na z góry przegranej pozycji.

09.07.2020

Koszty uzyskania przychodów dla umowy o pracę można zwiększyć

Domowe finanse PIT

Do obliczenia podatku od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę pod uwagę trzeba wziąć koszty uzyskania przychodu. Ich wysokość jest określona w przepisach. W pewnych warunkach pracownik może je samodzielnie podwyższyć. Znaczenie ma przede wszystkim, dla ilu firm pracuje, a także czy pracodawca znajduje się w miejscowości, w której pracownik mieszka czy dalej.

08.07.2020

Koronawirus może utrudnić korzystanie z ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Koronawirus

Pojawiło się ryzyko, że przez epidemię koronawirusa może być problem ze skorzystaniem z ulgi w PIT. Na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych po sprzedaży mieszkania są trzy lata. Ewentualne opóźnienia z budowie w rezultacie mogą spowodować konieczność zapłacenia wysokiego podatku. MF nie widzi jednak problemu.

08.07.2020

Nagrody motywują pracowników, ale firmy mają problem z rozliczeniem kosztów

PIT Rachunkowość HR

Pracodawcy wprowadzają coraz to nowe składniki do wynagrodzeń, które mają motywować pracowników. Firmy nie wiedzą jednak, jak rozliczać związane z tym koszty uzyskania przychodów. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Ważny okazuje się m.in. moment otrzymania nagrody, a nie samo przekazanie wirtualnych punktów.

07.07.2020

Rzecznik TSUE: Sądy muszą mieć prawo kontroli przekazywania informacji o podatnikach

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE uważa, że podatnik i inne zainteresowane osoby trzecie muszą mieć możliwość poddania kontroli sądowej decyzji nakazowej o udzieleniu informacji wydanej w ramach transgranicznej wymiany informacji między organami podatkowymi. Brak takiej ochrony narusza prawo.

06.07.2020

Płatności do 2 milionów złotych bez żmudnej weryfikacji

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zastosowanie zwolnień lub niższych stawek podatku przy wypłatach zagranicznych wymaga spełnienia szeregu obowiązków. Wypłacający musi posiadać certyfikat rezydencji odbiorcy i dokonać szczegółowej i żmudnej weryfikacji kontrahenta. Najnowszy wyrok WSA potwierdza, że do wypłat niższych niż dwa miliony złotych rocznie wystarczy sam certyfikat. Skarbówka upiera się, że jest inaczej.

06.07.2020

Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem przysługuje obu rodzicom

Domowe finanse PIT

Skarbówka próbowała uniemożliwić skorzystanie ze wspólnego z dzieckiem rozliczenia rocznego PIT przewidzianego dla samotnych rodziców. Uważała, że z tej opcji może skorzystać tylko jeden z nich. Najnowszy wyrok NSA potwierdza jednak, że nie miała racji. Ta forma rozliczenia podatku dostępna jest dla obu rodziców – zwłaszcza jeśli mają orzeczoną opiekę naprzemienną.

04.07.2020

MF prowadzi nabór do walki z unikaniem opodatkowania

Ordynacja

Ministerstwo Finansów ogłosiło w środę nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania II kadencji na lata 2020-2024. Na dwa miejsca mogą kandydować pracownicy szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

02.07.2020

KE pozywa Austrię, Belgię i Holandię za braki w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska pozwała w czwartek Austrię, Belgię i Holandię do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przyczyną jest niepełne wdrożenie unijnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Komisja wnosi jednocześnie o nałożenie kar finansowych na te państwa.

02.07.2020

PANA zaczyna sprawdzać firmy audytorskie

Rachunkowość

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 248 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki i firma prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

02.07.2020

Sprzeczne zasady dokumentowania wewnątrzunijnych dostaw nie ułatwią rozliczeń VAT

VAT Rachunkowość Prawo europejskie

Obowiązujące od środy zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT.

02.07.2020

MF: Reforma OFE rok później

Domowe finanse Doradca podatkowy

Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w środę przesunięcie o rok reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). I poinformował, że w ciągu kilku tygodni ma natomiast zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy budżetowej.

01.07.2020

Wynagrodzenie za udział w komisji wyborczej bez podatku

PIT Administracja publiczna Wybory

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymanych wynagrodzeń. Zgodnie z prawem, jest to dieta związana z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Zwolnienie z podatku dotyczy kwot do trzech tysięcy złotych.

01.07.2020