Prawo.pl

Przepisy o podatku od budowli trzeba napisać od nowa

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo
Punktem wyjścia, jak zawsze w podatku od nieruchomości, są wadliwe przepisy. Z tej perspektywy nie ma w tym nic dziwnego, że podatnicy próbują je interpretować na swoją korzyść, a organ podatkowy, do którego podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację – przeciwnie, czyli profiskalnie – pisze Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Michał Nielepkowicz
02.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo

Będą preferencje akcyzowe dla małych producentów alkoholi

Akcyza Rachunkowość Małe i średnie firmy
Dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego oraz wprowadzenie m.in. preferencji podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych - to cele projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. W czwartek nad zmianami prace rozpoczął Sejm.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
02.12.2021
Akcyza Rachunkowość Małe i średnie firmy
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Wynika z niego, że kasy stosowane w ewidencji automatycznej sprzedaży np. w myjni samochodowej nie będą musiały mieć drukarki. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Krzysztof Koślicki
02.12.2021
VAT Rachunkowość
Generalną zasadą w podatku dochodowym jest możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów każdego wydatku, który przyczynia się lub ma się przyczynić do powstania przychodu bądź jego zabezpieczenia. Wydatki, które nie mogą stanowić kosztów są wyraźnie wskazane w ustawie.
Krzysztof Kaźmierski
02.12.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość

Opodatkowanie budowli podatkiem od nieruchomości do pilnej poprawy

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Niedawny wyrok WSA w Białymstoku potwierdza, że stacja benzynowa musi płacić podatek od nieruchomości także od zbiorników paliwa i gazu. Według sądu są to budowle. Tymczasem eksperci przypominają, że przesłanka całości użytkowo-technicznej od kilku lat nie ma już znaczenia. Orzeczenie sądu po raz kolejny potwierdza, że te przepisy wymagają pilnej poprawy.
Krzysztof Koślicki
02.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Jednym ze zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych objęte są wygrane w konkursach i loteriach. Powszechnym jest już organizowanie przez pracodawców różnego rodzaju konkursów dla dzieci swoich pracowników. Nie oznacza to jednak, że wygrane te będą podlegały zwolnieniu podatkowemu.
Krzysztof Kaźmierski
01.12.2021
PIT Rachunkowość
Nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju została 30 listopada podpisana prze prezydenta. Zmiany doprecyzowują przepisy dotyczące ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Nowelizacja wynika z konieczności wyodrębnienia w ewidencji księgowej zadań związanych z realizacją tarcz PFR.
Krzysztof Koślicki
01.12.2021
CIT Rachunkowość
Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.
Wiesława Moczydłowska
01.12.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości części infrastruktury kolejowej, która jest wykorzystywana przy przewozach kolejowych. Wcześniej ustawę zgodnie przyjęły Sejm i Senat.
Krzysztof Koślicki
30.11.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ustawa o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania już z podpisem prezydenta. Zmiany mają uszczelnić system, przeciwdziałać agresywnej optymalizacji i wzmocnić zwalczanie oszustw podatkowych, co zapewni wyższe wpływy do budżetu. Posłużą temu m.in. klauzula nieruchomościowa i klauzula przeciwko międzynarodowemu unikaniu opodatkowania.
Wiesława Moczydłowska
30.11.2021
Ordynacja PIT

Firmy oszczędzają na koszt zdalnych pracowników

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, skierowały pracowników do pracy zdalnej zyskują na tym finansowo. Wyższe koszty ponoszą jednak pracownicy – często bez żadnych rekompensat. Niektórzy pracodawcy dopłacają częściowo do domowych rachunków za prąd, pojawia się tu jednak problem podatkowy. Ze zwolnienia z PIT nie zawsze można skorzystać. Konieczna jest pilna zmiana prawa.
Krzysztof Koślicki
30.11.2021
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Koniec szlabanów na państwowych autostradach, ale nie opłat

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
W środę, 1 grudnia, zmienia się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. Nowy system e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.
Krzysztof Koślicki
29.11.2021
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
We wtorek, 30 listopada, o godz. 12.30, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza studentów wyższych uczelni do udziału w edukacyjnej konferencji online Biegły rewident – zawód nadal z perspektywami. Eksperci PANA przedstawią tajniki zawodu biegłego rewidenta oraz odpowiedzą na pytania uczestników.
Krzysztof Koślicki
29.11.2021
Rachunkowość Szkolnictwo wyższe
Uwzględnienie przesłanki interesu publicznego musi być efektem rzetelnej oceny sytuacji podatnika, dokonanej przez organy podatkowe. Uznaniowość ma granice i nie można jej utożsamiać z pełną dowolnością – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Takie stanowisko może stanowić zachętę dla podatników o występowanie o umorzenia zaległości podatkowych.
Wiesława Moczydłowska
29.11.2021
Samorząd terytorialny CIT VAT

Świadek nie musi obciążać sam siebie w postępowaniach skarbowych

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Podejrzani oraz oskarżeni korzystają z konstytucyjnego prawa do obrony oraz prawa do nieobciążania samego siebie, stąd nie mogą popełnić przestępstwa składania fałszywych zeznań. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego dodaje natmiast jednoznacznie, że także podatnik występujący w roli świadka nie odpowiada za fałszywe zeznania w swojej sprawie – mówi Marcin Malinowski, adwokat, counsel w B2RLaw.
Wiesława Moczydłowska
27.11.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.
Wiesława Moczydłowska
26.11.2021
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc., a od stycznia obniży także VAT od energii elektrycznej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Poza tym wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
Krzysztof Sobczak
25.11.2021
VAT
24 listopada 2021 r., na posiedzeniu plenarnym Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego, Agnieszka Koprowska - przedstawicielka Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, została wybrana przewodniczącą Podgrupy do spraw Dochodzeń (ENFSG). Od grudnia br. PANA obejmie przewodnictwo nad ENFSG.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2021
Rachunkowość Spółki Finanse
W 2022 r. korzystanie z e-faktury będzie fakultatywne, a od 2023 r. obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT. Polska będzie czwartym krajem Unii Europejskiej wdrażającym tę pionierską e-usługę. Kolejny pakiet uproszczeń SLIM VAT 3 trafi na rynek do konsultacji już pod koniec roku – informuje Ministerstwo Finansów.
Wiesława Moczydłowska
25.11.2021
VAT Rachunkowość
W przyszłym roku przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w systemie obciążeń publicznoprawnych. Wielu z nich „bierze więc sprawy w swoje ręce” i poprzez zmianę formy prawnej działalności chce proprawić swoją sytuację. Świadczy o tym chociażby wydłużony czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków w rejestrze przedsiębiorców KRS w warszawskim sądzie rejestrowym.
Milana Krzemień
25.11.2021
CIT PIT Spółki Prawo gospodarcze
Eksperci OECD, Komisji Europejskiej oraz naukowcy i praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA, pod kierownictwem pracowników Ministerstwa Finansów, będą wspólnie pracować nad reformą polskich regulacji w zakresie cen transferowych. Projekt właśnie ruszył i ma potrwać prawie dwa lata – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.
Wiesława Moczydłowska
24.11.2021
CIT
Ogólnopolski konkurs Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy organizowany przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową już wystartował. Ankiety można wypełniać do 21 grudnia br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Wiesława Moczydłowska
24.11.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Fałszywe zeznania nie zawsze odbierają podatnikowi prawo do obrony

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Prawo strony do pomijania niewygodnych faktów w toku przesłuchania podatkowego, dla uniknięcia grożącej jej odpowiedzialności karnej czy karno-skarbowej, jest częścią jej prawa do obrony. Nie powinno być zatem naruszane. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego daje nadzieję na respektowanie tej reguły. Szczególnie, że uchwale tej nadano moc zasady prawnej.
Wiesława Moczydłowska
24.11.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Na Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych dostępna jest już nowa usługa - „Zapłać za dokument poprzez e-Płatności” – poinformowało Ministerstwo Finansów. Usługa ta pozwala na opłatę należności w formie płatności elektronicznych online za deklarację akcyzową od aut osobowych lub za wniosek o wydanie banderol.
Wiesława Moczydłowska
23.11.2021
Akcyza
„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.
Arkady Zadrożny Izabela Ścierska-Kulma Jarosław Józefowski
23.11.2021
CIT PIT Polski Ład
Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.
Krzysztof Koślicki
22.11.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Nieodpłatna służebność mieszkania może być bez podatku

Domowe finanse Finanse Podatek od spadków i darowizn
Jeśli ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania nastąpi na podstawie umowy zawartej wyłącznie pomiędzy matką a córką, to gdy mąż córki wyrazi zgodę na jej ustanowienie, nabycie to skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeśli umowa zawarta zostanie w formie aktu notarialnego, matka nie będzie musiała zgłaszać służebności do urzędu skarbowego – potwierdza niedawna interpretacja.
Wiesława Moczydłowska
20.11.2021
Domowe finanse Finanse Podatek od spadków i darowizn
Nowe porozumienie z Maltą ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walkę z agresywną optymalizacją. Chodzi też o wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Zmieniona została również stosowana metoda unikania podwójnego opodatkowania. Umowa zawiera całkowitą nowość – jest to tzw. klauzula nieruchomościowa oraz klauzula testu głównego.
Krzysztof Koślicki
19.11.2021
CIT PIT

Skarbówka coraz wnikliwiej weryfikuje schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że organy podatkowe opóźniają przyjmowanie i nadawanie numerów zgłaszanym przez firmy schematom podatkowym. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłają do podatników listę dodatkowych pytań. Dopytują też o szczegóły transakcji i… skutki podatkowe. Zdaniem ekspertów, działanie urzędników to nadgorliwość, która nie ma pokrycia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
19.11.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy