Prawo.pl
Podobne aktywności biznesowe mogą być obłożone różnymi stawkami podatków i składek. Niemal identycznie produkty mogą być opodatkowane różnymi stawkami VAT. Próby różnicowania stawiają podatników i administrację na kursie kolizyjnym - spory są nieuniknione. Takie wnioski wynikają z opublikowanego we wtorek raportu FOR.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
Doradca podatkowy
W 2019 roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego 874,4 milionów złotych. Było to o 110,5 milionów więcej niż w roku poprzednim. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego skorzystało 14,5 milionów podatników. Najwięcej osób wsparło Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Takie dane podało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
PIT
1 października 2019 roku zmieniają się zasady składania wniosków dotyczących udzielania wiążących informacji taryfowych WIT. Teraz można je składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Wnioski w formie papierowej nie będą już przyjmowane.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
VAT Akcyza Finanse

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
PIT Szkolnictwo wyższe
1 października 2019 roku stawka PIT zostanie obniżona z 18 do 17 procent. Pracownicze koszty uzyskania przychodów będą natomiast sporo wyższe. Dzięki temu pracownicy zarobią więcej. Zmiana prawa w trakcie roku dołoży jednak dodatkową pracę pracodawcom – wszystko przez przepisy przejściowe. Zdaniem ekspertów, lepiej było poczekać do stycznia.
Krzysztof Koślicki
30.09.2019
PIT

Podatki w biznesie – pierwsze studia MBA TAX

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego uruchamia pierwsze w Polsce studia podatkowe o interdyscyplinarnym charakterze łączące prawo podatkowe i rachunkowość. Co najważniejsze, będą one prowadzone wyłącznie dla praktyków prawa podatkowego. Zajęcia poprowadzą najlepsi w Polsce praktycy, wielokrotnie wyróżniani w rankingach doradztwa podatkowego.
Adam Mariański
30.09.2019
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Moment otrzymania opłaty decyduje o tym, kiedy powstanie obowiązek podatkowy miasta w podatku VAT z tytułu opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności za rok 2019. Obowiązek może powstać z chwilą jej otrzymania, albo z końcem okresu, którego dotyczy płatność ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
30.09.2019
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.
Beata Rawa
30.09.2019
CIT PIT
Okolicznościowe prezenty dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy u pracodawcy, jako darowizny, nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. W efekcie ich wartość nie będzie przychodem. Pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2019
PIT Podatek od spadków i darowizn

Projekt - jakie uszczuplenie, taka kara grzywny

Podatki i opłaty lokalne Akcyza Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce, by wszyscy, którzy dopuszczą się uszczuplenia należności publicznoprawnej byli karani grzywną, której minimalna wysokość będzie odpowiadała co najmniej uszczuplonej należności. To koniec miarkowania kary przez sądy. Odtąd kara ma być dolegliwa, żeby zniechęcała do popełniania nie tylko przestępstw, ale i wykroczeń skarbowych.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2019
Podatki i opłaty lokalne Akcyza Prawo gospodarcze
Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, która została nabyta w drodze zamiany, będzie wartość nieruchomości, przekazanej w zamian za mieszkanie, ustalona na dzień zamiany. Wartość zbywanej w drodze zamiany nieruchomości stanowi bowiem specyficzny rodzaj „ceny”, jaką podatnik musiał zapłacić za nabywaną nieruchomość ‒ uznał fiskus.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2019
PIT
Wpłaty na rachunki wirtualne przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy, który podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Natomiast same rachunki wirtualne nie będą podlegały obowiązkowi zgłaszania do urzędu w celu ich zamieszczenia w wykazie ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2019
VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Przepisy dotyczące specjalnego podatku węglowodorowego zostaną uchylone. Senat w czwartek nie wniósł poprawek do ustawy. Powodem jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce, których miał dotyczyć ten podatek. Ustawa zmienia też zasady przekazywania sprawozdań finansowych.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
CIT

Przepisy upraszczające postępowanie egzekucyjne w administracji do podpisu prezydenta

Finanse samorządów Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Ustawa mająca uprościć administracyjne postępowania egzekucyjne oraz usprawnić ściąganie długów publicznoprawnych - nieopłaconych podatków, ceł czy składek na ubezpieczenia społeczne - została w czwartek bez poprawek przyjęta przez Senat.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Skarbówka unika listów elektronicznych

Ordynacja Doradca podatkowy
Organy podatkowe obchodzą prawo i doręczają korespondencję pełnomocnikom w wersji papierowej, zamiast elektronicznie. Niektóre nie powołują się nawet na „problemy techniczne”. Są i takie, które wysyłają pismo w papierze, a po kilku dniach elektronicznie. To rodzi problemy z ustaleniem daty doręczenia. Sądy administracyjne już dostrzegły problem.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie właściwego stosowania przepisów dotyczących udzielania zwolnień podatkowych firmom realizującym na terenie Polski nowe inwestycje. Ich celem jest wydanie interpretacji ogólnej, a uwagi można zgłaszać do 30 września 2019 r.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2019
CIT PIT Prawo gospodarcze
Zbyt częste nowelizacje tych samych ustaw, brak konsultacji przed wniesieniem projektów do Sejmu, zbyt duża liczba projektów poselskich – to najważniejsze wnioski z raportu podsumowującego obecną kadencję Sejmu, przygotowanego przez Pracodawców RP. Przedsiębiorcy widzą pozytywne zmiany, ale niweczy je zbyt ekspresowe tempo prac nad przepisami.
Jolanta Ojczyk
25.09.2019
Spółki Małe i średnie firmy
Wiele firm próbuje bezprawnie podszywać się pod podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego. Urzędy to akceptują. W takich przypadkach trzeba natychmiast zawiadomić prokuraturę. Nikt tego jednak nie robi – mówi Prawo.pl prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Krzysztof Koślicki
25.09.2019
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Dalszy spadek długu publicznego w relacji do Produktu Krajowego Brutto - to główny cel przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2020-2023. Relacja państwowego długu publicznego do PKB ma obniżyć się do 44,9 proc. na koniec 2019 r., 43,5 proc. na koniec 2020 r. i 38,2 proc. na koniec 2023 r.
Krzysztof Sobczak
24.09.2019
Finanse publiczne Administracja publiczna

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna
Zaakceptowany we wtorek przez Radę Ministrów projekt budżetu na 2020 rok nie przewiduje deficytu. Jak poinformowano po posiedzeniu rządu, zgodnie z przepisami do końca września projekt musi trafić do Sejmu. Jednak na uchwalenie poczeka on już na nowy Sejm, który zostanie wybrany 13 października br.
Krzysztof Sobczak
24.09.2019
Finanse publiczne Administracja publiczna
Coraz więcej firm próbuje omijać przepisy i podszywać się pod doradców podatkowych. Tymczasem, aby świadczyć usługi doradcze w pełnym zakresie, trzeba być wpisanym na listę podmiotów uprawnionych. Samorząd doradców próbuje walczyć z tym procederem i zgłasza sprawy do prokuratury. Utrudnia to jednak fakt, że skarbówka zbyt często takie nadużycia akceptuje.
Krzysztof Koślicki
24.09.2019
Prawo karne Doradca podatkowy
Dealerzy samochodowi mają problem z odzyskaniem akcyzy zapłaconej od aut osobowych, które prosto z salonu, na rejestracji wywozowej, sprzedają pośrednikom z innych krajów UE i tzw. państw trzecich. Problem nasila się od kilku miesięcy. Do tego stopnia, że Związek Dealerów Samochodów wystąpił do Ministra Finansów o zmianę przepisu.
Grażyna J. Leśniak
23.09.2019
Akcyza
Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu
Krzysztof Koślicki
21.09.2019
CIT PIT
W piątek prezydent Andrzej Dudy powołał Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko szefa MF. Kwieciński pozostanie jednocześnie na stanowisku ministra inwestycji i rozwoju. Poprzedni minister finansów, Marian Banaś, pełni już obowiązki prezesa NIK.
Krzysztof Koślicki
20.09.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Wprowadzono zasadnicze zmiany do treści klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Stała się bardziej rygorystyczna. Wzmacnia pozycję organów podatkowych kosztem podatnika. W przyszłości można spodziewać się zwiększenia liczby sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi – komentuje Kazimierz Romaniec, radca prawny, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Kazimierz Romaniec
20.09.2019
Ordynacja Spółki
53 tysiące złotych ‒ tyle maksymalnie może odliczyć osoba, która w ciągu trzech lat poniesienie wydatki na termomodernizację własnego domu. Bez względu na to, czy z fiskusem rozlicza się według skali podatkowej, jest przedsiębiorcą na „liniowym” czy na ryczałcie. Co ważne, limit dotyczy jednego podatnika. Jest jednak pewien problem.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2019
PIT
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o PIT - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Już od października 2019 roku stawka PIT ma być obniżona z 18 do 17 procent. Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostaną zaś podwyższone co najmniej dwukrotnie. Na zmianie ma zyskać około 25 milionów podatników.
Krzysztof Koślicki
19.09.2019
PIT
Resort finansów otrzymał już ponad 60 milionów e-paragonów przesłanych przez 40 tys. kas fiskalnych on-line. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek stosowania kas fiskalnych online będą miały branże paliwowa, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.
Agnieszka Matłacz
19.09.2019
VAT
Podwyżka cen energii czy wzrost płacy minimalnej, to nie jedyne zmartwienia przedsiębiorców. W najbliższym czasie będą musieli przygotować się na wyższe koszty prowadzenia działalności z powodu wielu innych zmian w prawie. Firmy odczują finansowo m.in. reformę postępowania cywilnego, wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych czy podzielonej płatności.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Paweł Żebrowski
19.09.2019