Prawo.pl
Wyposażenie stołówki i zakup dla pracowników posiłków to przejaw starań pracodawcy dążącego do poprawy atmosfery pracy i w efekcie do zwiększania wydajności pracy. Nie pozostanie bez wpływu na uzyskiwane przez niego przychody. Poniesione wydatki będą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów – potwierdza fiskus.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2019
CIT
Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.
Katarzyna Ciesielska
05.09.2019
CIT PIT VAT
W czwartek, 5 września, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Doprowadzi ona do stworzenia nowej instytucji, która będzie sprawowała nadzór nad biegłymi rewidentami. Będzie to Polska Agencja Nadzoru Audytowego.
Krzysztof Koślicki
05.09.2019
Rachunkowość
Samorząd doradców przygotowuje korporacyjny kodeks dotyczący procedur związanych z ochroną danych osobowych. Ma to pomóc doradcom w stosowaniu przepisów RODO w praktyce. Problemem cały czas jest kwestia tajemnicy zawodowej doradców i ochrona danych podatników – zwłaszcza w kontekście obowiązku raportowania schematów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
05.09.2019
Doradca podatkowy RODO
Dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane i wdrożymy takie, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Kwestia podatku od usług cyfrowych poruszona została przez wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, podczas jego wizyty w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
04.09.2019
Podatki i opłaty lokalne
Jednolity plik kontrolny, mechanizm odwrotnego obciążenia VAT, podzielona płatność – to tylko niektóre zmiany, z którymi mierzą się obecnie podatnicy VAT w Polsce. Ci, którzy jeszcze niedawno wykorzystywali niedoskonałości systemu i czerpali zyski na manipulowaniu interpretacją przepisów mają świadomość, że jest w nim coraz mniej luk - pisze prof. Dominik J. Gajewski.
Dominik J. Gajewski
04.09.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Wiceprezydent USA podziękował polskim władzom za odrzucenie propozycji wprowadzania podatku cyfrowego, co jego zdaniem ułatwi wymianę handlową między naszymi krajami. Teraz przedstawiciele rządu odcinają się od tego pomysłu, ale wcześniej Ministerstwo Finansów potwierdzało wielokrotnie chęć wprowadzenia tego podatku.
Krzysztof Koślicki
04.09.2019
CIT
Od stycznia przyszłego roku wpłata na rachunek bankowy, który nie będzie wskazany w rejestrze podatników VAT, nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Konsekwencji nie będzie, jeśli dokonanie płatności zgłosi się do skarbówki w ciągu trzech dni. Podatnicy PIT i CIT mogą mieć jednak problem z ustaleniem, do którego urzędu trzeba będzie złożyć donos.
Krzysztof Koślicki
04.09.2019
CIT PIT VAT

WSA: Stanowisko organu wiąże skarbówkę przy umorzeniu zaległości w podatku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Stanowisko prezydenta miasta przesądza o umorzenia zaległości w podatku, który jest dochodem samorządu. WSA w Gdańsku podkreślił, że szczególne znaczenie ma jego uzasadnienie, które powinno spełniać szereg wymogów. Jednak nawet niepełne i tak wiąże organy administracji skarbowej.
Dorian Lesner
04.09.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W 2018 roku wpływy z PIT były rekordowo wysokie. Wyniosły 110,8 mld złotych. To więcej o ponad 13 mld złotych niż w 2017 roku i blisko 33 mld zł w porównaniu do 2014 r. Zwyżkowa tendencja utrzymuje się również obecnie. Takie dane przedstawiło w poniedziałek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
03.09.2019
Finanse publiczne PIT
Organy podatkowe bacznie obserwują restrukturyzacje firm, zwłaszcza te, które jakiś czas temu były „modne” ze względu na optymalizację podatkową. Problem dotyczy również podmiotów powiązanych – zwłaszcza, że pojęcie restrukturyzacji w cenach transferowych nie jest tożsame z pojęciem prawnym.
Krzysztof Koślicki
03.09.2019
CIT
Przedsiębiorca ma prawo do złożenia deklaracji podatkowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy, jeśli ponosi wydatki, które stanowią czynności niezbędne do utrzymania źródła przychodów. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2019
VAT Małe i średnie firmy
Wystarczy, że sprzedawca wydrukuje wystawiony w chwili sprzedaży paragon i udostępni go klientowi ‒ uznał NSA. Dopuszczalne jest także przesłanie jego obrazu na komórkę klienta razem z komunikatem, że papierowy wydruk można odebrać w budynku stacji paliw. To przełomowy wyrok dla wszystkich sprzedawców.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2019
VAT
W niedzielę, 1 września 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników VAT. W specjalnym rejestrze można sprawdzać, czy dany podmiot jest zarejestrowany dla potrzeb VAT i czy ma zgłoszony numer rachunku bankowego. Wpłata na inne konto będzie miała surowe konsekwencje podatkowe.
Krzysztof Koślicki
02.09.2019
VAT
Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku. Listopad i styczeń przyniosą kolejne nowości. Sprzedawca nie wystawi już faktury do paragonu bez NIP.
Krzysztof Koślicki
02.09.2019
VAT
Tłumaczenie dokumentów i wdrożenie specjalnych procedur compliance – to tylko niektóre nowe obowiązki, jakie czekają audytorów po nowelizacji przepisów. Oczywiście, większe i średnie firmy poradzą sobie z tymi wyzwaniami. A co z mikro firmami audytorskimi, czy przetrwają? Uważam, że tak, choć będzie to trudne – pisze Krzysztof Burnos.
Krzysztof Burnos
02.09.2019
Rachunkowość
1 września to w tym roku data bardzo istotna dla wszystkich podatników VAT. W tym dniu wejdzie bowiem w życie wiele ważnych zmian, w tym w szczególności przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia – pisze Remigiusz Fijak, doradca podatkowy.
Remigiusz Fijak
01.09.2019
VAT
Zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą - tak stanowi znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To wykonanie obowiązku wynikającego z prawa UE, które zabrania dyskryminacji pracowników.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
31.08.2019
PIT
Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
31.08.2019
Prawo cywilne PIT Finanse
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Od listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych przypadkach będzie obowiązkowe. Sprzedawcy będą musieli umieszczać na fakturach specjalne oznaczenia.
Krzysztof Koślicki
30.08.2019
VAT

Biała lista może uprzykrzyć życie podatnikom

VAT Spółki Małe i średnie firmy
W niedzielę wejdą w życie przepisy wprowadzające nowy rejestr podatników VAT. Z jednej strony łatwiej będzie sprawdzać kontrahentów. Z drugiej – jak wskazują eksperci – firmy mogą stać się ofiarami oszustów. Będą też musiały opracować specjalne procedury. Ministerstwo już wydaje wyjaśnienia, które nie mają potwierdzenia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
30.08.2019
VAT Spółki Małe i średnie firmy

Samorządy bez budżetów i inwestycji

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Według przedstawicieli samorządów konieczna jest rekompensata zmian w podatkach, przez które zmniejszą się ich dochody. Rząd informuje o wzroście udziału gmin we wpływach z podatków, ale nie pokrywa ciągle rosnących wydatków samorządów. Gminy alarmują, że wiele z nich nie uchwali budżetów na przyszły rok i zrezygnuje z inwestycji.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.08.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Wyższe, 50 proc. koszty uzyskania przychodu, można zastosować od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego, w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy - wyjaśnia resort finansów.
Monika Sewastianowicz
29.08.2019
PIT Szkolnictwo wyższe
Zniesienie limitu składek na ZUS zostało zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Finansów. W projekcie nie zagwarantowano natomiast pieniędzy na wypłatę trzynastych emerytur. Nie oznacza to jednak, że dodatkowe świadczenia nie zostaną w przyszłym roku wypłacone.
Paweł Żebrowski
29.08.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
29 sierpnia wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych z tytułu wzrostu cen energii. Pierwsze wnioski będzie można składać w 2020 r. Firmy będą mogły ubiegać się o rekompensaty za 2019 r.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze Finanse
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.
Radosław Maćkowski
29.08.2019
Ordynacja VAT
Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania usług niematerialnych, jeśli chce odliczyć od nich VAT. Przepisy tego nie wymagają. Domaganie się przez organy podatkowe dowodów wykonania świadczeń jest nieuprawnione. Problem jednak w tym, że na gruncie podatków dochodowych dominuje zupełnie inne podejście.
Krzysztof Koślicki
29.08.2019
CIT PIT VAT
Coraz trudniej jest udowodnić dochowanie należytej staranności w VAT. Urzędnicy próbują iść na łatwiznę – oczekują, że to firmy będą sprawdzać rozliczenia podatkowe swoich kontrahentów. Zakładają też, że jeśli transakcja dotyczy odzieży lub folii i jest dokonywana w gotówce, to jest oszustwem. Wystarczającym uzasadnieniem mają być np. publikacje Naszego Dziennika.
Krzysztof Koślicki
29.08.2019
Ordynacja VAT

Kasy fiskalne w smartfonie w konsultacjach do 4 września

Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie
Ministerstwo finansów opracowało i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie oprogramowania kas rejestrujących, które będzie można zainstalować na smartfonach i tabletach. Początkowo, konsultacje miały zakończyć się 28 sierpnia 2019 roku. MF postanowiło jednak wydłużyć ten termin.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie
Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.
Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie