Prezydent podpisał nowelę ustawy Karta nauczyciela. Senat chciał, by wynagrodzenia pedagogów wzrosły o 20 proc., ale ta poprawka została odrzucona przez Sejm. Ustawa teraz trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw - oznacza to, że od 1 września całkowicie zmienią się zasady awansu nauczycieli - struktura zostanie spłaszczona. Obligatoryjne będzie uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego.
Monika Sewastianowicz
12.08.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy
Przy okazji wprowadzenia dodatku węglowego zmieniono przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - wyłączono dotacje na remonty szkół spod reżimu kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko ograniczenie możliwości dochodzenia roszczeń dotyczących niewypłaconych lub niedoszacowanych dotacji dla szkół, w tym prawo do drogi sądowej.
Monika Sewastianowicz
12.08.2022
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Należy zadbać o to, by osoby z niepełnosprawnościami nie były wykluczane z powszechnego systemu edukacji ze względu na niepełnosprawność, także z nauki na poziomie szkół ponadpodstawowych. Tymczasem - jak wskazuje rzecznik praw obywatelskich - nie mają oni często możliwości kontynuowania nauki.
Monika Sewastianowicz
11.08.2022
Zarządzanie oświatą Niepełnosprawność

Minister: Wakaty w oświacie są, ale to normalne o tej porze roku

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Mamy 13 329 wakatów na stanowiska nauczycieli, a wszystkich nauczycieli jest 700 tys. Takie wakaty są normalnością w ruchu kadrowym o tej porze roku - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że jeżeli dane są niedoszacowane, to to wina dyrektorów, bo to oni odpowiadają za ich wprowadzenie.
Monika Sewastianowicz
11.08.2022
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do uzgodnień projekt rozporządzenia dotyczący dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Do tej pory rozporządzenie normowało wyłącznie uposażenia i dodatki ochotników. Zdaniem ekspertów, rząd może w ten sposób szykować grunt pod obowiązkowy pobór, ale nie powszechny, a selektywny.
Robert Horbaczewski
11.08.2022
Wojsko
Sposób zorganizowania bezpłatnego transportu i opieki nad dziećmi szkolnymi jest obowiązkiem gminy. Ustawodawca zastrzegł jednak, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać 3 km, przy czym odległość tę mierzy się po użytkowanych drogach publicznych, a nie drogach gruntowych lub skrótach przez las lub terenach rolnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Marek Sondej
11.08.2022
Samorząd terytorialny
Urząd Ochrony Danych Osobowych organizuje dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych cykl spotkań online z przedstawicielami UODO oraz liderami programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Chodzi m.in. o wsparcie młodych ludzi w kształtowaniu świadomych i odpowiedzialnych zachowań, aby bezpiecznie korzystali z internetu.
Krzysztof Sobczak
10.08.2022
Szkoła i uczeń RODO
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym egzaminu ósmoklasisty i rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Bezterminowo zrezygnowano z wprowadzenia na egzaminie ósmoklasisty czwartego przedmiotu – egzaminu z przedmiotu wybranego spośród przedmiotów dodatkowych.
Monika Sewastianowicz
09.08.2022
Zarządzanie oświatą
W polskich szkołach jest miejsce dla dzieci ukraińskich. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie we wrześniu kolejnych 200-300 tysięcy - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Polskim Radiu. Ocenia, że polskie szkoły są gotowe na kolejne 200-300 tysięcy dzieci ukraińskich.
Monika Sewastianowicz
09.08.2022
Zarządzanie oświatą
„Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” - to przedmiot studiów podyplomowych, które przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Jak poinformowało muzeum, rozpoczęła się właśnie rekrutacja na te studia.
Krzysztof Sobczak
08.08.2022
Szkolnictwo wyższe

Ustawa jest od trzech lat, ale dostępność urzędów to wciąż problem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Mimo blisko trzech lat obowiązywania przepisów, dostępność wciąż nie jest standardem. Poziom dostępności budynków użyteczności publicznej w Polsce wynosi zaledwie 41 procent. Przed samorządami stoi jeszcze wiele wyzwań, aby dostosować się do wymogów prawnych. Problemem są też pieniądze na inwestycje związane z likwidacją takich barier.
Maria Dec-Kiełb
08.08.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Sejm zmienił system awansu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy
Koniec ze stopniem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, po czterech latach pracy w szkole egzamin na nauczyciela mianowanego. Sejm w piątek przesądził losy nowelizacji Karty Nauczyciela. Potwierdził zmiany dotyczące nauczycielskich awansów, ale odrzucił senackie poprawki dotyczące 20 proc. podwyżki dla pedagogów.
Monika Sewastianowicz
08.08.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy

WSA: W razie sporu świadczenie "dobry start" dla opiekuna wiodącego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
W razie sporu między rodzicami świadczenie z programu "Dobry start" należy wypłacić temu z nich, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Nie decydują jednak o tym ustalenia organów administracyjnych zobowiązanych do wypłaty świadczenia, a wyłącznie wyroki sądu rodzinnego.
Marek Sondej
08.08.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Każdy uczeń ma zapewnione miejsce w publicznej szkole ponadpodstawowej - odpowiada za to powiat - przypomina resort edukacji. Dodaje, że szkoła nie może przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego ustalić minimalnej liczby punktów, która uprawnia do przyjęcia.
Monika Sewastianowicz
04.08.2022
Zarządzanie oświatą
Pandemia, zmiany na listach czasopism i ciągłe modyfikacje procedur - okres ewaluacji nie tylko się przedłużył, ale przebiegał bardzo burzliwie. Na tyle, że część ekspertów wieszczy, że sądy będą miały sporo pracy z rozpatrywaniem odwołań. Jeżeli chodzi o prawo, wyniki wskazują, że Polska to lider w tym kanonicznym, bo stricte w naukach prawnych kategorię A+ dostały tylko dwie uczelnie.
Monika Sewastianowicz
04.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Resort edukacji chce przywrócić elementy przysposobienia obronnego i to już od września. Plany są ambitne, uczniowie mają uczyć się strzelać, poznawać elementy surviwalu i przechodzić szkolenie z pierwszej pomocy. Gorzej z realizacją, bo na razie trudno o kadry, infrastrukturę i pieniądze. W dodatku strzelanie i nauka o zagrożeniach wojennych zastąpi edukację zdrowotną - w tym tę, dotyczącą depresji i uzależnień.
Monika Sewastianowicz
03.08.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rada Ministrów przyjęła we wtorek plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025 oraz informację na temat działań planowanych na rzecz realizacji zalecenia Rady z 24 listopada 2020 r. w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego na rzecz zrównoważonej konkurencyjności. Ma to przygotować pracowników na potrzeby nowoczesnej gospodarki.
Monika Sewastianowicz
02.08.2022
Zarządzanie oświatą
Jednym ze skutków ustawy o resocjalizacji i wspieraniu nieletnich ma być tworzenie, na bazie części z dotychczasowych poprawczaków, okręgowych ośrodków wychowawczych. Mają w nich znaleźć się nastolatki, które skończyły 13 lat i mają na swoim koncie przestępstwo, przestępstwo skarbowe, albo np. notorycznie uciekają z młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
Patrycja Rojek-Socha
02.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie prowadzące niepubliczne technikum nie może sfinansować z otrzymanej dotacji oświatowej jednorazowych stypendiów dla uczniów pochodzących z Ukrainy, będących w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Takie stypendium może przyznać gmina z własnych środków – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.
Robert Horbaczewski
01.08.2022
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

MEiN szuka stażystów - zgłoszenia do 7 sierpnia

Kadry w oświacie Administracja publiczna
Resort edukacji szuka stażystów - będą oni mogli rozwijać swoją wiedzę i zdobywać nowe doświadczenie w rożnych departamentach i biurach MEiN. Za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w wysokości 3,5 tys. zł brutto miesięcznie (40 godzin tygodniowo). Kwota wynagrodzenia będzie proporcjonalnie niższa w przypadku stażu w mniejszym wymiarze.
Monika Sewastianowicz
01.08.2022
Kadry w oświacie Administracja publiczna
Jednym z warunków uzyskania wyższego stopnia awansu przez nauczyciela będzie przeprowadzenie zajęć pokazowych - komisja oceni, jak pedagog radzi sobie z prowadzeniem lekcji. Jeżeli nie za dobrze, jego droga do awansu zostanie wydłużona o dwa lata.
Monika Sewastianowicz
01.08.2022
Zarządzanie oświatą
Konkurs na dyrektora szkoły organizuje podmiot publiczny prowadzący szkołę. Sformalizowana procedura ma wyłonić kandydata, który przez okres 5 lat szkolnych pokieruje publiczną placówką. Tylko istotne jej naruszenia mogą doprowadzić do unieważnienia konkursu. Szkołą może kierować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, a w wyjątkowo również osoba niebędąca nauczycielem.
Marek Sondej
29.07.2022
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Ministerstwo edukacji zachęca do zapisania ucznia na zajęcia (online) w szkołach koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W roku szkolnym 2021/2022 w kształceniu na odległość uczestniczyło blisko 1500 uczniów w 84 krajach na całym świecie.
Monika Sewastianowicz
29.07.2022
Zarządzanie oświatą
Podczas gdy prawo pracy – również za sprawą unijnych dyrektyw – zmierza w stronę ograniczenia możliwości zawierania umów na czas określony, Karta Nauczyciela idzie w odwrotnym kierunku. Roczne umowy z nauczycielem bez awansu zawodowego będzie można zawierać bez końca - w dodatku łaskawsze będą dla niego przepisy dotyczące oceny pracy.
Monika Sewastianowicz
29.07.2022
Kadry w oświacie
Wagary, pomazanie ławki, drobna kradzież – zamiast powiadamiać sąd rodzinny, dyrektor szkoły sam będzie mógł ukarać ucznia. Niekoniecznie będzie to jednak opcja dla niego korzystna – nakłada to na niego nowe obowiązki i potencjalnie naraża na konflikty z rodzicami uczniów, a w skrajnych przypadkach nawet na odpowiedzialność karną.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.07.2022
Zarządzanie oświatą
Uczelnie są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - również dzięki programom ukierunkowanym na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Szkoły wyższe miały możliwość aplikowania w konkursie „Centrum wiedzy o dostępności”, z budżetem 15,3 mln złotych.
Monika Sewastianowicz
27.07.2022
Zarządzanie oświatą Niepełnosprawność
Nowy przedmiot - historia i teraźniejszość - zastąpi wiedzę o społeczeństwie realizowaną w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Uczyć go będą mogli nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania WOS i historii, choć w niektórych sytuacjach wystarczy sama historia lub ukończenie studiów.
Monika Sewastianowicz
27.07.2022
Zarządzanie oświatą
Wewnątrzszkolne systemy oceniania nie uwzględniają sytuacji uczniów z niepełnosprawnościami. Chodzi przede wszystkim o ocenę zachowania. Dzieje się tak mimo że rozporządzenie przewiduje obowiązek uwzględnieni potrzeb wszystkich uczniów - zwraca uwagę RPO na wniosek samorzeczników uczniów ze spektrum autyzmu. Chce, by minister edukacji przeanalizował tę sprawę.
Monika Sewastianowicz
26.07.2022
Zarządzanie oświatą Niepełnosprawność
Dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów - projekt rozporządzenia w tej sprawie resort edukacji przekazał do konsultacji społecznych.
Monika Sewastianowicz
26.07.2022
Zarządzanie oświatą
Interes publiczny wymaga tego, żeby polskie dzieci były jak najbardziej sprawne i jak najbardziej zdrowe minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk - To jest normalna lekcja, na którą należy uczęszczać. Nawet jak ktoś jest nieco gorszy od innych, tak jak z polskiego, matematyki, historii.
Monika Sewastianowicz
26.07.2022
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl