united kingdom
ukraine
Procedura VAT marża znajduje zastosowanie wyłącznie po spełnieniu konkretnych wymogów. Przede wszystkim przedmiot odsprzedaży musi mieścić się w definicji ustawowej dzieła sztuki, antyku lub przedmiotu kolekcjonerskiego. Do tej ostatniej kategorii mogą nawet należeć niektóre auta - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.
Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka Konrad Maciejewski
15.12.2023
VAT
Minister finansów Andrzej Domański przekazał nominacje dla podsekretarzy stanu: Hanny Majszczyk i Pawła Karbownika - poinformował resort. Hanna Majszczyk była wcześniej dyrektorem departamentu VAT w MF i wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet państwa. Paweł Karbownik pełnił funkcję doradcy przewodniczącego Rady Europejskiej ds. G7, G20 i agendy strategicznej UE. 
Monika Pogroszewska
15.12.2023
Finanse
Przedsiębiorcy odliczą wydatki na świąteczny wystrój biura: choinkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Organy podatkowe zgadzają się co do zasady, że zwyczajowo przyjęte ozdoby nie mają wystawnego charakteru, a dobra atmosfera w pracy sprzyja podniesieniu wydajności załogi i zwiększeniu przychodów. Fiskus zgadza się też na odliczenia VAT od zakupionych dekoracji.
Monika Pogroszewska
15.12.2023
CIT PIT
Europejski rynek sekurytyzacji wierzytelności handlowych odnotowuje stabilne tempo wzrostu, a obecne warunki makroekonomiczne, w szczególności utrzymujące się wysokie stopy procentowe, powinny sprzyjać jego dalszemu rozwojowi również w Polsce - uważają eksperci kancelarii prawnej DLA Piper.
Inga Stawicka
14.12.2023
Rynek Finanse

Fiskus ma sposoby, żeby przedłużać kontrole

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Premier Donald Tusk zapowiedział w exposé ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców. Już teraz przepisy przewidują, że kontrole u tej grupy mogą trwać tylko 12 dni. Jednak w praktyce trwają nawet miesiącami, ponieważ urzędnicy liczą tylko te dni, kiedy przebywają u kontrolowanego. Poza tym ograniczenie czasowe dotyczy tylko niektórych postępowań. Eksperci popierają zapowiedź premiera, ale postulują, by doprecyzować przepisy.
Monika Pogroszewska
14.12.2023
Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

24 postulaty podatkowe Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo
Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje postulaty podatkowe dla nowego rządu. Apeluje m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, reformę systemu przedawnienia zobowiązań podatkowych, zmianę wadliwych interpretacji przepisów, uchylenie podatku minimalnego CIT oraz korektę przepisów o estońskim CIT.
Monika Pogroszewska
13.12.2023
Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo
Przepisy dotyczące postępowania w razie awarii Krajowego Systemu e-Faktur budzą ogromne wątpliwości. Podatnicy będą mieli dwa różne terminy na dosłanie faktur do systemu, w zależności m.in. od tego, czy awaria była po stronie KSeF czy po stronie przedsiębiorcy. Za nieprawidłowości grozić będą od 2025 r. wysokie kary. Eksperci już teraz spodziewają się sporów co do tego, po czyjej stronie wystąpił błąd i czy doszło do uchybienia terminu. A MF wyjaśnia, że komunikaty o awarii systemu będą zamieszczane na dwa różne sposoby.
Monika Pogroszewska
13.12.2023
VAT Poprawmy prawo KSeF
Przepisy ustawy covidowej dotyczące wstrzymania biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe są niezgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 12/22). Zakwestionowane regulacje nie wskazują terminu, do którego obowiązywać miało zawieszenie biegu terminów, ani maksymalnego limitu czasowego ich trwania.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
Ordynacja
Przedsiębiorcy mają płacić PIT kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta – zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie wtorkowego exposé, ale szczegółów na razie brak. Eksperci oceniają, że pomysł co do zasady jest dobry, ponieważ ograniczy zatory płatnicze. Jednak, ich zdaniem, powinno to być rozwiązanie pozostawione do wyboru przedsiębiorcy, tak jak obecnie kasowy VAT. Kasowy PIT będzie się wiązać ze zmianą w rozliczeniu kosztów oraz koniecznością dostosowania systemów księgowych.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
PIT Finanse
Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański - zapowiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé. Podkreślił, że będzie on odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo finansów publicznych. Premier zapowiedział też powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej, która będzie opiniowała wydatki. Według niego, natychmiast zostaną zrealizowane takie postulaty, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców oraz ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
Finanse
Ukraiński informatyk, który świadczy zdalnie usługi na rzecz zagranicznego kontrahenta, nie rozlicza w Polsce dochodów z zagranicznego zakładu – orzekł WSA we Wrocławiu, wbrew stanowisku fiskusa. Zgodnie z orzeczeniem sądu, aby powstał zakład, czyli stała placówka, nie wystarczy laptop i wynajmowanie pokoju przez trzy miesiące. Eksperci zwracają uwagę, że rozliczenie cudzoziemców od początku budzi wiele wątpliwości.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
PIT
Nie ma potrzeby składania co roku oświadczeń podatkowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia dotyczące np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem, obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenie składa się w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego - przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2023
Emerytury i renty PIT
W standardowym modelu uprawnień podatnik może nadać dwa rodzaje uprawnień do pracy w KSeF. Uprawnienia bezpośrednie można nadać osobie fizycznej np. zatrudnionemu pracownikowi. Z kolei uprawnienia pośrednie - innemu podmiotowi np. dla biura rachunkowego. Wówczas dostęp do faktur będą mieli uprawnieni przez biuro pracownicy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
11.12.2023
VAT KSeF
Podatnicy zwolnieni z VAT, aby móc wystawiać faktury w KSeF, powinni wystąpić o nadanie numeru NIP. Nie są natomiast zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT zwolniony - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Z kolei podatnik wystawiający faktury na rzecz podmiotów zwolnionych z VAT, które nie posiadają numeru NIP, powinien zapewnić tym podmiotom tzw. dostęp anonimowy.
Monika Pogroszewska
11.12.2023
VAT KSeF
W sobotę , 9 grudnia 2023 roku, po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie 0 stawki podatku od towarów i usług (VAT) na żywność, jaka będzie obowiązywała w I kwartale 2024 roku. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Rynek i konsument VAT Finanse
Osoby wspierające szczytne cele mogą jednocześnie zaoszczędzić na podatku. Ten, kto do końca 2023 roku przekaże darowiznę na cele pożytku publicznego, odejmie ją od dochodu w zeznaniu rocznym. Odliczyć można faktycznie przekazaną kwotę, ale nie więcej niż 6 proc. dochodu. Mimo iż preferencja nie obejmuje wsparcia osób fizycznych, to fiskus zgadza się, że można odliczyć darowiznę na rzecz konkretnej osoby, także członka rodziny, ale na jego subkonto w fundacji.
Monika Pogroszewska
09.12.2023
Domowe finanse PIT
Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a kupującym jest osoba fizyczna, której w dniu sprzedaży nie przysługiwało owe prawo, sprzedaż podlega zwolnieniu od podatku. Tyle w teorii, a jak pokazuje praktyka - nie każda tego typu sprzedaż podlega zwolnieniu.
Malwina Pasternak-Janik
08.12.2023
Nieruchomości
Podstawowymi mechanizmami wyłączającymi ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej są tzw. czynny żal oraz korekta deklaracji podatkowej. Ich skuteczność zależy od spełnienia kilku warunków, których interpretacja budzi istotne wątpliwości. W przypadku czynnego żalu brak spełnienia określonych warunków może powodować, że czynny żal jako nieskuteczny wywrze efekt odwrotny do zamierzonego, stając się samodonosem - piszą Paweł Guzowski i Aleksandra Stysiał z kancelarii Deloitte Legal.
Paweł Guzowski Aleksandra Stysiał
08.12.2023
Ordynacja
Jednym z ważnych elementów wpływającym na dochodowość transakcji w branży artystycznej jest sposób ich opodatkowania. Przepisy VAT przewidują możliwość zastosowania obniżonej stawki (obecnie 8 proc.), ale pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy można skorzystać z preferencyjnej stawki VAT przy sprzedaży dzieł sztuki - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.
Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka Konrad Maciejewski
07.12.2023
VAT Doradca podatkowy

Co dalej z projektem ustawy budżetowej na 2024 rok

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Projekt ustawy budżetowej na rok 2024, wniesiony do Sejmu przez poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego 29 września, uległ zasadzie dyskontynuacji i powinien zostać wniesiony ponownie – uważają konstytucjonaliści. Nie są jednak zgodni co do tego, czy powinien to zrobić niezwłocznie obecny premier, czy też może to zrobić już premier parlamentarnej większości. Także specjaliści w zakresie finansów publicznych nie mają tu jednego zdania. Nie brakuje opinii, że projektu ponawiać nie trzeba, bo ten w Sejmie już jest.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2023
Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Podatnicy mają wątpliwości, czy powstaje przychód z tytułu zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego w celach służbowych w jazdach lokalnych. Organy podatkowe wydają rozbieżne interpretacje, a sądy rozbieżne orzeczenia. Eksperci uważają, że pomóc mogłaby uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta w siedmioosobowym składzie w celu wyjaśnienia przepisów prawnych, których stosowanie wywołuje rozbieżności w orzecznictwie.
Wiesława Moczydłowska
07.12.2023
PIT Doradca podatkowy
Podatnicy powinni przygotować się w najbliższym czasie na większą liczbę działań kontrolnych w takich obszarach jak m.in. handel internetowy oraz nowe ulgi podatkowe. W 2024 roku czeka ich też szereg wyzwań związanych m.in. z wprowadzeniem KSeF oraz rozliczaniem podatku od nieruchomości po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - na takie m.in. tematy dyskutowali uczestnicy IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".
Monika Pogroszewska
06.12.2023
CIT PIT VAT HR KSeF
Największe spółki muszą do końca roku poinformować opinię publiczną o realizowanej przez nie strategii podatkowej. Dotychczas większość z nich realizowała ten obowiązek w minimalnym zakresie, na co pozwala literalne brzmienie przepisów. Przedsiębiorcy obawiają się też, że z ich publikacji skorzysta głównie konkurencja. Ministerstwo Finansów dostrzegło, że przepisy nie działają tak jak zakładano, a eksperci postulują zmiany.
Monika Pogroszewska
06.12.2023
CIT Doradca podatkowy

„Zatruta pigułka” w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje do Sejmu projekty ustaw zwiększające wydatki lub zmniejszające przychody budżetowe. Choć według konstytucjonalistów, każdy rząd może wnieść dowolny projekt ustawy, to jednak - jak twierdzą - rząd tymczasowy, bo nie mający większości w Parlamencie, powinien ograniczyć się do rozwiązywania najpilniejszych kwestii. Nawet w projekcie ustawy okołobudżetowej „zaszyte” zostały w ostatnim momencie przepisy, które mogą zaskoczyć następców.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Wydatki na świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy nie mają reprezentacyjnego charakteru. A to oznacza, że nie można odliczyć kosztów zakupu koszy prezentowych czy alkoholi. Z kolei obdarowany kontrahent powinien, co do zasady, zapłacić PIT od upominku – sposób rozliczenia zależy od tego, czy prezent otrzymuje osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca, czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
Monika Pogroszewska
05.12.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka - informuje Ministerstwo Finansów. I wyjaśnia, że do KSeF można zalogować się przy pomocy: Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub kwalifikowanej pieczęci elektronicznej
Monika Pogroszewska
04.12.2023
VAT KSeF
Trudno doszukać się logiki w dyskryminującym podejściu do suplementów diety zawierających cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Nie wiedzieć czemu syrop fruktozowy, tj. cukier pochodzący z owoców, ma być traktowany inaczej niż maltoza, czyli cukier słodowy. Wszystko to sprawia wrażenie pobudek ideologicznych, a nie uzasadnienia merytorycznego - pisze dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Tomczykowska & Tomczykowski.
Jacek Matarewicz
04.12.2023
Doradca podatkowy Finanse

Komisja Skarbników Unii Metropolii proponuje, jak uzdrowić finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Podwyższenie subwencji oświatowej do 3 proc. PKB. Przyznanie samorządom udziału w PIT ryczałtowym i podwyższenie udziałów gmin, powiatów i województw w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w systemie Janosikowym. Zdaniem Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich to niezbędne, pilne działania, aby uzdrowić system finansów samorządowych.
Robert Horbaczewski
04.12.2023
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Podatnik jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę udziału w lokalu mieszkalnym, należącego do byłej żony wnioskodawcy, do którego nabył prawo własności w wyniku podziału majątku wspólnego i w którym zamierza on realizować własne cele mieszkaniowe.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
04.12.2023
PIT Nieruchomości
W ostatnim miesiącu 2023 roku wielu przedsiębiorców rozważa zakupy, które dadzą im prawo do odliczenia kosztów, by dzięki temu obniżyć dochody do opodatkowania. Ponoszą też wydatki, które pozwalają im skorzystać z ulg podatkowych. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku należy sprawdzić, czy firma spełnia warunki odliczenia i czy dana preferencja nie zostanie zakwestionowana w trakcie ewentualnej kontroli.
Monika Pogroszewska
04.12.2023
Domowe finanse PIT