Prawo.pl

Firmy muszą liczyć się z kontrolą rozliczeń podatku od deszczu

Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Wkrótce przedawnieniu ulegną pierwsze okresy rozliczeniowe dotyczące podatku od deszczu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie dodatkową daniną zostanie obciążona jeszcze większa liczba podmiotów. Ponadto - nasilą się także kontrole w tym zakresie. Firmy muszą mieć tego świadomość. Istnieje bowiem duże ryzyko konieczności dopłaty brakujących kwot i odsetek.
Krzysztof Koślicki
28.07.2022
Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Jeśli audytor uznaje, że korekta jest nieistotna, a więc jej niewprowadzenie nie zniekształca sprawozdania finansowego, to często proponuje, aby klienci podpisali przyjęcie informacji o danej korekcie oświadczając przy tym o jej nieistotności. W takiej sytuacji kwestia odmowy po stronie spółki jest rozwiązana. – pisze Maciej Kozysa, biegły rewident, partner Polska Grupa Audytorska.
Maciej Kozysa
27.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W przypadku gdy w danym miesiącu jedynym przychodem pracownika był zasiłek chorobowy, to koszty uzyskania przychodów za ten miesiąc nie przysługują również w rozliczeniu rocznym. Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania przychodów jest uzyskanie przychodów ze stosunku pracy.
Krzysztof Kaźmierski
27.07.2022
PIT Rachunkowość
Wojna, która spowodowała masową emigrację Ukraińców do Polski i innych krajów, trwa już 154 dni. Za niecały miesiąc minie zatem 183 dni, od kiedy pierwsi uchodźcy pojawili się w naszym kraju. Może to być kluczowy moment dla ich rozliczeń podatkowych. Niektórzy od tego momentu powinni rozliczać się z polskim fiskusem.
Paweł Rochowicz
27.07.2022
PIT Ukraina
Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości powinno w trybie pilnym zastanowić się nie tylko nad granicami zachodzącymi pomiędzy księgowością a doradztwem podatkowym, doradztwem podatkowym a radcostwem i adwokaturą, lecz przede wszystkim nad aktywnością banków, które już od kilku lat próbują coraz agresywniej przejąć usługi księgowe, czynności doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.
Agnieszka Czernik
27.07.2022
Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy
Przychód ze sprzedaży nieruchomości uzyskanej w spadku można pomniejszyć o wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego oraz wypłatę zachowku. Ciężary spadkowe można uznać za koszt podatkowy także w stanie prawnym obowiązującym przed 2019 r. Tak korzystnie orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
26.07.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance
Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.
Paweł Szala
25.07.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance
Urzędnicy wydają się nie pamiętać, że roszczenia ulegają przedawnieniu. Przykładem jest duża miejska gmina, która zaczęła masowo wysyłać wezwania. Domaga się w nich zapłaty zaległych opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem ekspertów to skandal. Administracja wykorzystuje bowiem swoją dominującą pozycję i korzysta na nieznajomości prawa swoich mieszkańców.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Prawo cywilne Domowe finanse Doradca podatkowy
Rodzic nie ma możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jeśli dochody pełnoletniego dziecka niepełnosprawnego, będącego na jego utrzymaniu, przekroczyły dwunastokrotność kwoty renty socjalnej. Tylko część dochodów nie wchodzi w ten limit. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
23.07.2022
Domowe finanse PIT
W piątek, 22 lipca, Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2021 rok i udzielił rządowi absolutorium. Za głosowało 228 posłów, przeciw było 216, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Odrzucono dwie poprawki zgłoszone do projektu uchwały ws. sprawozdania z wykonania budżetu państwa za rok 2021. Poprawki KO i Polski 2050 miały na celu odrzucenie sprawozdania z wykonania budżetu i nieudzielenie rządowi absolutorium.
Krzysztof Koślicki
22.07.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna
Przychód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego podatek w formie zryczałtowanej nie może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Dochód zaś obliczany od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki jedynie wtedy, gdy będzie ona zaliczona do KUP.
Grażyna J. Leśniak
22.07.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Duzi przedsiębiorcy strefowi mogą działać w strefach ekonomicznych i korzystać z ulg aż do 2026 roku - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Spór przedsiębiorcy z fiskusem toczył się o zastosowanie przepisów, które mogły wskazywać na wcześniejszy koniec prawa do zwolnień. A rządowy raport potwierdza: strefy wciąż przyciągają inwestycje
Paweł Rochowicz
22.07.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki

Podatek cukrowy wycieka i rozpływa się w systemie

Akcyza Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
O 5 proc. wzrosły wpływy z podatku cukrowego od stycznia do maja tego roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. Według Ministerstwa Finansów pieniędzy mogłoby być jeszcze więcej, dlatego chce uszczelnić przepisy. Są jednak wątpliwości, czy zostaną wydane zgodnie z celem. Nie ma planu na wydawanie pieniędzy pochodzących z opłaty cukrowej, trudno więc będzie też zmierzyć jej zdrowotne efekty.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
22.07.2022
Akcyza Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wiele rad nadzorczych spółek akcyjnych obraduje w sposób hybrydowy: stacjonarnie i zdalnie. Pojawia się w tej sytuacji praktyczne pytanie o zasady podpisywania uchwał podjętych na tak zwołanym posiedzeniu. Nie można odmówić ważności i skuteczności podpisowi zaufanemu tylko na tej podstawie, że istnieje w postaci elektronicznej - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
22.07.2022
Nowe technologie Spółki
Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych rozwiązań pozwalających na zastosowanie 0-proc. stawki VAT do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy, która nie doszła do skutku. Wystąpienie siły wyższej i wojna to za mało. Po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, rozliczenie VAT trzeba skorygować i zastosować stawkę krajową dla takiej dostawy. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
22.07.2022
VAT Rachunkowość Ukraina
Ministerstwo Finansów przypomina, że nowa 12-procentowa stawka PIT dotyczy także osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Mogą one zatem obniżyć zaliczki na podatek należne za okres od lipca do grudnia 2022 roku. Preferencja ta dotyczy także zaliczki wpłacanej do 20 sierpnia 2022 r.
Paweł Rochowicz
21.07.2022
PIT Polski Ład

Ugody frankowe - nie tylko jeden kredyt zwolniony z podatku

Domowe finanse PIT Finanse Kredyty frankowe
W nieprzewidywalnych obecnie realiach makroekonomicznych i z niepokojem obserwowaną przez wszystkich sytuacją za naszą wschodnią granicą, słabnąca złotówka powoduje, że brak systemowego rozwiązania sporów o tzw. „kredyty frankowe” staje się szczególnie problematyczny. W ostatnich miesiącach kwestia ta coraz częściej jednak znajduje swój ugodowy finał – pisze Tomasz Niewiadomski, radca prawny.
Tomasz Niewiadomski
21.07.2022
Domowe finanse PIT Finanse Kredyty frankowe

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.
Krzysztof Koślicki
21.07.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse
Teraz opłaca się dłużej pracować, bo im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości. Dodatkowo, po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie musimy płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej – przypomina Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
20.07.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład
Kwota wypłacanego dodatku węglowego, proponowanego w projekcie ustawy, nad którym pracuje właśnie Sejm, ma być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem wyniesie pełne 3 tys. zł i nie będzie pomniejszane. To reguły identyczne jak dla dodatku osłonowego dla najuboższych.
Paweł Rochowicz
20.07.2022
Środowisko Domowe finanse PIT

NSA: Ciężar dowodu spoczywa na członku zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Obowiązek wykazania braku winy za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki ciąży na członkach jej zarządu. Skoro nie potrafili tego udowodnić, to przy zaistnieniu pewnych przesłanek ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jeśli spółka nie regulowała zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości, to należało uznać, że wystąpiła przesłanka niewypłacalności – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
20.07.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.
Dominika Niedźwiecka Szymon Raut
20.07.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Wydatki na użytkowanie samochodów osobowych przez pracowników spółki do celów mieszanych należy w spółce z estońskim CIT zaliczyć do dochodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w wysokości 50 proc. tych wydatków i opodatkować ryczałtem. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. MF zapowiada uregulowanie tego problemu w przepisach mających wejść w życie z początkiem 2023 r.
Wiesława Moczydłowska
20.07.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Fiskus dowie się o wynajmie mieszkań na doby przez platformy sprzedażowe

Finanse publiczne Administracja publiczna Ochrona konkurencji
Fiskus zainteresuje się osobami, które nie prowadzą biznesu, ale przez internet sprzedają towary i wynajmują mieszkania. Polska ma wdrożyć unijną dyrektywę zakładającą, że pośredniczące w tym platformy będą informowały skarbówkę o osobach, które przeprowadzają ponad 30 transakcji rocznie i uzyskują ponad 2 tys. euro przychodu.
Paweł Rochowicz
19.07.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Ochrona konkurencji
W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło tempo tworzenia polskiego prawa. W pierwszym półroczu 2022 r. ukazało się aż 14,5 tys. stron aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Z tej objętości aż połowa to przepisy o ochronie środowiska, ale najbardziej odczuwalne były regulacje "Polskiego Ładu".
Paweł Rochowicz
19.07.2022
Środowisko Polski Ład
Pomimo że połowa 2022 roku jest już za nami, ciągle pojawiają się pytania, jaki będzie zakres obowiązku dokumentacyjnego za miniony rok. Ostatnia nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych z 8 czerwca 2022 r. formalnie potwierdziła terminy obowiązków dokumentacyjnych. Nadal występują jednak natomiast wątpliwości odnośnie do dokumentowania tzw. pośrednich transakcji rajowych.
Marek Gwóźdź
19.07.2022
CIT PIT Doradca podatkowy
Organy skarbowe w najnowszej interpretacji orzekły o prawie do zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług dietetycznych. Odmówiły jednak w przypadku usług podologicznych. Eksperci podkreślają, że interpretacja nie ma jednak uniwersalnego charakteru i nie może być odnoszona do wszystkich usług świadczonych przez dietetyków - zwłaszcza tych, których celem jest jedynie poprawa wyglądu.
Wiesława Moczydłowska
19.07.2022
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
W środę, 20 lipca, mija termin rozliczenia zaliczki na PIT za czerwiec lub drugi kwartał. Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie pozwoliły niektórym przedsiębiorcom odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Już teraz część z nich może odliczyć je od dochodu. Z rozliczeniem warto jednak poczekać do sierpnia. Obliczając PIT za lipiec, składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych – to bardziej opłacalne.
Krzysztof Koślicki
19.07.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład