Finanse partii są jawne, ale nie zawsze można je sprawdzić

Finanse Zarządzanie

Nie wszystko i nie zawsze partia polityczna musi ujawnić. Przykładem są choćby starania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aby partie polityczne ujawniły swoje dochody i wydatki. W sprawach przeciwko dwóm największym ugrupowaniom – Platformie Obywatelskiej oraz PiS, stowarzyszenie uzyskało korzystne wyroki. Jednak ostatni prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zbacza z tej utrwalonej linii.

03.02.2022

TSUE odpowie, czy firma może wchodzić w prywatną przestrzeń konsumenta

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Rafał Cebula z Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich skierował do TSUE pytanie prejudycjalne o fundamentalnym znaczeniu - odnoszące się do wykładni przepisów chroniących konsumentów przez pryzmat gwarantowanego w Karcie Praw Podstawowych prawa do poszanowania życia prywatnego. Trybunał zdecyduje, czy można wprowadzić do ochrony konsumentów art. 7 Karty.

03.02.2022

SN odpowie, czy decyzja speckomisji powoduje wykreślenie wpisów w księdze wieczystej

Prawo cywilne

Decyzja Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich stwierdzająca nieważność decyzji reprywatyzacyjnej może stanowić podstawę dla wykreślenia wpisów do księgi wieczystej dokonanych bezpośrednio na podstawie decyzji reprywatyzacyjnej. Sąd Okręgowy w Warszawie chce się upewnić, czy słusznie interpretuje przepisy dotyczące indywidualnych lokali i wykreślaniu wszystkich wpisów w księdze wieczystej. Sąd Najwyższy ma podjąć uchwałę w tej sprawie w lutym.

03.02.2022

Siedmiu sędziów NSA przeanalizuje kwestię odpowiedzialności za niepobrane zaliczki

CIT PIT Doradca podatkowy

Kto powinien ponosić odpowiedzialność za zaliczki na podatek dochodowy, które nie zostały pobrane przez płatnika z powodu zastosowania się do uzyskanej przez niego indywidualnej interpretacji podatkowej? Problem ten rozstrzygnie już 14 lutego Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów.

02.02.2022

NSA rozstrzygnie o paliwach silnikowych

VAT Akcyza Doradca podatkowy

Czy o uznaniu za paliwo silnikowe wyrobu energetycznego przeznaczonego do użycia do napędu silników spalinowych decyduje jego faktyczne przeznaczenie, czy wynikająca z właściwości wyrobu możliwość jego użycia do napędu silników spalinowych? Kwestię tę rozstrzygnie już wkrótce Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym poszerzonym składzie.

02.02.2022

SN: Opłaty egzekucyjne są niecelowe, gdy umiera dłużnik

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego przeciwko zmarłemu dłużnikowi stanowi oczywiście niecelowe wszczęcie postępowania egzekucyjnego w rozumieniu ustawy o kosztach komorniczych - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Problemy z interpretacją przepisów pojawiły się w 2019 roku, gdy weszły w życie nowe przepisy o egzekucji komorniczej.

02.02.2022

Sąd: Drukarz nie miał dostępu do ważnych informacji, ale dostanie odszkodowanie

Prawo pracy

Drukarz przestrzegał zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca nie chciał jednak wypłacić odszkodowania. Twierdził, że zakaz jest nieważny, ponieważ pracownik nie posiadał dostępu do szczególnie ważnych informacji. Sąd uznał, że okoliczność ta nie zwalnia z obowiązku wypłaty odszkodowania.

01.02.2022

NSA: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania nie działa wstecz

Ordynacja Doradca podatkowy

Instytucja obejścia prawa podatkowego nie może być utożsamiana z uprawnieniem organów podatkowych do ustalania rzeczywistej treści czynności cywilnoprawnej. Kwestionowanie ważnych czynności prawnych wymaga spełnienia ustawowych warunków i nie powinno być dokonywane tylko z uwagi na ewentualne korzyści podatkowe. Klauzula o unikaniu opodatkowania dotyczy tylko zdarzeń, które miały miejsce po jej wejście w życie.

31.01.2022

WSA: Orzeczenie Izby Dyscyplinarnej nie uchroni przed skreśleniem z listy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację od wyroku sądu dyscyplinarnego, w którym orzeczono o wydaleniu mecenasa z adwokatury. Organy samorządu wydały więc decyzję o skreśleniu go z listy adwokatów. Prawnik chciał podważyć to rozstrzygnięcie, więc wskazał wątpliwości związane ze statusem sędziów.

31.01.2022

WSA: Rola związku zawodowego przemawia za udostępnieniem przetworzonej informacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Prezes sądu rejonowego odmówił udostępnienia przetworzonej informacji publicznej, ponieważ uznał, że związek zawodowy nie wykazał szczególnej istotności dla interesu publicznego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie zgodził się z tym stanowiskiem i podkreślił, że organizacje te pełnią w społeczeństwie ważną funkcję oraz mają realne możliwości wykorzystania uzyskanych wiadomości.

31.01.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat kościelny też musi zachować się etycznie

Prawnicy

W ramach działalności przed sądem metropolitalnym radca prawny, gdy jest jednocześnie adwokatem kościelnym, odpowiada za aktywność w życiu publicznym. Obwiniona reprezentuje zawód zaufania publicznego, który nakazuje zachowanie godności w każdej sytuacji życiowej - wskazała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i utrzymała w mocy karę finansową.

29.01.2022

SN: W Izbie Karnej podział w sprawie sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Nowi" sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego uchylili postanowienie wydane przez Marka Pietruszyńskiego "starego" sędziego SN powołanego przez Radę Państwa PRL. Orzekli, że sędzia jako członek partii rządzącej był poddany w latach 80. XX wieku niekonstytucyjnej procedurze nominacyjnej. Gdy sprawa wróciła w styczniu br. ponownie do "starego" sędziego - Sądu Najwyższego, odmówił przyjęcia wniosku skazanego o wznowienie postępowania jako oczywiście bezzasadnego.

28.01.2022

SN: Umarza postępowanie ten sam sąd, który rozpoznał wniosek w sprawie kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Postępowanie wywołane zażaleniem na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia umarza sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna SN, odpowiadając na pytanie związane z rozstrzyganiem o kontaktach dziadków z wnukami.

28.01.2022

SN: Sąd nie jest związany orzeczeniem w sprawie ustanowienia służebności

Prawo cywilne

W sprawie o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu sąd nie jest związany ustaleniami i oceną prawną, które zadecydowały o prawomocnym oddaleniu wniosku o ustanowienie tej służebności w sprawie między tymi samymi uczestnikami z uwagi na uwzględnienie zarzutu jej zasiedzenia - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

27.01.2022

SN: Zażalenie na skład grupy frankowiczów przy pozwie zbiorowym do sądu II instancji

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Na postanowienie sądu pierwszej instancji co do składu grupy wydane w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, wyjaśniając wątpliwości dotyczące zażaleń poziomych. Wbrew temu co sugerował Sąd Okręgowy w Gdańsku, że rozpoznaje takie sprawy ten sam sąd w innym składzie.

27.01.2022

SN: Wynagrodzenie kuratora-adwokata osoby nieznanej z miejsca pobytu z VAT

Prawnicy VAT

Na postanowienie sądu pierwszej instancji w sprawie wynagrodzenia kuratora strony, której miejsce pobytu nie jest znane, przysługuje zażalenie do innego składu tego sądu w drodze analogii. Jeżeli kuratorem takim jest adwokat, jego wynagrodzenie podlega podwyższeniu o należny podatek od towarów i usług - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

26.01.2022

TK odroczył do 23 lutego rozprawę ws. wyroków ETPC o statusie polskich sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23 lutego rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na dwóch dotychczasowych posiedzeniach TK wysłuchał stron postępowania, których przedstawiciele odpowiadali potem na pytania sędziów.

25.01.2022

Strasburg: Oplucie portretu Putina to opinia, nie przestępstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie skarżącego na karę 15 dni pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego poprzez oplucie portretu Władimira Putina stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził swoją linię orzeczniczą, że tylko mowa nienawiści może być w takich sytuacjach karana.

25.01.2022

SN: Przy rozstrzyganiu o odebraniu dziecka, sąd nie bada zasadności orzeczenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy, orzekając o zleceniu kuratorowi sądowemu przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, nie bada zasadności orzeczenia podlegającego wykonaniu - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN dodał, że możliwość zakwestionowania wykonalnego orzeczenia sądowego musiałaby być wyraźnie przyznana sądowi w tym postępowaniu.

25.01.2022

NSA: Członek zarządu może ograniczyć swoje kompetencje, ale nie odpowiedzialność

CIT VAT Spółki

Były wiceprezes zarządu chciał się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak wiedzy o kondycji finansowej nie jest do tego wystarczającą przesłanką. Członek zarządu ponosi bowiem odpowiedzialność za prowadzenie spraw spółki, nawet jeśli nie wykonywał swoich obowiązków lub ograniczył kompetencje.

25.01.2022