Prawo.pl
Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.
Krzysztof Koślicki
08.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Separacja nie przerywa węzła małżeńskiego. Możliwe jest zatem korzystanie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeśli darowizna przekracza pewien określony w ustawie próg, konieczne jest zgłoszenie jej do urzędu skarbowego. Jest na to pół roku. Specjalnego podejścia wymagają jednak darowizny pieniędzy. Znaczenie ma, czy chodzi o gotówkę czy przelew bankowy.
Krzysztof Koślicki
06.11.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał podatkowych zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedstawicieli biznesu, nowe przepisy będą naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa. Zwracają także uwagę, że 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych.
Krzysztof Koślicki
05.11.2021
CIT PIT Polski Ład
Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2021
Doradca podatkowy Polski Ład
Senatowi nie udało się przekonać Sejmu, by z ulgi dla klasy średniej mogli korzystać także zleceniobiorcy i emeryci. Pozostał też problem, który doprowadzi do sytuacji, że przekroczenie limitu przychodów nawet o złotówkę spowoduje konieczność zwrotu całego odliczenia w rocznym PIT. To istotna kwestia – zwłaszcza, że ulgę można będzie odliczać już na etapie zaliczek w trakcie roku.
Krzysztof Koślicki
04.11.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład

Zmiany w Polskim Ładzie spowodują chaos w interpretacjach podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Podatkowa część Polskiego Ładu czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też pojawi się problem z wydawanymi obecnie interpretacjami podatkowymi. Przyjmuje się, że chronią one podatników do czasu zmiany brzmienia przepisów – tymczasem "ład" zmienia większość norm dotyczących PIT i CIT.
Krzysztof Koślicki
03.11.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Skarbówka weryfikuje adresy siedzib przedsiębiorców. Jeśli okaże się, że biuro jest zamknięte i nie można się z nikim skontaktować, wykreśla podatników z rejestrów NIP i VAT, co uniemożliwia dalsze prowadzenie biznesu. Takie działania są na porządku dziennym – także teraz w okresie epidemii, gdzie wiele firm działa zdalnie. Najnowsze orzecznictwo staje jednak jednoznacznie po stronie podatników.
Krzysztof Koślicki
02.11.2021
Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Od niektórych spadków trzeba zapłacić podwójny podatek

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Od spadków płaci się podatek od spadków i darowizn. Daninę trzeba rozliczyć w ciągu miesiąca od przyjęcia spadku. Najbliższa rodzina ma prawo do zwolnienia z podatku. O spadku należy jednak zawiadomić w ciągu sześciu miesięcy urząd skarbowy. Specjalnego podejścia wymagają spadki zagraniczne – tu może się pojawić konieczność dwukrotnego zapłacenia podatku.
Krzysztof Koślicki
01.11.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Samo faktyczne wykonywanie opieki nad spadkodawcą to za mało, by skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Konieczne jest wcześniejsze sporządzenie testamentu i umowy o opiekę poświadczoną notarialnie. Opieka taka musi trwać minimum dwa lata - potwierdza najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
30.10.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Sejm przyjął w piątek nowelizacją przepisów o elektromobilności. Dotyczy ona także zmian w podatkach - od stycznia 2026 r. podatkowa amortyzacja niektórych firmowych samochodów zostanie znacząco ograniczona. Preferencje lub dotychczasowe zasady obejmą tylko pojazdy ekologiczne. Zdaniem ekspertów, nie chodzi tu jednak o ekologię, a o dodatkowe wpływy z podatków.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Sejm odrzucił w piątek wczorajszą poprawkę Senatu dotyczącą wydłużenia okresu vacatio legis. Zmiany trafią teraz do podpisu prezydenta. Dotyczą one m.in. obliczania składki zdrowotnej i wyższej kwoty wolnej od podatku.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
CIT PIT Polski Ład
Senat przyjął zmiany dotyczące zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Chodzi między innymi o zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l od stycznia 2022 roku.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
29.10.2021
Akcyza

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Senat przegłosował w czwartek szereg poprawek do ustaw podatkowych wprowadzających Polski Ład. Najważniejsze z nich to m.in. wydłużenie vacatio legis, zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków i rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
28.10.2021
CIT PIT Finanse Polski Ład
Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.
Krzysztof Koślicki
28.10.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów opublikował nową, zaktualizowaną wersję „Informacji o cenach transferowych - pytania i odpowiedzi” (Informator TPR, Q&A TPR). Odniósł się niej do pytań i wątpliwości podatników, co do sposobu wypełniania formularza TPR za rok 2020. Dokument omawia Angelika Szambara z Enodo Advisors.
Angelika Szambara
28.10.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowa Informacja Skarbowa komplikuje rozliczenia spółek nieruchomościowych. Problemy mają zwłaszcza te podmioty, które mają łamany rok podatkowy. Nie wiadomo bowiem, czy sprawozdania o strukturze właścicielskiej składać teraz, czy dopiero w 2022 roku. Doradcy podatkowi twierdzą, że fiskus pomija przepis przejściowy i myli realizację obowiązków płatnika z obowiązkiem raportowania struktury.
Krzysztof Koślicki
28.10.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Dodatkowe obligacje i zysk NBP sfinansują obronę państwa

Finanse publiczne Administracja publiczna
Rząd chce stworzyć specjalny Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który będzie działał przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Pojawią się m.in. specjalne obligacje na finansowanie wojska. Na cele wojskowe przeznaczony będzie także zysk wypracowany przez Narodowy Bank Polski. Takie m.in. zmiany ma zawierać projektowana ustawa o obronie ojczyzny.
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna
W środę rozpoczyna się posiedzenie, na którym Senat będzie zajmował się podatkową częścią Polskiego Ładu. Jedną z planowanych zmian jest wprowadzenie od stycznia 2022 roku minimalnego podatku dochodowego. Zapłacą go firmy, które mają zbyt niską rentowność. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorcy, by uniknąć dodatkowej daniny, będą próbować ograniczać zatrudnienie.
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Krajowa Informacja Skarbowa zmienia podejście do posiłków finansowanych załodze. Z niedawnej interpretacji wynika, że od firmowego obiadu trzeba zapłacić podatek, bo pracownik - czy pracuje, czy nie - i tak jeść musi. Stanowisko skarbówki jest zaskakujące. Wcześniej uważała, że tego typu świadczenia nie podlegają PIT. Zwłaszcza, że o zwolnieniu mówi nawet Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
PIT Rachunkowość

KAS szykuje uproszczenia w procedurach celnych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Od 1 października Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nową usługę w systemie SATOS. Możliwa jest awizacja odpraw celnych w portach lotniczych i morskich. Jeszcze w tym roku system awizacji będzie dostępny także dla drogowych i kolejowych przejść granicznych.
Krzysztof Koślicki
26.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Polski Ład, czyli stan finansów samorządów pod znakiem zapytania

Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Samorządy nie chcą Polskiego Ładu. Uważają, że zmiany w podatkach uszczuplą ich budżety i ograniczą np. finansowanie obiadów w szkołach czy inwestycje w transport publiczny. Rząd twierdzi, że dochody samorządów z roku na rok rosną i zapewnia, że w przyszłym roku ich sytuacja nie będzie gorsza. Nie wiadomo jednak zupełnie, co przyniosą kolejne lata. Jest też obawa, czy wypłaty nowych subwencji rozwojowych nie będą uzależnione od decyzji politycznych.
Krzysztof Koślicki
26.10.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Faktury korygujące wystawione do faktur pierwotnych, zwiększające wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług w związku z podpisaniem aneksów do umów, nie mogą skutkować korektą przychodów z mocą wsteczną. Chodzi tu o miesiące, w których zostały ujęte faktury pierwotne. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa.
Krzysztof Kaźmierski
25.10.2021
CIT PIT Rachunkowość

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
25.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Jeżeli zagraniczna korporacja w jakimś kraju płaci efektywny podatek dochodowy poniżej progu 15 proc., to spółka matka tej korporacji dopłaci różnicę w kraju swojej siedziby - zakłada jedna ze zmian planowanej od 2023 roku reformy międzynarodowego systemu podatkowego. To część opracowywanego w ramach OECD projektu walki z agresywną międzynarodową optymalizacją podatkową BEPS 2.0.
Agnieszka Matłacz
25.10.2021

Nie można udawać, że nie zauważyło się przelewu, by uniknąć podatku

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
By nie płacić podatku od spadków i darowizn, obdarowani członkowie najbliższej rodziny muszą zgłosić otrzymanie prezentu w ciągu sześciu miesięcy. W niektórych przypadkach czas liczy się dopiero od chwili powzięcia informacji o darowiźnie - jednak nie można z tej zasady korzystać w każdej sytuacji. Nie można też udawać, że nie wiedziało się o pieniądzach, które trafiły na konto. Potwierdził to właśnie NSA.
Krzysztof Koślicki
23.10.2021
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Głównym celem zmian jest wprowadzenie zasady, która umożliwi kontynuację działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Akcyza Rachunkowość

MF zaprasza na webinary o Polskim Ładzie

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do drugiej edycji webinarów poświęconych rozwiązaniom podatkowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Oferta skierowana jest do stowarzyszeń, związków przedsiębiorców - organizacji zainteresowanych konkretnym pakietem ulg podatkowych. Spotkania z ekspertami będą odbywały się od połowy listopada do końca grudnia.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Senatorowie do piątku mają czas na składanie propozycji poprawek do ustawy podatkowej wdrażającej Polski Ład. Głosowanie nad poprawkami ma odbyć się w środę 27 października – zapowiedział w środę Kazimierz Klejna, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Ordynacja PIT Polski Ład

Polski nie-ład interpretacyjny

Emerytury i renty CIT PIT Polski Ład
Sumowanie kwoty wolnej oraz starego progu pierwszego progu podatkowego, koszty prowadzenia działalności gospodarczej zamiast kosztów uzyskania przychodu czy obliczanie wysokości podatku dochodowego od przychodów. To tylko niektóre z pojawiających się problemów w interpretacji obowiązującego w Polsce prawa – piszą dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski.
Antoni Kolek Oskar Sobolewski
22.10.2021
Emerytury i renty CIT PIT Polski Ład