Przedszkolanka nie może odesłać chorego dziecka do domu, bo nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Potwierdza to resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską. Jednocześnie zapewnia, że pracuje z Ministerstwem Zdrowia nad wypracowaniem odpowiednich regulacji. Na razie sugeruje, by procedury postępowania w sytuacji kryzysowej określić w dokumentach określających zasady pracy placówki.
Monika Sewastianowicz
09.09.2019
Zarządzanie oświatą
Zamknięte grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych dają użytkownikom złudne poczucie bezpieczeństwa. Nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że wszystko, co zostanie tam napisane zostanie pomiędzy użytkownikami. Nie ma też mowy o konsekwencjach, jeżeli informacje trafią do większej grupy użytkowników.
Monika Sewastianowicz
07.09.2019
Prawo cywilne Zarządzanie oświatą RODO
Dostęp do edukacji w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami wciąż jest na niewystarczającym poziomie - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Podkreśla, że to łamanie konstytucji i konwencji międzynarodowych. Prosi MEN o informacje o działaniach podejmowanych w tej materii.
Monika Sewastianowicz
06.09.2019
Wprawdzie obowiązujące obecnie przepisy antyhazardowe zobowiązują organy państwa do walki z wynikającymi z tego uzależnieniami, ale wyniki tych działań nie są zadowalające - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jego autorzy podkreślają, że dotyczy to szczególnie ludzi młodych, a do tego większość osób uzależnionych od hazardu nie szuka pomocy.
Krzysztof Sobczak
06.09.2019
Opieka zdrowotna
Za parę tygodni będzie gotowy pozew w sprawie ponad 103 mln zł kosztów poniesionych przez duże miasta w 2017 r. w związku z dostosowaniem szkół do zmian w oświacie - poinformowała w czwartek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Czekamy na ten pozew spokojem - stwierdził minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
05.09.2019
Zarządzanie oświatą
W przyszłym roku przewidujemy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. - mówił w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Oznacza to wzrost minimalnych pensji pedagogów o ok. 200 zł. Minister nie podał jednak informacji, kiedy wynagrodzenia maja wzrosnąć.
Monika Sewastianowicz
05.09.2019
W zaplanowanych na czwartek Wojewódzkich Okrągłych Stołach Edukacyjnych weźmie udział kierownictwo MEN. W Warszawie - minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w Bydgoszczy sekretarz stanu Iwona Michałek, a w Bełchatowie – podsekretarz Maciej Kopeć.
Patrycja Rojek-Socha
04.09.2019
Szkoła i uczeń
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach nauczycieli. Przedmiotem dyskusji ma być projekt ustawy budżetowej na 2020 rok i określona w nim kwota bazowa dla nauczycieli. Mimo obietnic ministra, nie uwzględnia ona podwyżek pensji.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Kadry w oświacie

Klasy mundurowe pod kontrolą MON

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Obrony Narodowej będzie miało większy wpływ na funkcjonowanie klas mundurowych w szkołach średnich. Zagwarantować ma to temu resortowi znowelizowana ustawa - Prawo oświatowe. Skorzystają na tym absolwenci takich klas, bo będą mieli większe szanse na dostanie się do wojska.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Trwa nabór kandydatów Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nagroda przyznawana jest nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Część licealistów z podwójnego rocznika powinna iść do szkół branżowych, dlatego należy zminimalizować zdawalność na nowej maturze - taki przekaz pojawia się rzekomo na szkoleniach dla nauczycieli. Te pogłoski dementuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Samorządy są dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowym partnerem w realizacji polityki oświatowej - mówi wiceminister edukacji na konferencji i zapowiada, że pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada, że w 2020 roku nauczyciele mogą się spodziewać kolejnych podwyżek. Nie wiadomo jednak jeszcze ani kiedy, ani w jakiej wysokości. Na zmiany w nauczycielskich wynagrodzeniach nie wskazuje też projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.
Monika Sewastianowicz
03.09.2019
Kadry w oświacie
W Systemie Informacji Oświatowej (SIO) znajdzie się więcej danych o nauczycielach, z którymi szkoła rozwiąże stosunek pracy. Wpisane zostaną również dodatkowe informacje na temat przyczyn nieobecności nauczycieli, choć nadal rozporządzenie nie będzie brało pod uwagę strajku.
Monika Sewastianowicz
03.09.2019
Od 12 września szkoły będą miały obowiązek prowadzenia opieki stomatologicznej nad uczniami w gabinetach własnych lub zewnętrznych, z którymi zawrą umowy. Ustawa jednak niejednoznacznie określa, z jakimi gabinetami mogą być takie umowy zawierane. Wątpliwości ma wyjaśnić zarządzenie prezesa NFZ, ale środowisko medyczne i tak nie wierzy, że ten system zadziała.
Krzysztof Sobczak
03.09.2019
Pacjent Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Lekcje do 19, pięciominutowe przerwy, tłok na korytarzach i w bursach - uczniowie i rodzice skarżą się na skutki kumulacji roczników. Duże miasta zmagają się z brakami kadrowymi wśród nauczycieli, a reforma edukacji - delikatnie mówiąc - nie zbiera pozytywnych recenzji. MEN zapewnia, że alarmistyczne doniesienia są przesadzone.
Monika Sewastianowicz
03.09.2019
Zarządzanie oświatą
MEN ogranicza możliwość pełnienia funkcji dyrektora szkoły bez tytułu magistra. Nie będzie to już możliwe m.in. w technikach. Zmiana nie dotyczy zbyt dużej liczby osób, bo obecnie tylko 47 dyrektorów nie posiada studiów drugiego stopnia. Zmiany dotyczą także wymogu posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.
Monika Sewastianowicz
02.09.2019
Kadry w oświacie

Subwencja wyższa i inaczej rozliczana

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Wysokość subwencji oświatowej uzależniono od liczebności klas i poziomu zamożności w danej gminie. Zwiększoną subwencję według wyliczeń MEN dostanie 49 proc. samorządów. MEN przekaże gminom i powiatom pieniądze na podwyżki dla nauczycieli i dodatki dla stażystów.
Monika Sewastianowicz
02.09.2019
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
W roku szkolnym 2019/2020 zajęcia rozpocznie 4,6 mln uczniów. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. W szkołach ponadpodstawowych ok. 1,5 mln uczniów. Nauczyciele dostaną podwyżki, a przyszłych pedagogów czekają zmiany w kształceniu.
Monika Sewastianowicz
01.09.2019
W roku szkolnym 2019/2020 przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych naukę rozpocznie podwójny rocznik uczniów - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Po reformie edukacji zwiększyć miało się znaczenie rad rodziców w szkołach. Jednak wciąż brakuje jasnych regulacji dotyczących ich statusu. Oznacza to problemy m.in. przy zawieraniu umów, czy z występowaniem do sądów. Problemem może być też dostęp do dokumentów rady, bo sądy uznają, że mają one tylko charakter wewnętrzny.
Monika Sewastianowicz
31.08.2019
Kadry w oświacie

MEN: 4,6 mln uczniów rozpocznie rok szkolny w 24 tys. szkół

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W poniedziałek 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. To to również pierwszy dzień zajęć dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli oddziałów przedszkolnych.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczyciele zbyt często stosują przemoc - zwracał uwagę rzecznik praw dziecka. Według części pedagogów inaczej dyscypliny utrzymać się nie da. Jednak zdaniem ekspertów, autorytet nauczyciela wypracowany bez przemocy werbalnej czy jakiejkolwiek innej w dzisiejszej szkole jest możliwy.
Beata Igielska
30.08.2019
Kadry w oświacie
W tym roku kilkanaście tysięcy policjantów będzie pełniło wzmożoną służbę w okolicach szkół, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów udających się na lekcje i wracających do domów - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Poinformował również, że przestępczość w szkołach spada.
Monika Sewastianowicz
29.08.2019
Zarządzanie oświatą
Wchodząca w życie 12 września br. ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadzi niezwykle ważne dla zdrowia polskich dzieci - podkreśliła w czwartek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. I dodała, że dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w całym kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.
Krzysztof Sobczak
29.08.2019
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Jest to pierwszy taki wyrok po reformie edukacji i łączeniu gimnazjów ze szkołami podstawowymi. Gminy mogą regulować uchwałami sytuację majątkową szkół, które są włączane do innych placówek - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z tym, że według NSA "włączenie" szkoły należy rozumieć jako likwidację placówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Wrześniowa podwyżka będzie "oczywiście obowiązywała także w kolejnych latach" – napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w liście do nauczycieli i dyrektorów szkół. I poinformował, że podjął starania o podniesienie nauczycielskich pensji w następnym roku.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Zarządzanie oświatą
Dodatkowe zajęcia dotykające sfery seksualnej człowieka to sprawa dotycząca niewielkiej części szkół w niektórych dużych miastach - twierdzi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Według niego w większości szkół nie ma problemu, że dyrektor czy samorząd próbuje wprowadzać jakieś zajęcia tego typu. 
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zawiera ono uregulowania odnoszące się głównie do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jeśli konflikt pomiędzy dyrektorem szkoły a grupą rodziców istniał od wielu miesięcy, a jego początek miał miejsce na długo przed odwołaniem w trybie pilnym z powodu znieważania uczniów, to takie odwołanie nie jest skuteczne - taki jest sens orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2019
Kadry w oświacie
Prawo.pl