Prawo.pl
Restauracje i punkty gastronomiczne od stycznia 2021 roku muszą stosować kasy fiskalne online. Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że ze starych, tradycyjnych urządzeń ciągle mogą korzystać sprzedawcy jedzenia z przyczep i popularnych food-tracków. Takie punkty nie mają bowiem charakteru stacjonarnego.
Krzysztof Koślicki
02.03.2021
VAT Rachunkowość

Biura księgowe też będą walczyć z praniem pieniędzy

Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance
Praktycznie wszystkie biura księgowe w Polsce, tak jak banki, czy biura nieruchomości, będą musiały wdrożyć specjalne, niełatwe procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy. I to już po 14 dniach od opublikowania nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Zdaniem ekspertów to trudne zadanie. A za jego niewykonanie, grożą wysokie kary.
Jolanta Ojczyk
02.03.2021
Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance
Zaliczki wypłacane komplementariuszom na poczet udziału w zyskach nie podlegają opodatkowaniu. Podatek trzeba zapłacić dopiero w momencie ustalenia dochodu spółki. Potwierdza to niedawny wyrok NSA. Zdaniem ekspertów, mimo że orzeczenie dotyczyło spółek komandytowo-akcyjnych, ma istotne znaczenie także dla spółek komandytowych – zwłaszcza po zmianie przepisów i objęciu ich CIT.
Krzysztof Koślicki
02.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W przypadku wykonywania pracy zagranicą np. w Holandii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii, należy w każdym przypadku rozważyć potencjalne zagadnienie opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych w innych krajach. Istotne znaczenie ma określenie miejsca rezydencji podatkowej – tłumaczy Jakub Pankowiec, ekspert KPMG w Polsce.
Jakub Pankowiec
01.03.2021
Domowe finanse PIT
Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
01.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, miało stanowić zachętę inwestycyjną dla polskich podatników. Okazuje się jednak, że zainteresowanie rynku nowym sposobem rozliczania się z fiskusem jest niewielkie. Zdaniem ekspertów, aby zachęcić firmy do tej formy opodatkowania, resort finansów pozwala nawet na... naginanie przepisów.
Krzysztof Koślicki
01.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Konsumpcja papierosów i narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi i liczba ta, pomimo ogólnoświatowych trendów i rosnącej mody na niepalenie nie maleje. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej problemem jest zbyt niskie opodatkowanie tytoniu.
Krzysztof Sobczak
28.02.2021
Akcyza Opieka zdrowotna
Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca - przypomina Ministerstwo Finansów. W PIT-28 można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Trzeba jednak pamiętać o dołączeniu do niego koniecznych załączników.
Krzysztof Koślicki
27.02.2021
PIT Małe i średnie firmy
Ze zwolnienia mogą skorzystać młodzi, którzy uzyskują przychody m.in. z umów o pracę, zlecenia, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej czy stażu uczniowskiego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 złotych. Nie skorzystają z niego jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą – tłumaczy Monika Brzostowska, doradca podatkowy.
Krzysztof Koślicki
27.02.2021
Domowe finanse PIT
Polska opłata reklamowa w projektowanym kształcie miałaby dotyczyć podmiotów świadczących usługi reklamowe zarówno na rynku tradycyjnym, jak i na rynku internetowym. Unia Europejska równolegle pracuje jednak nad podatkiem cyfrowym. Czy polscy przedsiębiorcy zapłacą więc dwa dodatkowe podatki – zastanawia się Paweł Uściński, prawnik.
Paweł Uściński
26.02.2021
Ordynacja Prawo europejskie
Programy z informacjami prawnymi dla księgowych, kadrowców czy np. specjalistów ds. BHP istotnie różnią się od systemów informacji prawnej, bo ich odbiorcą najczęściej są nie-prawnicy. W odróżnieniu od tych dla prawników, gdzie dominuje prawodawstwo oraz bogate zbiory orzeczeń, w tzw. programach wertykalnych jest mix dokumentów, narzędzi oraz usług dopasowanych do potrzeb specjalistów.
Maciej Krajewski
26.02.2021
Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że możliwe jest skorygowanie na fakturze numeru PESEL na NIP. Podatnicy nie mają jednak prawa wystawienia faktury korygującej lub noty korygującej do faktury uproszczonej w celu zmiany błędnego NIP nabywcy. Eksperci do takiego podejścia mają jednak duże wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
26.02.2021
VAT Rachunkowość
Pakiet Slim VAT obowiązuje, ale w kategoriach „slim” to możemy mówić aktualnie o czasie pracy właścicieli biur rachunkowych. Z całą pewnością go przybyło. Znowelizowane uregulowania dotyczące faktur korygujących wprowadziły i przedsiębiorców, i księgowych w stan konsternacji. Przedsiębiorcy, zamiast prowadzić biznes, muszą analizować przepisy – twierdzą Edyta Zaniewicz i Janina Gajewska.
Krzysztof Koślicki
26.02.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość
Zgodnie z obowiązującymi przepisami eksportem towarów jest wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, który został potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. Nie jest zatem wystarczające udokumentowanie wywozu dokumentami celnymi, z których nie wynika jednoznacznie, że towar został wywieziony do państwa trzeciego. Takimi dokumentami nie mogą być również dokumenty przewozowe.
Tomasz Siennicki
26.02.2021
Rachunkowość

Skarbówka będzie teraz do podatników mówić prosto

Doradca podatkowy Administracja publiczna
Nadchodzi rewolucja w komunikacji fiskusa z podatnikami. - Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały dziś szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.
Krzysztof Koślicki
25.02.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna

TSUE: Gminy nie odzyskają nadpłaconego VAT

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna
Czy gmina powinna być uznana za podatnika VAT w zakresie podejmowanych przez nią czynności dotyczących przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność? Czy opłata przekształceniowa stanowi wynagrodzenie za dostawę towaru? Na te pytania odpowiedział w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
25.02.2021
Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna
Z podpisanego w środę rozporządzenia wynika, że podmioty brytyjskie handlujące z Polską nie muszą ustanawiać przedstawiciela podatkowego. Zmiana ma istotne znaczenie, zwłaszcza teraz – po brexicie. Pisaliśmy o tym problemie kilka tygodni temu. Pełnomocnika nie będą musiały mieć także firmy z Norwegii.
Krzysztof Koślicki
24.02.2021
Doradca podatkowy Brexit
W dobie pandemii codziennie użytkowanie internetu stało się powszechne. Służy on nie tylko do rozrywki, ale też do pracy, czy nauki zdalnej. Z roku na rok coraz mniej Polaków korzysta jednak z ulgi na internet pozwalającej odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki poniesione na ten cel. By skorzystać z odliczenia, trzeba spełnić kilka warunków.
Michalina Faryś
24.02.2021
Domowe finanse PIT
Osoba, przeciwko której wszczęto postępowanie karnoskarbowe złożyła wniosek o udzielenie informacji o wynagrodzeniach pracowników skarbówki związanych z jej sprawą. Organ odmówił, zasłaniając się prywatnością tych osób. Rozstrzygnięcie to zostało jednak uznane za przedwczesne, ponieważ informacja o zarobkach na określonym stanowisku jest publiczna.
Dorian Lesner
24.02.2021
Administracja publiczna RODO
Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.
Patrycja Kubiesa
23.02.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców

Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT, w ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce tak zmienić przepisy, by łatwiej mu było karać największych zatorowiczów. Pracę najbardziej ułatwiłaby prosta zmiana wymaganych elementów na fakturze. Chodzi o wskazanie konkretnej daty, w której kontrahent musi zapłacić. To ułatwi wyliczanie zaległości i kar. Trudniej też będzie wykazać spółkom, że też są ofiarami zatorów i tym samym uniknąć kary.
Jolanta Ojczyk
22.02.2021
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
22.02.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.
Krzysztof Koślicki
22.02.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Niepełnosprawni i ich opiekunowie zasypują w ostatnim czasie administrację skarbową pytaniami o odliczenia od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Niejasności dotyczą przede wszystkim korzystania ze sprzętu. W rezultacie podatnicy nie wiedzą, które wydatki można odliczyć, a które nie. Problemy dodatkowo mnoży skarbówka, która w odstępie kilku dni wydaje… całkowicie sprzeczne interpretacje.
Krzysztof Koślicki
20.02.2021
Domowe finanse PIT
Senat przyjął w piątek uchwałę, w której "wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu RP, zmierzające do likwidacji niezależnych mediów" oraz wyraża solidarność z protestującymi mediami komercyjnymi.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpłynęło ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności. Teraz resort je analizuje, a potem opublikuje zbiorcze zestawienie. Spółki, które złożyły sprawozdanie, a chciałyby je skorygować, mają taką możliwość, ale tylko gdy zmiana ma dostrzegalny wpływ na ogólny obraz praktyk płatniczych.
Jolanta Ojczyk
19.02.2021
Spółki
Ministerstwo Finansów zapowiada przesunięcie terminu na złożenie CIT-8. Zamiast do końca marca firmy będą miały czas do 30 czerwca 2021 roku. Jednocześnie wydłużony powinien jednak zostać także czas na złożenie formularza MDR-3 dotyczącego schematów podatkowych – piszą eksperci kancelarii GWW.
Aneta Skowron Jacek Olczyk
19.02.2021
CIT Rachunkowość
Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą, jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.
Izabella Tymińska
19.02.2021
Doradca podatkowy Finanse