WSA: Dyrektor szkoły wybrany nielegalnie przez skład komisji konkursowej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W gminie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoła, a jego zwycięzcę wójt powołał na stanowisko dyrektora szkoły. Wojewoda, który kontrolował przebieg konkursu zarzucił wójtowi istotne naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty. Przy wyborze składu komisji konkursowej jako swoich przedstawicieli wójt powołał bowiem radnych gminy.

26.05.2021

NSA: Lekcje religii prawosławnej zorganizowane wbrew przepisom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Legalną formą organizowania nauczania religii nie może być zorganizowanie przez dyrektora szkoły lekcji wyznania prawosławnego w ramach jednej grupy międzyklasowej obejmującej uczniów od klasy "0" do klasy "VIII" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że organizacji tych lekcji należy uwzględnić poziom intelektualny i emocjonalny uczniów.

04.05.2021

Sąd: Dyrektor szkoły winna wyłudzenia od pracowników pieniędzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Społeczna szkodliwość zachowania dyrektor szkoły, polegającego na wykorzystaniu funkcji i pozycji w celu osiągnięcia własnej korzyści majątkowej kosztem zwykłych niezamożnych pracowników administracyjnych jest bardzo wysoka - orzekł sąd oceniając wyłudzenie pieniędzy od swoich pracowników i gminy. I nakazał naprawić szkodę.

01.05.2021

SN: Likwidacja szkoły utrudnia przywrócenie do pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Sąd Najwyższy odmówił nauczycielce szkoły podstawowej przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Dlatego, że trzy lata wcześniej skargę powódki rozpoznał i zgodził się, że nauczycielce trzeba wypłacić odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę. Niemożliwe jest jednak przywrócenie jej do pracy, gdyż szkołę zlikwidowano, a nie ma następcy prawnego.

29.03.2021

WSA: Mianowanie dyrektora szkoły nieważne, bo bez porozumienia z kuratorem

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wójt gminy nie może mianować dyrektora szkoły zanim nie nastąpi uzgodnienie kandydatury z kuratorem oświaty. Późniejsza akceptacja kandydata przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie naprawia braku porozumienia, wobec czego zarządzenie o mianowaniu jest nieważne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

17.12.2020

Aeroklub zapłaci 100 tys. zadośćuczynienia za wypadek lotniczy ucznia

Szkoła i uczeń BHP

Pilotowi uczniowi nie można zarzucić zawinionego zachowania w odniesieniu do wadliwie wykonywanego manewru, którego prawidłowości podejmowania dopiero uczył się podczas lotu szkoleniowego, w którym doszło do wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

31.10.2020

WSA: Nie każde zaniedbanie uzasadnia natychmiastowe odwołanie dyrektora

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Negatywna ocena działalności dyrektora w zakresie gospodarki finansowej, zaniedbania dotyczące organizacji pracy, czy też konflikt z organem prowadzącym lub współpracownikami, nie mieszczą się w pojęciu szczególnie uzasadnionych przypadków, które uzasadniają odwołanie bez wypowiedzenia. Okoliczności te mogą najwyżej stanowić przyczynę odwołania dyrektora w normalnym trybie,

26.10.2020

WSA: Dyrektor nie straci stanowiska za upozorowanie ataku terrorystycznego

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Burmistrz odwołał dyrektora w trybie natychmiastowym za zorganizowanie upozorowanego ataku terrorystycznego. Nie było jednak do tego podstaw, ponieważ nie doszło do destabilizacji pracy w szkole. Dyrektor nie musiał informować o planowanym przedsięwzięciu uczniów i ich rodziców. W sytuacji powszechnej znajomości, realizacja symulacji nie miałaby jakiegokolwiek sensu

29.09.2020

Strasburg: Państwo odpowiada za śmierć dzieci w szkolnej strzelaninie

Prawo karne Szkoła i uczeń Policja

Finlandia odpowiada za naruszenie prawa do życia uczniów, którzy zginęli w szkolnej strzelaninie, ponieważ władze tego państwa, znając podejrzane wpisy sprawcy w internecie, mogły podjąć środki zapobiegawcze, ale tego nie uczyniły - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 17 września.

19.09.2020

Strasburg: Niezapewnienie autystycznemu dziecku wsparcia w szkole narusza jego prawa podstawowe

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 10 września 2020 r. uznał, że niezapewnienie dziecku w spektrum autyzmu należnego wsparcia edukacyjnego w szkole publicznej stanowiło dyskryminację i naruszenie podstawowego prawa do nauki. Zdaniem Trybunału niedobory budżetowe nie były w tej sprawie dostatecznym usprawiedliwieniem.

11.09.2020

Strasburg: Uprawniony środek dyscyplinarny dla nauczyciela za mowę nienawiści

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Dyscyplinarne przeniesienie nauczyciela religii islamskiej w szkole publicznej do innej placówki za wypowiedzi dyskryminacyjne nie stanowiło naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w niedawnym wyroku dotyczącym nauczyciela z Belgii.

07.09.2020

WSA: Uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może uzyskać stypendium szkolne

Matka nastoletniego ucznia domagała się stypendium szkolnego dla syna. Organy uznały, że dochód w rodzinie jest zbyt wysoki, by takie świadczenie mogło zostać przyznane. Ustalenia organów okazały się błędne, skoro uwzględniły one w swoich wyliczeniach dochody, które w dacie składania wniosku nie przysługiwały rodzinie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

07.09.2020

WSA: Z hakami na dyrektora szkoły trzeba działać szybko

Tylko z uzasadnionych przyczyn można odwołać dyrektora placówki w trakcie roku szkolnego. Organ założycielski musi je wskazać, a samą z samą decyzją nie może zwlekać orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. Inaczej zarzut bezpodstawności zwolnienia będzie skuteczny.

28.08.2020

WSA: Nawet jeśli wniosek składa nieuprawniona osoba, to dziecku nie można odmówić pomocy

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wniosek o przyznanie pomocy z rządowego programu „Dobry Start” złożyła babcia, która w świetle przepisów rozporządzenia nie była do tego uprawniona, więc organy odmówiły. WSA w Gliwicach uchylił jednak wydane decyzje, ponieważ uznał, że akt ten niedostatecznie chroni prawa dzieci, które powinny otrzymywać pomoc ze strony państwa.

22.08.2020

WSA: W szkole filialnej może działać przedszkole

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Żaden z przepisów ustawy Prawo oświatowe, w tym powołany przez wojewodę, który stwierdził nieważność uchwały rady gminy, art. 95 ust. 3. nie wyklucza możliwości utworzenia w szkole filialnej oddziału czy punktu przedszkolnego – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

15.07.2020

Sądy nie uznają premiowania zaszczepionych dzieci przy naborze do przedszkola i żłobka za dyskryminację

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W sądach pierwszej instancji zaczyna już dominować pogląd, że premiowanie zaszczepionych dzieci do przedszkola i żłobka nie jest dyskryminacją. A nieszczepienie nie tyle jest realizacją konstytucyjnej wolności, ile świadomym wyborem polegającym na łamaniu prawa. Powstał jednak problem czy dzieci z odroczonym obowiązkiem traktować tak jak nieszczepione.

13.07.2020

WSA: Wójt nie może mieć wpływu na przyznanie dodatku dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rada gminy może określić wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Przepisy nie przewidują jednak możliwości ograniczenia ustawowych kompetencji dyrektora jako pracodawcy. Dlatego też nie można go zobligować do współdziałania z wójtem przy przyznawaniu dodatków do wynagrodzenia.

10.07.2020

Gmina zapłaci za kardynalne zaniedbanie dyrektor szkoły

Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły dopuściła się rażących zaniedbań przy organizacji szkolenia. Jedna z uczestniczek, przechodząc przez hol, została przypadkowo uderzona w oko przez ucznia kijem do unihokeja. Gmina musi zapłacić jej 180 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania - uznał Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

27.06.2020

NSA: Projekt uchwały rady pedagogicznej to dokument wewnętrzny

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą RODO

Wnioskodawca chciał otrzymać treść projektu uchwały rady pedagogicznej, ale dyrektor szkoły odmówił. Okazało się, że słusznie, ponieważ był to dokument wewnętrzny, który nie jest wiążącym wyrazem stanowiska organu co do sposobu załatwienia sprawy. Tym samym nie podlegał on udostępnieniu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.06.2020

Sąd: Szkoła odpowiada za wypadek na sali sportowej

Zarządzanie oświatą

Szkoła tak powinna zorganizować lekcje wychowania fizycznego, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Ponosi więc odpowiedzialność za uraz uczennicy uderzonej piłką – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. Dziewczyna z powodu braku miejsc na ławeczkach w sali sportowej siedziała na podłodze oczekując na swoją kolej gry.

30.05.2020